Knihovny ve věku Internetu. Přežitek?

Knihovny v minulých letech prošly zázračnou promněnou z půjčoven knih na informační centra s ohromujícím množstvím informačních zdrojů, moderního technického vybavení a erudovaných expertů na vyhledávání a práci s informacemi.

Všechno je na Internetu – říká se. Existuje tedy nějaký důvod chodit ještě do knihovny? Jen před deseti lety byla knihovna prvním místem, kam se vydávali studenti a badatelé, pokud byli postaveni před nějaký úkol. Dnes při řešení mnoha problémů kamennou knihovnu člověk v podstatě nepotřebuje, protože si vystačí jen s online zdroji. Jaké je tedy v současnosti postavení knihoven?

Málokdo si uvědomuje, že půjčovní služby nejsou vším, co lze v knihovně dostat. Knihovníci nejenže katalogizují knihy a časopisy, připravují rešerše z textů a tvoří bibliografické přehledy. Moderní knihovna je dost možná podobná dědu Vševědovi z pohádky. Ne, že by knihovníci všechno věděli, ale obvykle vědí, kde informaci najít. Dnes už nehledají jen v knihách, časopisech a sbornících. V minulém století se naučili pracovat s hudebními nahrávkami, grafickými listy, hudebninami … a v posledních desetiletích i s datovými nosiči. Na sklonku století k tomu všemu přibyl ještě Internet a online databáze.

Na Internetu není ani zdaleka všechno, a ani zdaleko všechno, co na Internetu je, není zadarmo. A když už to na Internetu je, tak musíte vědět, kde hledat a až to najdete, budete se zase muset zamyslet na tím, zda co jste našli, je důvěryhodné a závažné pro použití při řešení vašeho problému.

Musíte být opravdu zběhlí v práci s informacemi, abyste byli schopni odlišit, zda informace uvedené na stránkách webu nejsou podvrhem, jestli nejsou zavádějící, zastaralé a překonané nebo prostě jen druhotné… Stačí si vzpomenout, jak v září celý svět šílel při objevení Nostradamova proroctví o dvojčatech – a to byl podvrh, ovšem zveřejněný na webu univerzity.

Jako volně dostupné zdroje na Internetu obvykle získáte práce studentů vysokých škol, které nebývají ani původní, ani příliš důvěryhodné. Studentské práce ve své většině vznikají na základě rešerší primárních – ale řekněme si to otevřeně – často spíše sekundárních zdrojů. Jinak řečeno: studenti své práce opisují. Totéž můžeme říci o textech publicistických a novinářských. U těch je nebezpečí blamáže ještě daleko větší, protože zatímco nad studenty bdí jejich lektoři, novinář – na Internetu a v denním tisku zvlášť – pod dohledem není.

Co s tím ale mají společného knihovny a knihovníci? Knihovníci jsou “vycvičeni” k práci s informacemi, jsou schopni odhalit nepůvodnost informace nebo vznést námitku proti důvěryhodnosti třeba už jen na základě původu a ověřitelnosti zdroje publikace. Vedle toho jsou knihovníci znalí informačních struktur, znají síť důvěryhodných zdrojů, knihovny mají přístup k placeným zdrojům (ať už to jsou hmotná, datová nebo online média), a pokud k němu nemá přístup právě ta, kde informaci hledáte, obvykle můžete dostat radu, která nejbližší knihovna k danému informačnímu zdroji přístup má. V lepším případě vám knihovník informaci dokonce zprostředkuje.

Čím více informačních zdrojů máme k dispozici, tím těžší je vyznat se v nich a naučit se je hodnotit. Knihovny právě na tuto činnost mají už několik staletí propracované know-how. Samozřejmě, není důvod okamžitě zapomenout na Google, Uzdroje.cz a další vyhledavače a katalogy, ale pro řešení komplexnějších problémů má smysl obrátit se s žádostí o pomoc i na informační profesionály v knihovnách – budete překvapeni, jak moderní jsou to instituce.

Diskuze (28) Další článek: KaZaA Lite se přestěhovala

Témata článku: Google, Knihovna, Proroctví, Přežitek, Věk


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní