Open source | Klávesnice

Klávesnice Launch bude open source. Stojí za ní linuxoví experti

Otevřený nemusí být jen software, ale také hardware. U něj jde o to, aby měl plně zdokumentované komponenty a uživatelé by si pak mohli zkontroloval, co, jak a proč funguje. Společnost System76 teď dokončuje klávesnici Launch, která je tak open source, že byste si ji klidně mohli vyrobit sami doma.

Americký výrobce, který už 16 let sestavuje linuxové desktopy, notebooky i servery a stojí i za čím dál populárnější distribucí Pop!_OS, otevřel firmware klávesnice, konfigurační software, zveřejnil návrh PCB i plány šasi. Vše je k dispozici na GitHubu.

Kódové označení klávesnice „launch_1“ naznačuje, že se počítá s více modely. Ten první totiž nejspíš neuspokojí všechny, postrádá totiž numerickou část. Používá méně známé mechanické spínače NovelKeys, které ale barevně i funkčně odpovídají těm od Cherry MX. Nechybí ani individuální RGB podsvícení, avšak to neprostupuje klávesami, ale svítí pod nimi či spíš kolem nich.

Jedna z vychytávek Pop!_OS je automatické dlaždicové rozložení oken

Klávesnice o rozměrech 309 × 136 × 33 mm a hmotnosti 948 gramů se připojí k USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) a na těle bude mít dokonce čtyřportový rozbočovač zachovávající stejnou propustnost. Dva konektory budou klasické velké USB-A, dva pak oboustranné USB-C.

Finální design, cenu ani dostupnost klávesnice Launch neznáme. System76 na sociálních sítích zatím stále jen přiživuje tajuplnou kampaň.

Oživeno 18:30 – Jen pár hodin po vydání článku System76 vytasil trumfy a klávesnici Launch konečně vydal. V projde je za 285 dolarů, do Evropy se zatím nepodívá. Do textu jsme přidali fotografie a video.

via Fossbytes

Diskuze (8) Další článek: Vesmírné zprávy: Zanikl centrální stupeň rakety Dlouhý pochod 5B

Témata článku: Hardware, Linux, Open source, Klávesnice, Individual, Klávesnice na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda