KINYO DA-10: zvukovka na... kabelu

Nejste spokojení s kvalitou zvukového výstupu vašeho počítače / notebooku? Potřebujete dočasně vybavit zvukem jinak němý "kancelářský" počítač (například kvůli multimediální prezentaci)? Chcete si pouštět v práci své oblíbené MP3-jky a váš stroj nemá ve výbavě zvukovou kartu? Potřebujete dvě, tři... zvukové karty a nemáte volný PCI slot? Pro ty, a mnoho jiných případů je zde elegantní řešení: zvukové karty USB.

Kapitoly článku

Je docela běžné, že se občas objeví nutnost dovybavit nějaký počítač zvukem, a přitom není možno použít "klasickou cestu" - čili zvukovou kartu. Představte si například, že váš počítač v práci chcete použít k multimediální prezentaci a ten, ač je značkový a docela "nabouchaný", nemá zvukovou kartu. Navíc je zde problém, že skříň je zapečetěná a na nějaké přehazování karet tak můžete klidně zapomenout. Nevěšte však hlavu - možná nevíte, že i zde již existuje instantní a jednoduché řešení.


...USB porty se nachází většinou zde...

Pokud je vás počítač vybaven porty USB (téměř všechny se zadním panelem v provedení ATX), a spokojíte se z audio-výstupem, máte vyhráno, můžete použít USB zvukovou kartu. Vyřešíte tak svůj problém a získáte nadprůměrně kvalitní zvuk a navíc možnost připojení a odpojení za tohoto zařízení chodu (Plug and Play)...

KINYO DA-10

Je pouze jedním z mnoha zařízení, kterým můžeme říkat USB zvukové karty či raději audiokonvertory.

Jak to vše funguje

Je to velmi prosté. Jak jistě víte, v počítači jsou zvuky zaznamenávány a zpracovávány vždy digitálně, přesněji řečeno, zvuky jsou zde ve formě proudu dat / čísel. Pro dosažení kýžených efektů - 3D zvuku, prostorového zvuku mixování či ekvalizace jsou tyto datové proudy matematicky obráběny - stále jako data (zvukový HW v této fázi není potřeba).
Pokud již je digitální proud finální, je ho třeba převést na lidmi vnímaný analogový signál. To se děje v DAC převodníku (Digital-to-Analog Converter), a ten je tedy zásadní součástí každé zvukové karty - i těch nejjednodušších kodeků.

USB konvertor se liší tím, že digitální zpracování zvuku zůstává v PC, ale obvod DAC je umístěn mimo skříň počítače ve formě externí krabičky. Přitom se nejedná o emulaci, ale o plnohodnotnou (i když funkčně jednoduchou) zvukovou kartu pro Windows.

Datovou sběrnici transportující zvuková data je zde sběrnice USB (propustnost max. 1.5MB/s). Vzhledem k tomu, že nekomprimovaný datový tok (právě taková data se na DAC posílají) klasického Audio CD je cca 0.15MB/s, nejedná se zde o přenosový problém.

Témata článku: Windows, Zvuk, Converter, Klasický problém, Datový signál, Instalace, Klasické USB, Arena, Zvuková kvalita, Mixer, Audio, Zvukové karty, Finální karta, Led zdroje, Mikrofony k pc, Proud, USB 3, Millenium Edition, Kabel, Celá jednotka, Zásadní problém


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky