Klíčové ultrabookové novinky Aceru pro tento rok

Prohlédli jsme si nový patnáctipalcový Acer Aspire Timeline Ultra M3 a také motorizovaný Aspire S5. Acer ale chystá ještě další tenká překvapení.

Na českém trhu je Acer dlouhou dobu nejprodávanější značkou notebooků a svou pozici obhájil i v loňském roce. V celosvětovém měřítku prodeje počítačů pak nedosahuje pouze na vedoucí HP. Acer je zkrátka velkovýrobce počítačů, s jehož produkty se budeme intenzivně setkávat i letos. A jaké budou? Tenké a výkonné, jak velí aktuální móda ultrabooků.

Pořádek v řadách

Acer své notebooky dělí na dvě základní skupiny – Aspire pokrývající většinu uživatelů a TravelMate určenou pro firmy a profesionály. V záplavě modelů s označením Aspire byla možná trochu obtížnější orientace, ale letos přijde zjednodušení v podobě pěti základních řad notebooků Aspire:

Aspire E: nejlevnější notebooky dostupné v čtrnácti a patnáctipalcovém provedení, nabídnou výkon a technologie dostačující pro pohodlnou práci s multimédii, avšak odpovídající ceně.

Aspire V: klasické notebooky s 14, 15,6 a 17palcovými obrazovkami, které nabídnou výkon procesorů Intel Core a všech nejnovějších technologií. Poskytnou výborný výkon za dobrou cenu, kompromisem však bude provedení běžné tloušťky a hmotnosti.

Aspire V5: výkon notebooků řady V zabalený v líbivějším obalu s tenčím a lehčím tělem. Nebudou však ještě natolik tenké, aby plnily podmínky pro označení „ultrabook“, ale o to příznivější zůstane cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle budou masovky – vlevo zástupce řady V, vpravo jeho tenčí sourozenec V5

Aspire M: ultrabooky se zaměřením na vysoký výkon a výdrž, které budou mít o něco větší rozměry než u vrcholné řady S a střídmější design. Nabídnou výhodný poměr výkonu, ceny a přenositelnosti. Výchozím zástupcem řady je patnáctipalcový Acer Aspire Timeline Ultra M3.

Aspire S: ultrabooky nejvyšší třídy, extrémně tenké a lehké, s kvalitními materiály a vysokým výkonem s ohledem na výdrž. Stěžejním modelem této řady bude třináctipalcový Acer Aspire S5, který doplní již prodávaný model S3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pro náročnější: Aspire M3 Ultra • nebo vrchol nabídky v podobě Aspire S5

Acer Aspire Timeline M3 Ultra: ultra patnáctka

hce counter

Letos se dá očekávat zvýšený zájem o velmi tenké notebooky. I když mnozí uživatelé nebudou mít tušení, že se jim říká ultrabooky, tenký přístroj s dobrým zpracováním vzbudí více pozornosti a líbí se prostě více než klasické notebookové obludy. Acer trendu vykročil naproti především modelem Acer Aspire Timeline M3 Ultra, který by měl zasáhnout masovou skupinu uživatelů žádající atraktivní patnáctipalcové notebooky s vysokým výkonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Patnáctipalcový a přitom „ultra“

Aspire M3 nabídne velmi tenké tělo s tloušťkou 20,7 mm a hmotností 2,16 kg při patnáctipalcové úhlopříčce s rozlišením 1366×768 bodů. Standardní výbava zahrnuje USB 3.0, HDMI, čtečku karet, Bluetooth 4.0, WiFi (b/g/n), webkameru a s ohledem na tloušťku překvapivě i DVD mechaniku. Další výbava se liší podle šesti konfigurací nastavených v různých cenových hladinách.

Acer Aspire Timeline Ultra M3 – video:

hce counter

Cena začíná na 14 990 Kč, ovšem budete na procesoru Intel Core i3 a přijdete o hlavní lákadla výbavy, kterými jsou SSD a především nová grafika Nvidia GeForce GT 640M s gigabajtem paměti. To při 128GB SSD v kombinaci s procesorem Intel Core i5 nabídne až konfigurace za 22 490 Kč. Nejvyšší verze výbavy s Core i7 a 256GB SSD pak vyjde na 32 490 Kč. Bohužel i v této vrcholné konfiguraci zůstává rozlišení na patnáctipalcovém displeji na 1366×768 bodech a chybí podsvícení klávesnice.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Je to ultrabook, není to ultrabook? Je to ultrabook

První dojem z notebooku je velmi dobrý. Tělo je pevné, hliníkové víko chladí do dlaně a celek působí precizně, čemuž přispívá i matně černé provedení. Klávesnice se jeví pohodlně, potěší přítomnost numerického bloku. Hmotnost je na patnáctipalcový notebook docela příjemná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na klávesnici se vešel i numerický blok

Hodnocení výkonu a výdrže, která by měla dosahovat až osmi hodin, necháme až po pečlivém otestování, ale nečekáme tu žádné větší zklamání. Předchozí modely s označením Timeline měly výdrž velmi slušnou a co se výkonu týče, nová grafika slibuje razantní výkonový růst. Nejnovější hry by vzhledem k nižšímu rozlišení displeje neměly mít problém ani na plných detailech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mechaniku byste u ultrabooku asi nečekali, ale do M3 se vešla • baterie je integrovaná

Na notebooku jsem po prvním ohledání narazil i na několik rozporuplných detailů – například umístění konektorů výhradně na zadní hraně, všech, bez výjimky. Tudíž i se sluchátky či USB flashkou budete muset za notebook. Vypínací tlačítko umístěné zespod přední hrany pak budí dojem, že při použití notebooku na klíně dojde k jeho nechtěnému stisknutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektory jsou jen vzadu • vedle mechaniky je ještě slot na karty • zapínací tlačítko najdete pod hranou přední strany

Celkově ale dobré dojmy převažují a Timeline M3 Ultra by mohl splnit ambice masově prodávaného ultrabooku. Mimochodem, ultrabookmu skutečně můžeme oficiálně říkat, ačkoli neplní dříve daná kritéria Intelu týkající se tloušťky (do 20 mm) a hmotnosti (do 1,4 kg). Ta byla cílena na třináctipalcové notebooky a Intel později kritéria upravil s ohledem na stroje s větší úhlopříčkou. Timeline M3 Ultra je tedy skutečně první patnáctipalcovým ultrabookem.

Acer Aspire Timeline M3 Ultra se již začal prodávat a je tedy osazen stávajícími procesory Intel Sandy Bridge. V průběhu léta pak řadu „M“ doplní ještě model M5 Ultra již s novými procesory Ivy Bridge. Kromě patnáctipalcové verze bude tento model i v atraktivnějším rozměru čtrnácti palců s hmotností pod dvě kila.

Acer Aspire S5: s konektory na motor

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Kdo vyhledává plnou mobilitu a ultrabook hodný svého prvotního ražení, ten se u Aceru může zhlédnout v modelu Aspire S5. Třináctipalcový ultrabook se chlubí tloušťkou pouhých 15 mm v nejtlustším bodě, hmotností 1,35 kg a provedením z hořčíkové slitiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aspire S5 na oficiálních obrázcích

Atraktivní ultrabook zaujme zdánlivou absencí konektorů. Standardně na něm najdete pouze konektor napájení a zdířku pro sluchátka, žádné USB, grafický výstup nebo ve specifikacích proklamované rozhraní Thunderbolt vidět není. Záhadu objasní až tlačítko na kraji klávesnice, po jehož stisku zavrčí v útrobách motorek a ze zadní strany se vysune konzole s konektory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je skutečně velmi tenký • klávesnice je dobrá, ale chybí jí podsvícení • maximální úhel rozevření nebude většinu uživatelů nijak omezovat

Unikátní řešení vybízí k otázkám, zda motorek vydrží několik let provozu, co se stane, když při zavření zapomenu v portu USB flashku, a proč vlastně porty nejsou vyvedeny přímo – do útrob se nyní musí vejít i s výsuvným mechanismem a otevřenému displeji nevadí, místa by tedy bylo dost. Možná je odpovědí jen design a odlišení se od konkurence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kouzelné tlačítko zpřístupní konektory na zadní straně

Tak jako tak je Aspire S5 atraktivní stroj, který zaujme především svou extrémní tenkostí při zachování příkladné pevnosti. Na trh však přijde až o pár měsíců později, a to s novými procesory Ivy Bridge.

Acer Aspire S5 – video:

 

Diskuze (15) Další článek: Thunderbolt a podpora ve Windows počítačích ještě tento měsíc

Témata článku: Video, Notebooky, Acer, Stěžejní lákadlo, Timeline, Atraktivní stroj, Tenký notebook, Standardní výbava, Travelmate B, Dobrý dojem, Řada Aspire, Klíč, Sluchátka k notebooku, Ultrabook, Výhodný poměr, Stěžejní model, Zapínací tlačítko, Velkovýrobce, Notebook Acer, Hmotnost, Acer Aspire S3, Dobrá výbava, Ultra, Acer Aspire, Aspire, Notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači