Klonování disků pod operačním systémem Windows NT 4.0 Workstation

Instalace většího množství počítačů s operačním systémem Windows NT 4.0 Workstation a následně dalších aplikací pro běžnou práci na počítači je nejen pracná, ale především časově náročná. Takovou instalaci je možné zjednodušit tzv. klonováním disků pracovních stanic.
Instalace většího množství počítačů s operačním systémem Windows NT 4.0 Workstation a následně dalších aplikací pro běžnou práci na počítači (např. při pořízení nové učebny či školícího střediska) je nejen pracná, ale především časově náročná. Takovou instalaci je možné zjednodušit tzv. klonováním disků pracovních stanic. Jedná se v podstatě o zkopírování pevného disku již plně funkční pracovní stanice s kompletně nainstalovaným softwarem na disky ostatních stanic, a to takovým způsobem, že se pevný disk po zkopírování chová jako systémový. Následující sled úkonů se často může jevit jako zbytečně složitý až nelogický, je však mnohokrát ověřen v praxi, kdy všechna logicky se jevící zjednodušení postupu ve výsledném efektu selhala.

1) Provést rozdělení disku na minimálně dva oddíly (dále budou uvažovány právě dva oddíly C a D).

2) Nainstalovat na disk C plně funkční operační systém Windows NT 4.0 Workstation (použít systém souborů NTFS) a následně veškerý požadovaný software. Nakonfigurovat všechna propojení (sítě, síťové tiskárny, ...).3) Na disk D nainstalovat druhou instalaci Windows NT 4.0 Workstation (v ideálním případě opět se systémem souborů NTFS, ale není podmínkou). Pro tuto druhou instalaci operačního systému postačí minimální instalace Windows NT bez jakýchkoliv "vymožeností".

4) Do takto připravené pracovní stanice připojit disk odpojený z cílové stanice. Na tomto disku je nutné předem vytvořit např. programem FDISK primární oddíl a následně disk naformátovat se systémem souborů FAT16.

5) Zapnout počítač a nabootovat z disku s minimální instalací operačního systému, tedy z disku D.

6) Po přihlášení se do systému spustit Správce disků. Nastane tato situace: Na "domácím" pevném disku pracovní stanice budou oddíly (disky) označeny C a D s formátem souborů NTFS. Na "cílovém" pevném disku bude jeden oddíl (disk) označen jako E, se systémem souborů FAT.

7) Pozor, důležitá operace. Oddíl (disk) D přejmenujeme např. na X (přitom ignorujeme veškerá upozornění systému na nebezpečné aspekty této operace). Oddíl E přejmenujeme na D a konečně oddíl X na oddíl E. Tím jsme v podstatě pouze zaměnili dva oddíly.

8) Restartujeme počítač a znovu nabootujeme z minimální instalace operačního systému, která se nyní nachází na oddílu (disku) E.

9) Znovu spustíme Správce disků a spustíme konverzi systému souboru na cílovém disku D z FAT na NTFS. Poté, co se proklikáme několika okny, nám operační systém nahlásí, že tuto operaci nemůže momentálně provést, ale že ji – pokud laskavě dovolíme – provede při nejbližším restartu počítače. A my dovolíme. Pak počítač restartujeme a konverze se provede automaticky.

10) Po opětovném přihlášení zjistíme letmým pohledem na cílový disk D, že operační systém při konverzi systému souborů na NTFS zároveň na tomto disku vytvořil soubor s názvem pagefile.sys. To je pro nás dobrým znamením a potvrzením správnosti postupu. Pokud na disku D zmíněný soubor není, je zle. Někde se stala chyba a v dalším postupu nesmíme pokračovat, protože by se disk D po zkopírování a navrácení do "mateřského" počítače nechoval jako systémový.

11) Pomocí jakéhokoliv manažeru (Windows Commander, Salamander, ...) zkopírujeme celý zdrojový disk C na cílový disk D. Nesmíme zapomenout na skryté soubory, pokud je vypnuto jejich zobrazení.

12) Vypneme počítač, vyjmeme cílový disk a navrátíme ho do zdrojového počítače. Počítač zapneme a nabootujeme operační systém. Po přihlášení opravíme IP adresu a název počítače. Nastavíme zabezpečení systému, protože to se bohužel uvedeným způsobem nezkopíruje.

13) Uvedený postup opakujeme pro další pracovní stanici.

Tak, a to je celé. Už teď v duchu slyším reptání nad složitostí postupu a jeho účelností. Každý má svoje vlastní zkušenosti. Já jsem praktikoval jak klasický způsob instalace softwaru stanic, tak popsané klonování disku a směle můžu prohlásit, že v situaci, kdy bych měl instalovat větší počet počítačů, bych rozhodně obětoval tu trochu času na dvojí instalaci operačního systému do jednoho počítače a pak klonoval, než všechno instalovat ručně, třeba i po síti. Určitě se to vyplatí. Existují i utility pro klonování disků, na uvedeném postupu je ovšem důležité, že byl proveden čistě jen prostředky operačního systému.

Diskuze (20) Další článek: Konference: cestou k úspěchu

Témata článku: Software, Windows, Důležitý soubor, Stanice, Workstation, Klon, Přihlášení, Zdrojový disk, Salamander, Sled, Systémový disk, Nutné zlo, Opětovné rozdělení, Klonování, Opera, Operační systém, Cílový disk, Složitý způsob, Pagefile, Náročná operace, Nebezpečná situace, Window, Disk


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 27Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů