Klíčové patenty Applu i Microsoftu letošního léta

Není týdne, aby si Apple, Google a Microsoft nepřipsaly nějaký ten nový patent. Podívejte se, jaké kousky získala velká softwarová troijka jen od začátku letošních prázdnin.

Čas od času se na Živě.cz objeví nějaká ta zprávička o tom, že si zase některý z technologických obrů pořídil nějaký patent. Mohlo by se zdát, že se jedná o nahodilou – občasnou činnost, pravda je ale povětšinou spíše opačná. Firmy patentují jako o život skoro každý den.

Nepřehledný guláš jménem USPTO

Na americké půdě eviduje patenty tamní úřad USPTO (United States Patent and Trademark Office), a pokud se v tom guláši formalit chcete vyznat, zapamatujte si dva registry.

Ten první se jmenuje jednoduše USPTO Patent Full Text and Image Database a eviduje skutečně publikované patenty černé na bílém. Tyto patenty zpravidla po nějaké prodlevě vyhledáte i na Google Patents. Oficiální registr je rychlejší, má snad ale jen jednu nevýhodu: obrázky a skeny jsou k dispozici pouze jako TIFF rastry, které drtivá většina prohlížečů nezobrazí bez doinstalování patřičného doplňku. Google naopak nabízí mnohem praktičtější PDF skeny.

TIFF přímo v prohlížeči umí zobrazovat třeba AlternatTIFF (Windows)

Když tedy chcete zjistit, jaké patenty v poslední době získal třeba Google, stačí do fulltextového vyhledávače zadat jednoduše Google, Apple, Microsoft a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Z8kladní karta patentu na oficiálním webu amerického patentového úřadu a jeho sken s vysokým rozlišením zobrazený pomocí plug-inu AlternaTIFF

Mnohem častěji však píšeme o tom, že si některá z těchto firem o patent teprve požádala. Schvalovací kolečko je totiž poměrně dlouhé a prodleva mezi žádostí a publikací (tedy definitivním schválením) může trvat klidně i několik let.

I proto má USPTO ještě jeden registr USPTO Patent Application Full Text and Image Database. Zde najdete ohromné množství patentů, které prošly prvním byrokratickým kolečkem – formálním schválením přihlášky a nyní je prozkoumávají úředníci USPTO a rozhodují, jestli si skutečně zaslouží publikaci v hlavním seznamu. Pěkným příkladem takové přihlášky je třeba žádost Microsoftu o patent na Kinectem ovládané domácí filmové studio, o kterém jsme psali v pondělí. Microsoft si o patent zažádal už loni, před pár dny pak USPTO tuto žádost publikoval mezi přihláškami a rozhodne, jestli se dočká i finální publikace v seznamu schválených patentů.

Tři patenty, které v posledních dnech získal Google

Přihlášky nás ale tentokrát nezajímají. Pojďte se podívat, jaké patenty v posledních dnech firmy skutečně získaly. Navštivte tedy tento vyhledávací formulář, do vyhledávacího pole napište Google a pro klid v duši vyberte filtr „Assigne Name“, tedy jméno přihlašovatele.

Výsledkem je chronologicky seřazený seznam posledních patentových přírůstků přinejmenším na americkém trhu. Může se jednat o klasické patenty – vynálezy, nebo i chráněný design, tedy jednoduše řečeno patenty na konkrétní podobu zařízení. Takto si třeba Apple patentoval klínovitý tvar svých MacBooků Air a podobu iPadu, o jehož přesný design se pak mohl úspěšně soudit třeba se Samsungem.

Když se podíváte na seznam naposledy publikovaných patentů Googlu, zjistíte, že mu USPTO jen od začátku prázdnin přiznal více než 100 vynálezů. Pro tuto firmu a zbývající trojku (Microsoft a Apple) vyberu vždy tři kousky z posledních dnů.

Wearable display device

(Google Glass)

V případě Googlu to je samozřejmě asi nejhmatatelnější patent na podobu chytrých brýlí Glass s prostým názvem Wearable display device. O tomto patentu jsme psali už v červnu, na jehož konci si Google patentoval podobu se samotným zařízením pro pravé oko, před pár dny na sklonku července pak pro levé oko. Oko byrokratovo slzí radostí…

 Klepněte pro větší obrázek
V červnu získal Google patent na verzi pro pravé oko, nyní i pro to levé...

Automatic place detection

(Google Geolocation API)

Tento patent je snad ještě zajímavější. Google jej definitivně získal 31. července a nejedná se o nic jiného než o automatické zjištění polohy na základě okolních Wi-Fi sítí, mobilních vysílačů a dalších prostředků (IP adresa aj.). Přesně na těchto principech je založený systém Google Geolocation API, který najdete na každém zařízení Android a v mnoha webových prohlížečích.

Klepněte pro větší obrázek
Navigační systém Googlu počítá polohu nejen podle GPS, ale také podle známé polohy nejbližších mobilních vysílačů a okolních Wi-Fi routerů. Teď to má patentované.

Je to jistě zajímavý patent, podobné GPS-free systémy se totiž snaží postavit i ostatní v čele s Microsoftem a Google tak má v kapse žolíka pro případné soudní spory.

Synchronizing web browsers

(synchronizace prohlížeče)

Tento patent si nechal Google patentovat v listopadu loňského roku a publikace se dočkal v polovině července. Patent spíše vágně popisuje základní metody synchronizace obsahu prohlížeče napříč počítači. Tedy to, co dnes v nějaké formě nabízí skoro všechny webové prohlížeče. Kupodivu se dá patentovat i toto.

Klepněte pro větší obrázek
Tento patent popisuje základní metody synchronizace prohlížeče pomocí synchronizačního serveru

Tři patenty, které v poslední době získal Microsoft

Jako o život patentuje také Microsoft, kterému USPTO poslední červencový den uznal více než desítku designových patentů (ty jsou mimo jiné označené písmenem D). Seznam naposledy publikovaných patentů Microsoftu najdete na této adrese.

Display screen with user interface

(design Metra pro Windows 8)

Microsoft prostřednictvím dvanácti designových patentů popsal některé základy ergonomie Metra. Nechybí tolik specifické kontextové lišty s kulatými tlačítky a další vlastnosti včetně některých ikon. Od 1. srpna tedy nesmí nikdo na americkém trhu nabídnout něco podobného, aniž by nezískal od Microsoftu patřičnou licenci. To ale asi autory nejrůznějších „transformation packů“ nebude příliš zajímat.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z designových patentů na prostředí Metro – zde konkrétně patentované přesouvání dlaždice v šachovnici Metra

Dynamic updatable web toolbar

(lišta ve webovém prohlížeči)

Tomuto patentu jsme se věnovali ve včerejší bleskovce, takže jen stručně. Microsoft získal patent na tradiční lištu v prohlížečích, ve které se zobrazuje dynamický obsah z webu. Může to znít krkolomně, ve stručnosti jde ale třeba o lištu, která načítá nějaký RSS obsah, zobrazuje aktuální počasí a všechno to, co umí třeba Google Toolbar. Ovšem tento patent patří Microsoftu a může jím posvětit existenci svého Bing Toolbaru.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor, lišta v prohlížeči, která aktivně načítá data z webu, je od sklonku července patentovaný vynález Microsoftu – přinejmenším tedy v USA

Identification of people using multiple types of input

(Identifikace osob podle fotografie, hlasu aj.)

Microsoft od začátku prázdnin získal více než 250 nových patentů, je tedy složité vybrat jen tři. Rozšířil například řady patentů, které popisují automatické doplňování (našeptávač), který znáte z vyhledávačů. Patent Microsoftu popisuje našeptávač na ukázce z Excelu, lze ho použít ale obecně. Kdyby začaly „patentové našeptávačové války“, bylo by veselo, podobné patenty totiž vlastní také Google, Adobe a Apple a rozlousknout podobný spor by bylo asi jen pro velmi otrlého soudce.

Klepněte pro větší obrázek
Detekovat a identifikovat osoby „umí“ Adobe, Google, výrobci fotoaparátů a nyní i Microsoft, který na to má patent (ti ostatní většinou také)

Technologicky zajímavější je ale patent, který popisuje identifikaci osob podle různých vstupních dat. Může to být obraz z webkamery a fotoaparátu, nicméně schéma patentu popisuje i zvukový vstup, tedy identifikaci třeba podle hlasu. Microsoft si o patent zažádal relativně nedávno (právě před rokem), takže se nabízí otázka, kdy se tato technologie dostane do praxe – třeba na jeho telefony a tablety. Odemykání přístroje hlasem by nebylo na škodu.

Tři patenty, které v poslední době získal Apple

Nakonec nesmí chybět ani ideový tahoun Apple. Podle výročních tabulek firma z Cupertina nikdy nepatřila k těm, kteří by si nechali patentovat každé zobnutí, a v celkovém počtu přiznaných patentů firma spíše zaostávala. To se ale mění, od začátku prázdnin totiž Apple získal okolo stovky patentů. Jejich chronologický seznam najdete na této adrese.

Power module

(design jablečného adaptéru)

Jablečný adaptér byl odjakživa inspirací i pro konkurenci. I když často vyrobila jen slabou konkurenci jablečného originálu, elektrický adaptér byl jako přes kopírák. Není se tedy čemu divit, že si Apple patentuje i podobné drobnosti. V tomto případě se jedná o designový patent na podobu adaptéru a Apple jej získal velmi rychle. Žádost podal letos v lednu a koncem července bylo hotovo.

Klepněte pro větší obrázek
Patentovaný design z Cupertina

Electronic device

(design Magic Trackpadu)

A ještě jeden designový patent – tento popisuje podobu externího jablečného touchpadu jménem Magic Trackpad. Apple jej formálně získal v druhé polovině července, přinejmenším do té doby tedy mohla Čína vyrábět levné náhražky i pro americký trh.

Klepněte pro větší obrázek
Toto už může vyrábět pouze Apple

Portable computer display housing

(kryt jablečných notebooků)

Třetím patentem Applu bude opět hardwarový kousek. Firma sice získala také ohromné množství abstraktních softwarových patentů, Apple je ale přeci jen tradiční hardwarová firma, takže jsem se držel spíše železa. Třetí patent popisuje konstrukci krytu displeje u současných jablečných notebooků. I toto je zajímavý kousek do sbírky válečných patentů v případném boji o ultrabook. Apple momentálně vlastní designové i technologické patenty, které popisují tenký laptop s jednoduchým uzavíráním displeje. V podstatě identickými pravidly se nicméně řídí i mnohé licencované ultrabooky v čele s modely od Asusu.

Klepněte pro větší obrázek
Noční můra konkurenčních výrobců notebooků

Všechny tři firmy dohromady od začátku července získaly okolo 400 patentů, přitom jsme teprve v polovině léta. Další obrovský balík technologií a designů ke všemu teprve čeká na schválení a publikaci a nejspíše i v tuto chvíli podávají patentová a právní oddělení velké spotřebitelské technologické trojky přihlášky k dalším a dalším patentům. Máme se na co těšit.

Diskuze (50) Další článek: Vyzkoušejte poslední verzi KDE 4.8.5 pro Linux

Témata článku: Technologie, Google, Microsoft, Apple, Právo, Patenty, iPad Air, Automatické doplňování, Slabé Wi-fi, Magic trackpad, APP, Patent, Okolní Wi-fi, Vynález, Zajímavý patent, Žolík, Prázdniny, Finální publikace, Klíč, Adobe Air, OK Google, Us patent, Device, Magic, Zajímavý kousek, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost