Klávesnice pod stromeček: Logitech G15 nebo Zboard Merc? Nebo něco jiného

Klávesnice prodělaly v posledních letech bouřlivý vývoj. Bez váhání už je můžeme rozdělit do několika kategorií. Povíme vám, nač si dát při výběru té správné pozor. Na vánoce se nejlépe hodí asi klávesnice herní, otestovali jsme dva modely - Logitech G15 a Zboard Merc. V závěrečném přehledu dostanete i pár tipů pro ostatní, kteří netráví čas u počítače jen hraním.

Z našedivělých periferií, které se u jednotlivých výrobců lišily na první pohled pouze logem, se stala přehlídka ambicí designérů a originálních nápadů, jak klávesnici vylepšit. Ač je to často opomíjeno, je z hlediska komfortu práce s počítačem po monitoru klávesnice s myší to nejdůležitější. Při výběru správné klávesnice byste se měli zaměřit hned na několik věcí. Nejdůležitější je asi otázka, k jakému účelu má klávesnice vůbec sloužit. Dnes už seženete klávesnice, které jsou speciálně navržené pro práci v kancelářských programech, ergonomické klávesnice pro lidi, kteří hodně píší, multimediální klávesnice pro ty, kteří velmi často poslouchají písničky a sledují video (zvláštní kategorie pak slouží jako dálkový ovladač multimediálních počítačů do obýváku - HTPC), speciální herní klávesnice se zaměřují na hráče především akčních titulů, dále se vyrábějí malé klávesnice odvozené od notebookových, a konečně, stále je k dostání spousta klávesnic klasických, které se, snad s výjimkou dvou nových „Windows“ kláves, neliší od třicet let starých klávesnic ničím (snad kromě principu snímání stisku klávesy).

Klepněte pro větší obrázek

Druhá důležitá vlastnost dělí všechny klávesnice na dvě kategorie – drátové a bezdrátové. Výhody drátových klávesnic jsou jasné – nemusí se krmit bateriemi, nemůže se vám tedy jednoho nedělního odpoledne stát, že baterie chcípnou a nemáte čím psát. Nepořádnější jedinci ocení, že se jim díky drátu klávesnice nezatoulá (i když, to je spíš problém bezdrátových myší, které mají na rozdíl od mobilu nevýhodu, že se nedají prozvonit). Další výhoda přidrátované klávesnice jsou signalizační LEDky přímo na klávesnici. Díky pevnému připojení pak reaguje počítač na stisk o něco málo rychleji (i když, tuto vlastnost ocení jen hráči superrychlých akčních her, kteří nahánějí každou milisekundu). A konečně, paranoidní jedinci mohou být mnohem klidnější, pokud jde o elektromagnetické vyzařování či riziko odposlouchávání, které je u drátových klávesnic pochopitelně nižší.

Bezdrátové klávesnice mají výhodu ve volnosti pohybu, kterou svému uživateli poskytují. Není problém sebrat klávesnici ze stolu a použít ji jako dálkové ovládání při sledování videa z postele. Kvůli snížení spotřeby se signalizační diody přesunuly z klávesnice na přijímač. Máte tak na výběr, jestli bude na stole strašit další krabička s diodami, nebo ji někam schováte a na signalizaci neuvidíte. Dvě či čtyři tužkové baterie už dnes vydrží několik měsíců, a riziko syndromu úmrtí klávesnice kvůli bateriím se dá snížit snadno dvojicí rezervních v šuplíku. Bezdrátový přenos je šifrovaný, takže dostat se k tomu, co právě píšete, to už chce trochu námahy (i když, jsou známy veselé historky sousedů, kterým se na počítačích objevovalo to, co prováděl ten druhý).

Klepněte pro větší obrázek

Další, nač by měl člověk při výběru klávesnice koukat, je její rozložení. V České republice se scházejí klávesnice z celého světa. Najdete tak různě modifikované klávesy shift, enter, backspace a rozličné rozmístění ostatních kláves sloužících k pohybu po textu. Podrobně se tím, jak se dá normální klávesnice dokonale pokazit, zabývá článek Rozložení kláves – noční můra uživatele. V krátkosti se dá říci, že je pro člověka nejpohodlnější přejít na rozložení, které doposud používal nejčastěji. Někdy je ale lepší trochu se namáhat a přeučit se na nějaké jiné praktičtější rozložení.

Dostáváme se k výběru podle toho, k čemu má být klávesnice vlastně určená. Nejrozšířenější multimediální klávesnice se od klasických AT klávesnic liší snad jen tím, že jim přibyla nějaká ta tlačítka pro zesilování a zeslabování zvuku, ovládání přehrávače multimedií či programovatelná tlačítka pro rychlé spouštění zvolených aplikací. Specialitou jsou pak klávesnice sloužící jako dálkové ovladače multimediálních počítačů HTPC. Ty mají klávesy nahuštěné tak, aby se klávesnice vešla na klín. Navíc mají prvky suplující myš pro ovládání kurzoru. O těchto funkcích a o na funkce bohatších kancelářských klávesnicích pojednává další článek Moderní klávesnice – multimédia na dosah ruky.

S první kancelářskou (tedy „office“) klávesnicí přišel kdysi Microsoft. Kancelářská klávesnice má usnadnit práci právě s těmito kancelářskými balíky.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce kláves F1-F12 nahradily funkce z programů Excel či Word (na klasické F1-F12 se dají přepnout), přibyla i tlačítka pro přímé spouštění těchto programů, skrolování, či práci se schránkou. Podobnou klávesnici ocení zejména jedinci, kteří ve Wordu či Excelu tráví většinu času.

Lidé tvůrčí, které psaní živí, píší hodně a na klávesnici vládnou všemi deseti, nebo se psát všemi deseti učí třeba ve škole, ocení zejména klávesnice ergonomické. Jaké má taková zlomená klávesnice výhody i nevýhody, a jak to vypadá s různými druhy klávesnic z hlediska ergonomického, se můžete podívat v článku Klasiku či ergonomickou?

O zcela netradičních, extrémně ergonomicky řešených klávesnicích, které u nás zřejmě neseženete, a jsou kvůli malosériové výrobě pořádně drahé, se celkem nemá význam zmiňovat, najdete je v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek

Klasickou klávesnici pak ocení konzervativní typy. Ortodoxní jedinci dokonce vyžadují klávesnice s mikrospínači (které už je prakticky nemožné sehnat) — to jsou ty, které po stisku hlasitě cvakají. Životnost takových klávesnic je vyšší, ale stejné je to i s náklady na výrobu. Také se u takových lidí občas projevuje averze k Microsoftem přidaným Win klávesám mezi Controlem a Altem, takže pozor, aby vám novou klávesnici jen kvůli těmto dvěma klávesám neotloukli o hlavu.

Nelze zapomenout ani na sady klávesnice s myší. Lepší je pochopitelně pořídit i myš přesně na ruku uživatele, na druhou stranu na myši v sadě lze přece jen u většiny výrobků ušetřit.

Na řadu se dostávají speciální klávesnice herní, které jako vánoční dárek poslouží asi nejlépe. Čím se liší herní klávesnice od té obyčejné? Především jsou to funkce navíc. Pro hraní přibývá spousta nových programovatelných tlačítek. Dále u některých klávesnic najdete podsvícení. Důvod je prostý – akční hry se mastí obvykle dlouho do noci, a při zhasnutých světlech člověk lépe vidí detaily při tmavých scénách. Druhou stránkou věci je, že to není nejlepší pro oči. Herní klávesnice má obvykle i lépe řešenou elektrickou část – oproti klávesnicím na psaní musí totiž snést více stisknutých kláves najednou. V neposlední řadě jsou to různé finty, kterými hráčům pomoci – jednou takovou je například malý informační displej, který může během hraní zobrazovat, nač si jen vzpomenete. Podrobněji se o tom dočtete v dnešní recenzi klávesnice Logitech G15 či Zboard Merc.

Témata článku: Microsoft, Klávesnice, Logitech, Velké srovnání, Numerická klávesnice, Klávesa, Původní myšlenka, Herní klávesnice a myš, Důležitá vlastnost, Klávesnice genius, Expo, Celý blok, Přední hrana, Herní počítač, Wireless, Numerický blok, Genius, Ergonomická klávesnice, Logitech klávesnice, XNU, Obrovské množství, Stejný tvar, Odlišný koncept, Bezdrátová klávesnice s myší, Klávesnice herní

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů