Klony EeePC útočí... Nebo ne?

V posledních týdnech se rojí zprávičky o řadě připravovaných konkurentů k EeePC od Asusu. Jde už ale skutečně o konkurenci, které se musí EeePC bát?
Kapitoly článku

Se svým malým a levným notebookem EeePC udělal Asus díru do světa. Řada výrobců se snaží svézt na vlně poprasku, který kolem EeePC vznikl. Dodatek „konkurent EeePC“, „klon EeePC“ či „útok na EeePC“ zní v titulku zprávičky informující o novém produktu bombasticky, stejně jako obvykle udávaná cena, přepočtená na nějakých sedm tisíc v korunách českých.

Jen kopie EeePC? Sotva

Po přečtení zprávy se ale často jen dozvíte, že některý z výrobců, jehož jméno jste možná nikdy neslyšeli, ohlásil, že hodlá zařadit do své nabídky další z řady modelů mininotebooků postavených buď na lehounce modifikovaném referenčním designu Nanobooku společnosti VIA, v lepším případě pak výrobce změní vzezření subnotebooku trochu více. Taková zpráva je pak sem tam doplněna i zasvěceným výkladem o tom, jak někdo okopíroval EeePC (jak asi, když se o Nanobooku i EeePC začalo mluvit ve stejné době) a jak se nové „něcobooky“ podobají EeePC jako vejce vejci (jako by tomu u notebooků normální velikosti napříč výrobci bylo jinak, že?), případně o tom, jak na půdě subnotebooků zuří konkurenční boj. Je to už ale skutečně už ona pravá a toužebně očekávaná konkurence pro EeePC?

Referenční design, jakýsi funkční vzor pro konstrukci vlastních zařízení, předváděla společnost VIA Technologies široké veřejnosti už loni začátkem června na Computexu. A už tehdy se našlo pár výrobců, kteří s ní na Nanobooku spolupracovali a ukazovali prototypy chystaných novinek. Jenže je tu jedno ale… Tehdy uváděná předpokládaná cena takových zařízení se pohybovala na šesti či sedmi stovkách dolarů. Ve stejné době se ale začaly objevovat i první zprávy o EeePC od Asusu, který měl stát dvě stě dolarů. Jak to dopadlo, už dnes víme, nejlevnější model 2G Surf je pro koncového zákazníka za tři sta dolarů, pořád je to ale o dost méně, než v případě nejlevnějších klonů Nanobooků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

VIA Nanobook – vyšší výkon, vyšší cena

Co VIA Nanobook umí? Podrobný popis referenčního designu najdete na stránkách výrobce. Především je oproti EeePC od základu o něco výkonnější – pohání jej ULV procesory VIA C7-M na frekvencích 1,0-1,5 GHz s maximálním TDP 3,5 W a 0,1W spotřebou bez zátěže.

Je možné osadit jej 1 GB RAM v DDR2 modulech. Výrobce doporučuje osadit jej klasickým 30GB (či 60GB) diskem – ve srovnání s levnějším řešením v podobě dvou, čtyř či osmi gigabajty na flashdisku u EeePC to může být pro někoho velká výhoda. Další zřejmou výhodou je jeden DVI-I port. Stejně jako EeePC má 7" displej s rozlišením 800×480 bodů. Díky nízké spotřebě osazených komponent má vydržet na čtyřčlánkovou baterii až čtyři a půl hodiny. A má i jednu specialitu – možnost do doku vedle displeje osadit některý z přídavných modulů jako DVB tuner, GPS, 3G/CDMA modem, VoIP telefon či LCD s hodinami. Cena produktů postavených na této platformě začíná u nejhůře vybavených verzí na nějakých 350 dolarech, ale běžné jsou modely za 450 a více dolarů (Maxdata Belinea s.book se má pohybovat až na 629 eurech). Pravda, v případě dražších verzí se na vyšší ceně podílí i předinstalované Windows.

VIA Nanobook - referenční design
procesor1,2GHz VIA C7-M ULV Processor
čipová sadaVIA VX700 System Media Processor (integrated North & South Bridge)
paměťDDR2 SO-DIMM (až 1GB)
HDD30GB (volitelně 60GB)
LCD7" WVGA 800×480
grafický adaptérintegrovaný VIA UniChrome™ Pro II IGP 3D/2D Graphics sdílející až 64 MB systémové paměti
audioVIA Vinyl VT1708A HD Audio codec
2 speakers
síťový adaptérRealtek RTL8100CL 10/100 Mbps
bezdrátová LANAzure Wave 802.11b/g (USB interface)
BluetoothBillionton (USB interface)
vstupy a výstupy4-in-1 čtečka karet
 1× DVI-I port
 2× Hi-Speed USB2.0
 1× RJ45 Ethernet port
 audio: 1× Mic-in audio jack, 1× Array Microphone jack, 1× Headphone (line out) jack
kontrolkyPower On; Battery; RF; HDD; Caps Lock
baterie4 články, výdrž až 4.5 hodiny (BatteryMark 2004)
rozměry230mm (š) × 171mm (h) × 29.4mm (v)
hmotnostpod 850 g
podporované OSMS Windows XP, Windows Vista a Linux
volitelné příslušenstvíMobilityPLUS moduly (Bluetooth VoIP telefon, GPS, DVB, 3G/CDMA telefon, hodiny), redukce z DVI na CRT, adaptér do auta, kožený obal

