Kioxia, po Samsungu druhý největší výrobce NAND flash čipů, na akci International Memory Workshop 2022 předvedla první paměťovou buňku schopnou uchovávat 7 bitů informací, a tedy 128 úrovní napětí. Před rokem to byla stejná firma, jež jako první demonstrovala 6bitové buňky.
Obě technologie pomůžou násobně zvýšit kapacity SSD, paměťových karet či interních úložišť v mobilech. Obě jsou ale také roky vzdálené reálnému nasazení. Stejně jako loni totiž Kioxia musela ukázku provést v laboratorních podmínkách a čipy chladit tekutým dusíkem − 196 °C, protože při pokojové teplotě jsou materiály nestabilní. Případné hexa a hepta level cells tak možná čekají na novou generaci tranzistorů, které už nebudou postavené na křemíku.
Takové paměti navíc budou vyžadovat čím dál komplexnější řadiče, které také budou muset růst a být dražší, takže leckdy může být výhodnější použít více jednodušších NAND čipů než méně těch hustších.
Kioxia zatím ani neuvádí hrubý odhad toho, kdy by paměti s 6- a 7bitovými buňkami mohla začít ve velkém vyrábět. Dnes stále ještě čekáme i na ty 5bitové, které podle Western Digitalu nebudou na trhu dříve než v roce 2025. Nadále pochopitelně platí, že s hustšími buňkami se zkracuje jejich životnost, takže se nedoporučuje takové paměti používat tam, kde se očekává hodně zápisů (typicky u systémových SSD).
Nejoblíbenější SSD
Další oblíbené SSD
Zdroj: PC Watch via Tom's Hardware