Klez nejrozšířenějším virem roku 2002

Společnost Sophos zveřejnila žebříček nejrozšířenějších virů za rok 2002. Kromě toho vydala i přehled nejrozšířenějších hoaxů, mezi kterými najdete i návod, jak získat podíl na majetku Billa Gatese.
Přestože v poslední době už počet výskytů červa Klez klesá, celkové prvenství za rok 2002 už určitě neztratí. Jeho podíl na celkovém počtu hlášení dosáhl 24.1 procent. W32/Klez-H se na internetu objevil v březnu tohoto roku. Vir využívá chyby v Internet Exploreru, která byla opravena v SP2.

Druhým nejčastějším virem byl Bugbear, který se však začal šířit až v říjnu. I tento vir je typickým příkladem červa. Kromě emailů se šíří také v prostředí lokálních sítí na sdílené prostředky. Pokouší se infikovat i sdílené tiskárny, což ústí ve vytištění binárního kódu viru. Vir využívá některých chyb v Outlooku, Outlooku Express a IE, které opravuje záplata zveřejněná v Microsoft Security Bulletin MS01-027.

Třetí příčku drží Badtrans, který se šíří pomocí MAPI. Jeho spuštění se můžete bránit aktuální verzí antivirového programu nebo nespouštěním neznámých příloh emailu. Zatím bylo během roku 2002 objeveno více než 7000 nových virů a do prvního ledna 2003 určitě ještě nějaké přibudou. Posledním odhaleným virem s větším rozšířením je W32/Holar.c@MM, jehož nebezpečí ale není příliš velké. Lze však očekávat, že díky taktice zvolené autorem se bude šířit poměrně rychle. Subject infikovaného emailu zní: Fwd: Crazy illegal sex ! a slibuje videoklip sexu mezi velice mladými dětmi.

Nejrozšířenější viry za rok 2002
Umístění Jméno viru Procento hlášení
1. W32/Klez 24.1%
2. W32/Bugbear 17.5%
3. W32/Badtrans 14.6%
4. W32/ElKern 4.6%
5. W32/Magistr 4.2%
6. W32/MyParty 2.2%
7. W32/Sircam 2.0%
8. W32/Yaha 1.9%
9. W32/Frethem-Fam 1.4%
10. W32/Nimda 1.2%
Ostatní 26.3%

Velký podíl na hlášeních virů mají tzv. Hoax, které nepředstavují samy o sobě nebezpečí, ale pokud poslechnete instrukcí uvedených v těle mailů, můžete si způsobit velké problémy. Podle společnosti Sophos byl v listopadu nejúspěšnějším fabulátorem aoutor hoaxu nazvaného JDBGMGR. Tento hoax byl nalezen ve více než pětině emailových zpráv tohoto typu kontrolovaných společností Sophos. Původce tohoto „viru“ se snaží uživatele přimět ke smazání legitimního programu JDBGMGR.EXE (Microsoft Debugger Registrar for Java).

Druhé pořadí patří hoaxu, který varuje před zavirovaným screensaverem od Budweiseru. Toto falešné varování internetem koluje již od roku 1997, kdy Budweiser svůj spořič se žabkami uvedl, a daří se mu dodnes. Bronz si za listopad odnáší hoax s erotickým pojmenováním Meninas da Playboy. Portugalsky psaný email varuje před virem BANCOC.VBS. Bez zajímavosti není devátý hoax v pořadí, který slibuje několik dolarů z majetku Billa Gatese, ale kdo by tomu věřil? I když hoaxy často připomínají vtip o chudém rumunském programátorovi a hackerovi, mnoho uživatelů se nechává ošálit a buď freneticky maže soubory z disku nebo zahlcuje síť desítkami varovných zpráv, což je stejně nežádoucí jako šíření opravdových virů.

Nejrozšířenější hoaxy za listopad 2002
Umístění Název hoaxu Procento hlášení
1. JDBGMGR 22.0%
2. Budweiser frogs screensaver 11.5%
3. Meninas da Playboy 7.9%
4. Hotmail hoax 5.5%
5. A virtual card for you 5.0%
6. Bonsai kitten 3.5%
7. Mobile phone hoax 3.2%
8. Frog in a blender/Fish in a bowl 2.8
9. Bill Gates fortune 2.5%
10. WTC Survivor 2.1%
Ostatní 33.9%

I přes pesimistické analýzy z minulého roku však nedošlo k nějakému zásadnímu rozšíření virů v oblasti kapesních přístrojů nebo mobilních telefonů. Snad to ještě chvíli vydrží.

Diskuze (1) Další článek: Unikátní počítačová skříň od Morexu

Témata článku: Microsoft, Crazy, Fish, Nejúspěšnější uvedení, Budweiser, Survivor, Blender


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku