Kino jako řemen

Firma Abit je známá především výrobou kvalitních základních desek. V poslední době se však s plnou vervou vrhla do segmentu zcela odlišného. Jsou jím multimédia. Konkrétně pak systém domácího kina.
Tento článek byl zveřejněn v časopisu Computer 23/01, který vyšel 29. listopadu 2001

Radek Bábíček

Co je domácí kino?

Základem domácího kina jsou kvalitní reproduktory. Zřejmě nejpoužívanější je systém 5.1. To znamená, že budete mít v místnosti pět satelitních reproduktorů (tři vpředu a dva vzadu) a jeden subwoofer. Aby kvalita zvuku byla dobrá, je zapotřebí použít i odpovídající zvukovou kartu nebo přehrávač DVD. Zvuková karta by měla minimálně podporovat digitální výstup 5.1.

Duní basy i podlaha

Stejně kvalitní, jako jsou základní desky tohoto výrobce, jsou i testované reproduktory Abit SP-60. Z rozměrné a těžké krabice postupně vytáhnete pět satelitních reproduktorů, subwoofer a sadu kabelů. Reproduktory jsou v dřevěném provedení, které zapadne do každého interiéru. V každém satelitu je umístěn 3“ osmiohmový reproduktor s magnetickým stíněním a výkonem 20 W. O délku kabelů nemusíte mít strach. Zadní satelity můžete umístit až do desetimetrové vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázek

Subwoofer je zřejmě nejdůležitější součástí tohoto kompletu. Kromě masivního 6,5“ basového reproduktoru s magnetickým stíněním a výkonem 50 W se zde nachází i celé ovládání. Bohužel k systému reproduktorů chybí jakékoli dálkové ovládání, což velmi snižuje pohodlnost ovládání. Na ovládacím panelu najdete čtveřici tlačítek, jimiž lze korigovat celková hlasitost, hlasitost subwooferu, středního reproduktoru, surroundu nebo vypnout DSP efekty (3D). Pokud chcete žít se svými sousedy v klidu a míru, nedoporučuji zkoušet, co sestava vydrží. Již při nižším výkonu je subwoofer schopen pěkně rozpohybovat podlahu v místnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Vstupy a zdroje zvuku

Vzhledem k tomu, že celá elektronika včetně napájení je umístěna v subwooferu, nacházejí se zde i příslušné vstupy. Díky nim můžete tento systém připojit k jakémukoli zařízení s audio výstupem. K dispozici totiž máte konektor G9 pro propojení se zvukovou kartou typu 5.1. Dále je zde šestice CINCH konektorů pro vstup z domácího přehrávače DVD nebo dva CINCH konektory pro jakýkoli stereo výstup.

Ke správnému domácímu kinu patří i kvalitní zdroj signálu. V počítači jím může být zvuková karta. I tento druh výrobků má ve svém sortimentu ABIT. Konkrétně se jedná o interní kartu PCI AU10 a externí UA10 USB Theater. Obě karty mají společné hned několik věcí. První z nich je, že podporují digitální výstup 5.1, čímž jsou předurčeny pro systém domácího kina. Ke každé kartě ještě obdržíte software WinDVD pro přehrávání oblíbených filmů s dálkovým ovládáním. Bohužel toto dálkové ovládání funguje pouze v tomto programu. Pro přehrávání empétrojek a dalších zvukových souborů dostanete WinRip. S jeho pomocí získáte výstup 5.1 i pro přehrávání těchto souborů.

AU10…

… nabízí vše, co standardní zvuková karta. Je osazena čipem ForteMedia FM801-AU. K dispozici máte výstup 5.1, stereo výstup na aktivní reproduktory, vstupy pro vnější zdroj, mikrofon a game port. Karta je plně kompatibilní se Sound Blasterem Pro a podporuje DirectSound nebo Superiror 3D Positional Audio.

Klepněte pro větší obrázek

UA10

Tato karta je určena především pro systém domácího kina. Nabízí jen výstup 5.1 (G9) a s počítačem komunikuje výhradně přes rozhraní USB. Z něj je také napájena. K této zvukové kartě nepotřebujete žádné ovladače. Karta si vystačí s ovladači z Windows, kde se nainstaluje jako USB Audio device. Svoje místo zde našel šestikanálový DAC převodník, který podporuje 128X oversampling nebo vzorkování do 96 kHz.

Plusy a minusy

+ kvalitní zvuk
+ výkonný subwoofer
+ délka kabelů k satelitům
- dálkové ovládání pouze k WinDVD

Parametry

počet reproduktorů 5 + subwoofer
výstupní výkon (efektivní) satelity: každý 20 W

subwoofer: 50 W

frekvenční rozsah satelity: 100 Hz až 30 KHz

subwoofer: 30 Hz až 200 Hz

magnetické stínění ano
rozměry (v x š x h) satelity: 120 x 116 x 126 mm

subwoofer: 350 x 217 x 390 mm

reproduktory 5.1 Abit SP-60
Zdroj: LEVI International, Brno
Telefon: (05) 48 42 39 10
Cena: 8 528 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
zvuková karta Abit AU 10
Zdroj: LEVI International, Brno
Telefon: (05) 48 42 39 10
Cena: 2 294 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
zvuková karta Abit UA 10 USB Theater
Zdroj: LEVI International, Brno
Telefon: (05) 48 42 39 10
Cena: 3 185 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Diskuze (13) Další článek: Multimédia a (versus) škola?

Témata článku: Windows, Hudba, filmy, seriály, Střední vzdálenost, Domácí kino, Celá elektronika, Dálkové ovládání, Vnější zdroj, Audio kabely, Zvukové karty, Domácí kina, Subwoofery, Kino, Satelitní karty, Subwoofer, Satelitní komplety, Cinch, Jak, Vnější provedení


Určitě si přečtěte

Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 34

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5