V Jizerských horách KČT vytyčil nové trasy bez toho, aby cesty nějak upravil. Prostě jen namalovali značky a osadili rozcestniky. Pretizili tím neznáme cesty, kde díky tomu dochází k výrazné erozi a ničení historických sloupků plotu. Totéž je i v jiných částech ČR. Dřív KČT upravoval cesty tak, aby se zabránilo erozi a poškozování. To už dnes nedělají a je to špatně. Za mě je takový přístup špatně a CHKO by to mělo řešil a erozi zamezit. Třeba i zrušením značených tras.
KČT určitě cesty nikdy systematicky neupravoval, nemá (a neměl) na to lidi ani vybavení. KČT jen značkuje.Úpravy cest mohou dělat kraje, obce, správci lesa nebo další subjekty ve spolupráci s KČT nebo na popud KČT, přičemž členové KČT se často ochotně zapojují. Ale určitě není reálně, že by KČT jen tak samo od sebe vytáhlo ze svého skladu lopaty a šlo překopávat cestu na cizím pozemku. Pokud máte ve vaší CHKO popsaný problém, tak je to určitě škoda a ano CHKO by to mělo řešit. Ale je to problém právě CHKO, ne KČT.
V tom případě nechápu, proč KČT vytvořilo nové značkování v místě, kde nebyla oficiální cesta? To se prostě rozhodnou a někde nadělají značky? Protože tak to vypadá.Byl jsem alespoň dřív zvyklý, že turistické značené trasy byly upravené, zpevněné, nadělané schody nebo svahová zpevneni. Případně i žebříky nebo kramle.Bohužel v poslední době se stále víc setkávám s tím, že cesty nejsou udrzovane, je tam výrazná eroze, cesty jsou zarostlé apod.Existuje tedy nějaká komunikace KČT s místními organizacemi, které cesty udržují?Protože vytváření nových značených tras v místech, kde pak dochází k ničení přírody nebo památek oslapem a erozi mi připadá nesmyslné a kontraproduktivní. Snažil jsem se spojit s odpovědným člověkem z KČT, ale vůbec nereagoval.
Názor byl 3× upraven, naposled 6. 3. 2025 09:42
Čistě z principu KČT nemůže jen tak přijít na něčí pozemek (i kdyby šlo o pozemek ve veřejném vlastnictví, třeba obce nebo LČR) a začít malovat po stromech nebo budovách. To znamená, že pokud někde vznikla turistická trasa, musel s tím majitel pozemku souhlasit, nebo alespoň vzít na vědomí a neprotestovat. To jak ta komunikace probíhá pak záleží na přístupu konkrétních stran. V některých případech to může být vřelá spolupráce, kde si KČT i majitel pozemku vycházejí vstříc. V některých případech je to spíš válečná stezka, kde si obě strany dělají naschvály. Tohle je ale o povaze lidí. Ohledně vámi popisovaného ničení přírody bych se obrátil primárně na obec pod kterou trasa spadá, respektive na majitele pozemku, protože jsou to primárně oni kdo s tím může něco udělat. Často tuhle agendu má na starosti někdo, kdo ani neví, že tam takový problém je.Kontaktovat v tomhle směru KČT není vyloženě špatně, jenže sami od sebe mohou tak jedině trasu zrušit. Na nějaké úpravy už stejně musí zapojit i majitele pozemku.
Majitelem pozemku je stát, spravuje LČR. Ty se ale o nic nestaraji a sami přírodu a památky ničí. Takže tam asi vůbec nemá cenu něco řešit a jak píšete, KČT je to asi taky jedno. A obec mě odkázala na majitele pozemku.Zajímavé je, že v podstatě nikdo netuší, proč tam to nové značení vzniklo, tedy na čí popud.A za mě od té doby, co jsou mapy.cz, stejně nikdo podle značek nechodí a všichni vlezou všude. Tedy i tam kam nemají a to většinou ještě s kolem nebo kočárkem.Naopak třeba díky turistickému značení dochází ke střetu při pohybu bezkaru po upravovaných bezkarskych trasách s pesimi turisty, kteří se ohrazuji, že je tam značená turistická trasa!
Obávám se, že jste si odpověděl sám. Problém je u LČR a pokud ti nebudou mít vůli, tak se nic nezmění. KČT to možná jedno je, možná není, ale i kdyby nebylo, tak jediné co mohou udělat, je zkusit zatlačit na LČR. Trasa tam vznikla pravděpodobně protože ji někdo navrhnul a následně to prošlo přes všechny zúčastněné aniž by to někdo shodil přes stůl. Pravděpodobně protože se tím nikdo ani do hloubky nezabýval. Zbytek toho co píšete je o bezohlednosti lidí a bohužel to souvisí s dobou. Něco z toho vyřeší osvěta, třeba zrovna ty konflikty s běžkaři, protože někteří lidé vůbec netuší, že rozšlapávat stopu není dobrý nápad. Ale někteří lidé by měli jednoduše dostat permanentní ban z přírody.
U nás v Lužických horách na Bookingu 74 možnosti ubytování, zde 1. To není zrovna mnoho.
Můžete prosím dát odkaz Google Play na tuto aplikaci, nemůžu ji najít. Díky
mate to v clanku, autor sa riadi novou modou nazyvat webove stranky aplikaciou
To přece není žádná nová móda, pokud je web interaktivní tímhle způsobem, tak mu bez uzardění můžeme říkat aplikace. Dělá se to tak třeba 30 let.
v cestine a slovencine urcite nie, v anglictine ma slovo aplikacia (application) akosi trochu iny vyznam a moze znamenat aj webove nasadenie/pouzitie narozdiel od app, ostatne vsak aj po slovensky sa moze pouzitie kremu nazyvat aplikacia kremu (na pokozku)
Slovo aplikace/application má v češtině i angličtině několik významů.https://www.merriam-webster.com/dictionary/applicationhttps://cs.wiktionary.org/wiki/aplikaceJedním z nich, v obou jazycích, je aplikace ve smyslu počítačový program. A termín webová aplikace je široce rozšířený a dobře zavedený.Ale rozumím, že titulek článku může vytvářet přestavu, že se jedná o "nativní" mobilní aplikaci.
to je sice pekne, lenze vy ste tu pisali, ze webove aplikacie sme pouzivali uz v roku 1995 co je volovina na n-tu, v roku 1995 ste mali tazko staticke webove stranky ktore pouzivala absolutna mensina ludi a nikoho by nenapadlo nazyvat akykolvek web aplikaciou a v podstate ani hlboko do 00's> To přece není žádná nová móda, pokud je web interaktivní tímhle způsobem, tak mu bez uzardění můžeme říkat aplikace. Dělá se to tak třeba 30 let.dokonca si uz ani nepamatam ako sme nazyvali javove JAR aplikacie v davnych casoch, pojem aplikacia sa medzi ludmi rozsiril az niekedy po 2010-2015 s vacsim rozsirenim dotykovych smartfonov, kedy dnes ludia prznia uz aj pocitacove programy a nazyvaju ich aplikaciami, aj ked to este donedavna vsetci nazyvali pocitacovymi programami ked to raz bezalo na PC
Já si třeba pamatuju, že jsem používal, například, http://altavista.digital.com a to zhruba těch 30 let bude. A mám pocit, že v tý době se právě termín "webová aplikace" začal rodit.Mimochodem, tohle je krásná debata, děkuju.
Doufám že KČT shrábne nějaký grant a vytvoří komplexní off-line mapy pro turistiku s integrací noclehu....
jo, dotace na kazdy prd je ta spravna cesta jak z EU udelat raj na zemi...
Nainstalujte si Locus a pichnite tam mapy odtialtohttps://osm.paws.cza nepotrebujeme, aby sa do toho starala vlada, na co siahnu to pokazia.Aj ked tu vynimocne suhlasim, ze tie prostriedky z ministerstva a krajov na tie znacky je dobre vyuzitych 18 milionov za sluzbu ktoru vyuziva siroka verejnost, niekto iny kto obcas po tych znackach nejde cely rok to moze asi vidiet inak.
