Klíčová slova RealNames končí nejen v Internet Exploreru

RealNames, společnost, která přivedla klíčová slova do Internet Exploreru, v pondělí ohlásila ukončení činnosti a svádí vinu na Microsoft. Co bude s klíčovými slovy dál?

Společnost RealNames, která zajišťuje registraci klíčových slov pro zpracování v Internet Exploreru, je v likvidaci. RealNames registrovala klíčová slova na rok za 49–498 dolarů. S Microsoftem společnost uzavřela dohodu o podpoře svých klíčových slov v březnu 2000. Nyní spolupráce končí. Microsoft souhlasil s udržováním báze klíčových slov registrovaných u RealNames do 30. června a ani o den déle – sdělili v pondělí tisku zástupci RealNames. (The Washington Post)

Klíčová slova jsou “vynálezem” AOL (America On Line), společnosti, která ve Spojených státech amerických provozuje proprietální hypertextovou službu pro předplatitele. Klíčová slova fungují podobně jako doménová jména, a především v USA se velmi rozmohla. Keywords ze systému AOL jsou součástí mnoha celostránkových reklam, kde se vyjímají hned vedle zelené linky a internetové domény.

RealNames přenesla vymoženost klíčových slov i do populárního interneového prohlížeče od Microsoftu. Pokud do prohlížeče místo URL vložíte pouze slovo, pokusí se ho prohlížeč doplnit na doménu com, net či org, a neuspěje-li, zkusí výraz vyhledat v databázi registrovaných slov. Záznam ke klíčovému slovu je jedinečný, stejně jako u domény, a pokud je klíčové slovo v databázi nalezeno, je uživatel přesměrován na připojenou URL. Teprve když není nalezeno klíčové slovo, pokusí se MSIE vyhledat výraz na MSN.

Ač se nám může zdát, že domény jsou celkem rozumným řešením problému pojmenovávání zdrojů na webu, klíčová slova si našla oblibu u mnoha uživatelů. V posledních několika letech byla do klíčových slov vkládána velká naděje; jejich snadné pochopení by mělo umožnit snazší rozšíření Internetu především mezi méně technicky vzdělanou populaci a díky podpoře různých znakových sad se ke klíčovým slovům upínají i národy užívající nelatinkové písmo.

Už několik měsíců je před dokončením nový internetový standard Common Name Resolution Protocol, který by se měl stát prvním skutečným URN (Uniform Resource Name – jedinečné pojmenování zdroje) a který právě z myšlenky klíčových slov vychází. Systém CNRP ovšem nepočítá s tím, že by klíčové slovo mělo být jedinečné v celém Internetu, jako je tomu u domén. Jmenný prostor by se měl vztahovat pouze ke zvolenému správci registru.  Jinými slovy: pokud jste zvyklí doma použít jedno slovo, abyste se dostali ke zprávám o počasí, může jeho použití u jiného poskytovatele připojení (nebo prostě jen na jiném počítači s jiným přednastaveným jmenným prostorem) znamenat, že se dostanete ke zcela jinému zdroji informací. Může to být matoucí, ale jistě ne o mnoho více než třeba zkrácená telefonní čísla platná jen v síti jednoho operátora. 

Microsoft ale své ukončení podpory Realnames zdůvodňuje právě matením uživatelů, kde často za určitým klíčovým slovem byl ten, kdo si zaplatil a ne ten, koho by tam lidé čekali. Výtky pak padaly na adresu Microsoftu, ač registr klíčových slov spravoval RealNames. U názvů domén jsme na podobné zmatky již poměrně zvyklí, u klíčových slov, zaměřených na méně zběhlé uživatele, to však je problém.

Diskuze (3) Další článek: AltaVista vyhledává audio, video a obrázky

Témata článku: Microsoft, Internet, Washington, Resolution, Washington Post, Klíč, Registrovaný uživatel, The Washington Post


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní