Technologie | Úložiště | SSD

Kioxia zkoumá flash čipy typu HLC pro budoucí SSD. Zatím vydrží jen 100 přepisů

Kioxia zkoumá flash čipy typu HLC pro budoucí SSD. Zatím vydrží jen 100 přepisů

Moderní levná SSD jsou vybavená čipy NAND flash typu TLC (tři bity na buňku), či dokonce QLC (čtyři bity na buňku). Se zvyšujícím počtem bitů sice roste kapacita a zlepšuje se poměr ceny a kapacity, ale snižuje se výdrž v podobě maximálního počtu přepsání dat. Společnost Kioxia (dříve Toshiba Memory) představila současný vývoj a směr, kam se technologie těchto čipů pro SSD budou ubírat.

Na trhu sice ještě nejsou ani čipy PLC (5 bitů na buňku), ale Kioxia už zkoumá nástupce v podobě HLC 3D NAND flash pamětí, které zvládnou uložit 6 bitů na buňku. Ve výsledku to znamená, že je nutné, aby buňka dokázala zpracovat 64 úrovni napětí.

V testovacích prototypech se už podařilo zapsat šest bitů na buňku, avšak při běžných podmínkách to znamenalo i velmi omezenou výdrž kolem 100 přepisů. Pokud vědci z Kioxia vystavili tyto čipy teplotě kapalného dusíku (−196 stupňů Celsia), podařilo se snížit potřebné napětí, zlepšit stabilitu a během 100 minut uskutečnit asi tisíc přepisů.

Klepněte pro větší obrázek

Kioxia dokonce hovoří o tom, že technologicky je už možné uvažovat o OLC, tedy osmi bitech na buňku, kdy je nutné pracovat s 256 úrovněmi napětí. Kdy ale něco takového bude realitou, zatím není jasné.

I když se výdrž NAND flash čipů zkracuje, zároveň se vylepšují různé techniky, jak se odolnost zvyšuje – chytré algoritmy s pokročilými řadiči, dodatečně paměti pro snížení množství zápisů (MLC, SLC, DRAM) a další způsoby.

Váš názor Další článek: Elixír mládí vrací ztracenou paměť stárnoucím mozkům myší. Mohla by to být šance pro léčbu Alzheimerovy choroby

Témata článku: Technologie, Výzkum, Úložiště, SSD, Toshiba, Kioxia, Přepis, Typ, PLC, TLC, QLC, Toshiba Memory, Buňka, Výdrž, Čip, MLC, Bit