Názor byl 1× upraven, naposled 5. 3. 2025 11:17
no a v zahranici to funguje pres prispevky lidi kteri ty trasy vyuziji... treba mapy, propagacni predmety, sponzoring,... akorat v CR nikdo nic nechce platit takze se to udela pres dotace a ve finale to zaplati vsichni...
tiez pravda, maju zly marketing, ak by tie trasy vyuzilo za rok len milion ludi a kazdy daroval 20 korun jednorazovo tak to maju plne pokryte bez statu a krajov, to by som vynimocne asi aj daroval v nejakych malych ciastkachale inak suhlasim s adresnym spoplatnenim, to vsak moze fungovat za situacie ked stat nedava 20 miliard korun na to, aby si niekto mohol v Prahe prenajat byt na ktory v skutocnosti nema a chudak nemusel ist do horsieho ci nedajboze ho s niekym zdielat ak na to raz nema, najprv nech sa zrusi 20 miliardovy prispevok na byvanie, dalsie miliardy ktore sa leju solarnym baronom povinne a potom sa mozeme bavit o zruseni smiesnych 20 mega
Takovému příspěvku se říká "členství v KČT". Ale než na to tlačit nějakým marketingem aby se pak začali objevovat hlasití lidé s velkým egem a pocitem, že za svých pár korun mají dostat hodinky s vodotryskem, to bych to raději nechal ve stavu v jakém to je.
som alergicky na clenske prispevky/predplatne, idealne a najpohodlnejsie by bolo keby im tam na roznych stezkach clovek mohol hodit do pokladnicky nejake drobne, ked by to tam cloveku priamo pripomenuli a zbavit sa tym malych minci, tak by ziskali bez problemov daleko viac nez tych 20 korun na osobu a rok a clovek by bol tiez rad ze sa zbavil otravnych minci a zaroven podporil dobru vec, lenze pozname ludi a ako dlho by tam tie peniaze vydrzali takze to nie je realisticka alternativano a spominat si doma po navrate z prirody na nejake posielanie penazi na nejaky ucet je uz neskoro a nepohodlne a v prirode zase moj otec ci ja nebudeme posielat nejake peniaze z uctu mobilu, takze impulzivne ich podporit ked clovek priamo vyuziva ich sluzby je tazkoinak je pravda ze to clenstvo na podporu znacenia je nezmysel, ked ho moze clovek vyuzivat aj bez clenstva (zaplatene z jeho dani)
Nezlobte se na mě, ale tohle jsou výmluvy. Buď KČT podpořit chcete nebo nechcete. Obě možnosti jsou v pořádku. Nemusíte si vymýšlet absurdní scénáře za jakých okolností byste zaplatil.
za sucasneho stavu ich podporujem z mojich dani, ak by sa na tom nieco zmenilo spomenul som sposob vyssie akym by som to idealne podporil a zaroven sa zbavil drobnych
KČT dostává dotace (za loňský rok přes 16 miliónů). Ale když od nich někdo chce nekomerčně mapová data, tak si za ně říkají o peníze. Výsledkem je, že na OpenStreetMap to musí dobrovolníci všechno znovu projít a zmapovat.
A proč by ty data měli poskytovat zadarmo? Ono to zní pěkně, že je to "nekomerční" využití, jenže OpenStreetMap není tak úplně nekomerční využití že - ty data jsou otevřené a kdokoliv další s nimi pak může pracovat a jakkoliv (i komerčně) je využít. Proč by měl třeba takový Seznam nebo Google tahat data zadarmo z OSM místo aby za to KČT alespoň něco dostal?Skutečné nekomerční použití by bylo, když místní škola požádá místní klub o mapy, přičemž jsem si celkem jistý, že většina předsedů jim bez váhání vyhoví.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.