Kniha: Visual C# 2008 Krok za krokem

Do češtiny přeložených knih o nejnovějším vývojovém prostředí od Microsoftu, jazyku C# a knihovnách z balíku .NET 3.5 je skutečně jako šafránu, v listopadu se ale nabídka rozšířila.

Ačkoliv vývojové prostředí Visual Studio vyšlo ve verzi 2008 už před rokem, českých publikací o programování v nové verzi C# nebo oblíbeném Visual Basicu s využitím Microsoft .NET Frameworku 3.5, který přináší mnoho novinek, bylo doposud skutečně pomálu – na českém internetu jsem našel vlastně pouze jedinou.

Krok za krokem s Johnem Sharpem

Klepněte pro větší obrázekTo se však před pár týdny změnilo a na pulty knižních obchodů se dostaly hned dvě nové publikace. Už v záři to byl případ knížky Microsoft Visual Basic 2008 Krok za krokem od Computer Pressu, v listopadu pak ve stejné edici a vydavatelství vyšla i stejnojmenná knížka pro jazyk C# – Microsoft Visual C# 2008 Krok za krokem.

Zaujala mě především ta druhá, Basic jsem totiž už před lety opustil a přesedlal na syntakticky univerzální C#, který ostatně tvoří jádro celé platformy .NET a je z celého Frameworku dozajisté nejpoužívanější. Vzhledem ke své podobnosti s Javou zároveň usnadňuje migraci na tento jazyk a naopak.

Zpět ale ke knížce – pro koho vlastně je? Když jsem ji poprvé otevřel, nebylo mi to příliš jasné, další a další kapitoly mě ale přesvědčily, že si tato obtloustlá knížka jistě najde cestu do nejedné knihovničky naprostého začátečníka i pokročilejšího programátora.

Knihu má na svědomí John Sharp, jehož jméno už předurčuje skutečnost, že bude John programovat v „Sharpu“, přesto si ale myslím, že John udělal jednu malou chybu. Svou knihu o nejnovější verzi vývojového prostředí, platformy a jazyka totiž napsal podle zaběhnutého formátu, prvních sto stran je tedy klasický výklad pro začátečníky. Bohužel ale, a toto mě skutečně mrzí, čtenář nikde nenarazí na upozornění, jestli je ta či ona funkce nová nebo je to standardní součást již prehistorických základů C# a jeho knihoven.

Pokud tedy hledáte knihu, která by byla jakousi referencí NET 3.5, Krok za krokem nebude to pravé ořechové, nové funkce jsou totiž brány v potaz jaksi samozřejmě. Máte-li tedy doma obdobnou publikaci ale pro starší verzi Visual Studia (Frameworku), polovina knihy bude prakticky totožná.

Bitové operátory, delegáti i lambda výrazy

Ovšem i to má své výhody, pakliže pro vás byl Visual C# doposud španělskou vesnicí. V takovém případě je kniha obstojnou učebnici v atraktivním formátu „bodový postup a cvičení bez zbytečných řečí“.No a pokud začátečníky už nejste, stačí přeskočit o několik kapitol vpřed a narazíte konečně na novinky v NET 3.0/3.5. Ostatně nejnovější Framework i bezplatné vývojové prostředí Visual C# 2008 Express Edition jsou přibalené na doprovodném DVD. Express edice je sice omezená a nejedná se o kompletní Visual Studio, i tak je to ale perfektní RAD IDE a především vám nikterak nebrání v licenci. I když je tedy zdarma, klidně v něm můžete psát komerční aplikace pro své klienty.

Knize bych vytknul ještě jeden malý šrám a to lehce nekoncepčně pojatou oblast objektově orientovaného programování. V tradičním schématu si sice budete moci přečíst na několika stranách o dědičnosti a polymorfismu, související funkce tak typické pro C# jsou ale pak odsunuty o pár kapitol dál – to je případ třeba delegátů. A mezi nimi? Pojednání o bitových operátorech!

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Různé ukázky z knihy

Na stranu druhou, psát o bitových operátorech a delegátech nebo třeba lambda výrazech v knize, která se orientuje zejména na začátečníky a středně pokročilé, je výborné, ostatní publikace totiž v takovém případě obvykle odkazují k nákupu něčeho pokročilejšího. Bitové operátory pak mnozí vnímají jako jakýsi přežitý relikt, přitom jsou stále v mnoha ohledech nenahraditelné a dramaticky usnadňují místo na disku, v paměti nebo třeba v databázi (i když v relační databázi vlastně onu relaci mezi daty znesnadňují).

Pokud jsou vám naprosto cizí, jen připomenu, že umožňují pracovat s datovými typy na úrovni bitového mikrosvěta. Z tohoto úhlu je každý bajt strukturou s osmi bity, z nichž každý lze přepnout na 0 nebo 1. Pomocí bitových operátorů pak snadno zjistíte, které bity jsou zapnuté a které vypnuté. Do jednoho jediného bajtu tak můžete uložit až osm informací typu „Ano/Ne“. Takový jeden bajt tedy může obsahovat informaci třeba o pohlaví, rodinném stavu, atd.

Microsoft NET 3.5

To byl tedy C# jako takový, pokud ale chcete nahlédnout pod pokličku samotné platformy a novinek, přeskočte na stranu 343. Tady totiž začíná kapitola o novince LINQ – modernizovaném zápisu pro dotazování z kolekcí, XML souborů nebo databází. Výhodou LINQ je skutečnost, že forma jeho zápisu je velmi podobná SQL, pokud tedy budete mít nějakou velkou kolekci třeba typu Hashtable (obdoba asociativního pole z PHP), budete v ní moci vyhledávat podobným způsobem jako při práci s SQL příkazy a databází. Ještě mocnější zbraní je LINQ při práci s XML, kterou skutečně usnadní na úroveň několika řádků zdrojového kódu a z „nenáviděného“ strukturovaného XML jazyka se rázem stane zajímavá lokální databáze.

Klepněte pro větší obrázek    Klepněte pro větší obrázek
Kapitola o WPF uživatelském rozhraní pomocí jazyka XAML a webová aplikace

Jednou z dalších novinek „trojkového“ .NET Frameworku je WPF – Windows Presentation Framework a návrh uživatelského rozhraní a základní logiky v jazyku XAML, což je vlajková loď pro mnohé produkty Microsoftu novějšího data včetně Windows Vista. Publikace nastíní základy, popíše elementární strukturu XAML u, nebylo by ale na škodu, kdyby tu byl i nějaký příklad s návrhem XAML uživatelského rozhraní Silverlight aplikace. Ostatně Silverlight publikace ignoruje i v samotném závěru, který se věnuje vývoji pro web v ASP.NET a tvorbě webových služeb s využitím další novinky WCF – Windows Communication Framework s příkladem na SOAP komunikaci.

Mohla by být lepší, i tak si ale zaslouží být pod stromečkem

Kniha nemá žádné textové přílohy, s koncem poslední kapitoly tedy přichází tradiční a ničím neobvyklý rejstřík. Kniha je možná trochu schizofrenní, svým obsahem v první polovině totiž inklinuje spíše k začínajícímu programátorovi, druhou část ale už může jako určitou referenci použít i pokročilejší uživatel nebo prostě ten, který se chce bez zbytečných řečí dozvědět, co je v „sharpu“ nového.

Knize by jistě prospělo, kdyby měla trošku jinak rozložené kapitoly, kdyby některé funkce podrobněji rozvedla na úkor druhých a u nových funkci by jasně vykřikla, že toto je inovované a toto je naopak staré, přesto ji ale mohu s čistým svědomím doporučit jako pěkný dárek pod vánoční stromeček, v chatrné nabídce přeložených knih o Visual C# 2008 totiž zastává poměrně suverénní pozici.

Podívejte se na ukázku knihy

Microsoft Visual C# 2008 Krok za krokem
AutorJohn Sharp
Cena590 Kč
Počet stran, přílohy592 + DVD
Koupit knihu

S recenzemi knih se na Živě budete setkávat častěji. Nejsou to recenze v pravém slova smyslu, protože se budeme zabývat knihami z nabídky Computer Pressu a jsme tak v podezření, že vlastní produkty nebudeme posuzovat zcela objektivně. Nicméně, když si kritika knihu zaslouží, tak ji dostane. Účelem je představit vám zajímavé knihy takové, jaké jsou. Po jejich nákupu by vás už nemělo nic překvapit.

Diskuze (4) Další článek: Nový Wine 1.1.10 vylepšuje podporu počítačových her

Témata článku: Programování, Kniha, Druhá novinka, Lokální data, Komerční aplikace, Microsoft Silverlight, Krok, Dědičnost, Mikrosvět, Visual Basic, Visual, Vánoční stromeček, Související funkce, Silverlight, Zaběhnutá platforma, Framework, Reference, Soap, Clip, Mozila, Pravá strana


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X