EeePC je naproti tomu postavené na 900MHz Celeronu M ULV 353 podtaktovaném z 900 na 630 MHz (u nejlevnější verze 2G je to 800MHz Celeron podtaktovaný na 571 MHz). Osazuje se také 512 MB-1 GB DDR2 paměti. Má 2, 4 či 8GB flashdisk. Nemá DVI-I výstup, pouze 15pinový D-Sub VGA konektor. Ale co je hlavní, cena nejlevnějšího modelu 2G Surf začíná už někde na 299 dolarech, lépe vybavené modely se 4GB flashdiskem pak stojí 349 a 399 dolarů a jen „luxusní“ 8GB model stojí luxusních 499 dolarů.

Specifikace jednotlivých modelů na stránkách společnosti Asus není příliš podrobná, a tak vezmeme za vděk poznatky sesbíranými od majitelů a z recenzí EeePC uváděnými na stránkách Eeeuser.com.

modelEeePC 8G            EeePC 4G       EeePC 4G Surf EeePC 2G Surf
dostupnostnyní
cena499 USD399 USD349 USD299 USD
dostupné barvyPearl White, Galaxy BlackPearl White, Galaxy Black, Blush PinkPure White, Galaxy BlackPure White, Galaxy Black, Lush Green, Sky Blue, Blush Pink
příslušenstvítaška, USB myštaškažádnéžádné
paměť (RAM)1 GB (DDR2 SO-DIMM)512 MB (DDR2 SO-DIMM)512 MB (DDR2 SO-DIMM), bílá verze nemusí mít samostatný kryt512 MB (DDR2 připájených na desce)
disk (Solid-State Drive)8 GB (PCIe)4 GB (soldered)4 GB2 GB
vestavěná webkameraVGA (640×480) @ 30 fpsžádná
baterie4 články 5 200 mAh, výdrž 3-3,5 hodiny4 články: 4 400 mAh, výdrž 2,8 hodiny
rozšíření úložných zařízeníslot pro MMC(plus)/SD(HC) karty
displej6" (15,25 cm) × 3.6" (9,15 cm), úhlopříčka 7" (17,78 cm); rozlišení WVGA (800×480) @ 133,3 PPI
procesor900 MHz Intel Celeron M ULV 353 @ 630 MHz800 MHz Intel Celeron M ULV @ 571 MHz
operační systémlinux (dodávaný je Xandros); Windows XP Home (v plánovaných modelech, lze doinstalovat)
síťový adaptér10/100 Mbps Ethernet
bezdrátový síťový adaptér802.11b/g Wi-Fi (PCIe)
USB porty4 externí, ? interních
externí displejVGA D-SUB (až 1600 × 1280 bodů)
audioHigh Definition Audio s vestavěnými stereo reproduktory a mikrofonem
hmotnost0,92 kg (2,0 lbs)
rozměry22,5 × 16,4 × 2,15-3,5 cm (8,86 × 6,46 × 0,846-1,4 in)

Stačí jen trochu lepší výbava?

Nanobook nabízí po hardwarové stránce o trochu lepší výbavu (větší disk či DVI-I výstup), a na dnešní dobu už stejně nízký (i když na spoustu věcí dostačující) výkon a vyšší cenu. EeePC má ale jednu velkou výhodu – je to hotový produkt, který se prodává ve velkém. Málokdo z menších výrobců si také může dovolit patlat se s operačním systémem podobně, jako to udělal Asus u EeePC. Odbude to tedy doporučením nebo instalací Windows (= další nemalé navýšení ceny), nebo doporučením nějaké linuxové distribuce.

A o jakých subnoteboocích postavených na platformě Nanobook se zatím mluvilo?

Témata článku: Windows, Opravdový konkurent, Levný notebook, Auto GPS, Luxusní verze, Udávaná doba, Výměnný modul, Přeznačený model, Produkt postavených, Hlavní cena, Realtek high definition audio, Paměti ddr2 800mhz, Normální velikost, Australský dolar, Nejlevnější model, DDR2, Pink, Pure, Levný produkt, Bílá verze, Nejlevnější notebooky, Black bridge, Vinyl, Dostačující výkon, Klon, Notebooky levně na Mall.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu