Testy | AMD | Procesory

Klidně zapomeňte na dražší X. Test procesoru AMD Ryzen 5 5600

Klidně rovnou zapomeňte na Ryzen 5 5600X, je tu cenově příznivější, a přitom podobně výkonný nástupce.

Plusy

  • Konkurenceschopná cena
  • Solidní výkon

Minusy

  • Vyšší spotřeba mimo zátěž
6,9
Hodnocení

AMD poslední roky představovalo vždy dva podobné šestijádrové procesory, oba měly ve stovkovém řádu číslovku šest a lišily se písmenem „X“, které značilo vyšší takty i cenu. Jenže výkonnější procesor nikdy nebyl příliš výhodný a verze bez „X“ se vždy dočkala doporučení na koupi. S řadou 5000 mělo AMD nad Intelem ze začátku takovou převahu, že R5 5600X byl dlouhou dobu jediným šestijádrem na nové architektuře, protože takto mělo AMD vyšší marže. Až nyní pod tlakem 12. generace Intelu konečně představilo levnější variantu Ryzen 5 5600.

image.png

Rozdíl ve frekvenci

Když oba šestijádrové procesory postavíte vedle sebe, jediné dva rozdíly naleznete v taktech a ceně. Ta klesla zhruba o 1 300 Kč ze 6 600 Kč za 5 300 Kč. Abychom to srovnali s Intelem, ten nabízí srovnatelné šestijádro bez integrované grafiky v podobě Core i5-12400F za 4 900 Kč. Když k tomu připočítáme cenu základní desky, tak se situace změní, protože ty pro Intel bývají dražší.

Základní pracovní i turbo frekvence obou srovnávaných procesorů od AMD se liší přesně o 200 MHz. To se může zdát jako hodně, ale jedná se jen o 5,5%, resp. 4,3% snížení podle pracovní, či turbo frekvence. To není moc a tato čísla si zapamatujte pro pozdější srovnání výkonů. Protože jsou oba procesory na totožné architektuře, toto srovnání má význam. Jinak se oba modely ničím neliší a maximálně lze předpokládat, že 5600X bude mírně lépe vyrobený a teoreticky může mít větší taktovací potenciál.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Google pokračuje v boji proti spamu v Kalendáři. Přidá jen pozvánky od známých odesílatelů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,