Web | Tipy | Kniha

Knihovny jsou zavřené? Tak si čtěte elektronicky, DatabázeKnih nabízí přes 1300 e-knih zdarma

Od pátku 13. března jsou v rámci vládních opatření proti šíření koronaviru zavřené všechny veřejné knihovny. Číst knížky nebo se například připravovat na maturitu však můžete i z tepla domova – portál DatabázeKnih.cz totiž nabízí elektronické knihy úplně zadarmo.

V nabídce aktuálně najdete 1320 knížek, které poskytla Městská knihovna v Praze. Jedná se především o klasická literární díla staršího data, z nichž mnohá jsou uvedena na seznamu děl pro maturitní zkoušku z Českého jazyka.

Elektronické knihy zadarmo

Seznam knih lze řadit podle celé řady parametrů – například dle hodnocení, názvu, roku vydání či data přidání do databáze. Dále je možné ho filtrovat podle žánru, bohužel však chybí vyhledávání či alespoň třídění podle autorů.

Jednotlivé tituly lze stahovat ve formátech EPUB, HTML, PDF, nebo PRC (u některých titulů jsou ještě k dispozici formáty MBP, PDB, RTF a TXT). Příjemným faktem je skutečnost, že ke stažení knížek není nutná žádná registrace a všechny jsou k dispozici v češtině.

U každé knihy jsou zobrazeny základní informace, jako je jméno autora, žánr, rok vydání, počet stran a stručný popis. V komentářích pak můžete jednotlivá díla hodnotit a popsat své dojmy z nich – k tomu však již budete potřebovat registraci.

Další zdroje e-knížek zdarma

DatabázeKnih.cz není zdaleka jediným webem, ze kterého můžete legálně stahovat elektronické knížky zadarmo. Vybrat si můžete například na stránkách DataBook.cz, kde lze filtrovat dle formátu a řadit i podle jména autora.

Mnoho bezplatných knížek v elektronické podobě najdete také přímo na stránkách Městské knihovny v Praze. Zde jsou roztříděné do několika kategorií a nechybí ani poměrně pokročilé vyhledávání. Díla jsou dostupná ke stažení ve formátech EPUB, HTML, PDF a PRC, případně si je můžete prohlížet online.

Koronavirus online

Diskuze (13) Další článek: V USA schválili nový rychlotest na koronavirus – výsledky poskytuje už za 45 minut

Témata článku: Koronavirus, Internet, Web, COVID-19, Tipy, Praha, Kniha, PDF, Jméno autora, Dílo, Knížka, Epub, Městská knihovna, DatabázeKnih, RTF, HTML, TXT, MBP, Formát


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor