Kim Dotcom rok po zatčení zatím vyhrává

Je to už rok, co americké úřady vypnuly Megaupload a vydaly mezinárodní zatykač na jeho šéfa. Dotcom sice přišel o jmění, dodnes ale úspěšně oddaluje své vydání do USA.
Kim Dotcom rok po zatčení zatím vyhrává

O víkendu to byl přesně rok od chvíle, kdy došlo k vypnutí Megauploadu americkými úřady a zatčení jeho klíčového vedení v čele s Kimem Dotcomem. Jenže co se stalo pak? O některých událostech jsme informovali, po roce si však celý případ zaslouží rekapitulaci. Takže v jaké fázi je dnes vyšetřování a v jaké pozici je samotný Kim, o němž si mnozí mysleli, že touto dobou už bude někde v americké šatlavě?

Abychom na to všechno dokázali odpovědět, musíme si nejprve udělat malou rekapitulaci samotného Kima Dotcoma, rozeného Schmitze, který včera oslavil své devětatřicáté narozeniny.

Hříchy z mládí

Narodil se v Kielu v Západním Německu a už jako teenager přičichl počítačům. Pod přezdívkou Kimble prováděl úspěšné hackerské útoky na internetovou infrastrukturu NASA, Pentagonu a Citibank, a když mu bylo čerstvých dvacet, policie ho zatkla za obchodování s kradenými telefonními kartami, respektive jejich čísly a za další internetové přečiny včetně datové špionáže. Ve vězení pobyl asi měsíc, soudce byl ale nakonec shovívavý a pro nízký věk mu udělil pouze dvouletý podmíněný trest.

Klepněte pro větší obrázek
Kim Dotcom v roce 1996 (Autor: Andreas Bohnenstengel, CC-BY-SA)

Uběhlo dalších sedm let a Kim Schmitz se opět dostal do problémů. Tentokrát to však bylo už poněkud složitější. Kim koupil podíl ve firmě LetsBuyit ve výši 375 tisíc eur, načež oznámil, že bude do společnosti investovat padesát milionů. To byl samozřejmě nesmysl, cena akcií však na burze vystřelila vzhůru a než se na to přišlo, Schmitz vydělal více než milion eur.

Podobné spekulativní nakládání s informacemi na akciovém trhu bylo tou dobou v Německu už ilegální a o Kima se tedy opět začala zajímat policie. Schmitz opustil zemi, usídlil se v Thajsku, tamní úřady jej ale vyhostily zpět a Kim skončil podruhé ve vazbě. Tentokrát strávil ve vězení bezmála půl roku, nakonec se však dohodl na sníženém podmíněném trestu a nadobro opustil Německo.

Schmitz je nyní Dotcom

Jeho novou domovinou se stal Hongkong. V roce 2005 si změnil jméno na Dotcom a spustil Megaupload a několik dalších firem, z nichž mnohé se pohybovaly na hraně zákona, poněvadž Dotcom neměl v Hongkongu všechna potřebná povolení.

Dotcomovo jmění rostlo, projevila se u něj záliba v nákupu drahých vozů a stále častěji také navštěvoval Nový Zéland, kde jej v době krize vítali s otevřenou náručí. Dvoumetrový a více než 130kilogramový Dotcom s výstředními zálibami sice nepůsobil jako typický investor ze západu, měl však peníze a nebál se je použít. Utrácel a Nový Zéland měl radost.

Jmění mu otevřelo vrátka na Nový Zéland

V roce 2010 získal speciální povolení k pobytu, které otevíralo vrátka do země každému, kdo přislíbil, že zde investuje nějaký ten milion dolarů. Kim Dotcom s tím neměl problém a vedle nejrůznějších drobných investic se zapletl i s tehdejším starostou Aucklandu Johnem Banksem, jehož předvolební kampaň štědře sponzoroval.

Tou dobou se však už za oceánem připravoval plán na Megaupload, který v průběhu let vyrostl v pravděpodobně největší internetové úložiště svého druhu a jednu z nejnavštěvovanějších stránek na světě. V dobách největší slávy sem každý den zavítalo padesát milionů návštěvníků, kteří přistupovali k dvanácti miliardám uložených souborů.

Megaupload byl obrovský, ale zároveň to byla ohromná warezová křižovatka, přes kterou každý den proteklo ohromné množství autorsky chráněného obsahu. To se nelíbilo Hollywoodu a hromadě autorských svazů, které ve vší tajnosti nastartovaly proces, který vyvrcholil počátkem ledna 2012, kdy americké soudy daly zelenou zátahu na servery Megauploadu a Dotcomův tým.

Razie, americké obvinění a konec Megauploadu

Dvacátého ledna obsadila aucklandské sídlo Kima Dotcoma zásahová jednotka, americké servery Megauploadu byly zastaveny a na adrese www.megaupload.com od té doby svítí plakát amerického ministerstva spravedlnosti o probíhajícím vyšetřování.

Obžaloba vinila Dotkoma z napomáhání k porušování autorských práv a z dalších přečinů včetně podvodného jednání. Ozvaly se také autorské svazy, které si nárokovaly ušlý zisk ve výši neskutečných 500 milionů dolarů. V následujících hodinách a dnech došlo k zablokování desítek bankovních účtů a k obstavení majetku na Novém Zélandě.

Klepněte pro větší obrázek
Na stránkách Megauploadu už rok najdete upozornění o vyšetřování

Pokud měl ještě ten den ráno Dotcom přístup k majetku a hotovosti v souhrnné výši okolo 200 milionů amerických dolarů, najednou se z něj stal relativně chudý člověk bez prostředků.

Tehdy se zdálo, že se za Dotcomem zavřou dveře a nečeká jej nic dobrého. Rychlý zásah zároveň ohromil (a často i ochromil) další provozovatele podobných úložišť na pomyslné hraně a mnozí z nich své služby zastavili, nebo omezili takovým způsobem, aby sami nedopadli jako Dotcom.

Americké úřady obviňují Dotcoma

 Americké ministerstvo spravedlnosti ocenilo, že mezinárodní policejní koordinace funguje jedna báseň a oznámilo, že bude usilovat o vydání Kima Dotcoma a dalších do Spojených států.

Dotcom na svobodě a v protiútoku

Jenže pak se to celé zvrtlo. Po měsíci ve vazbě se dostal Kim Dotcom díky kauci na svobodu a přešel do protiútoku. Ten přinesl ovoce relativně brzy, v dubnu totiž novozélandské soudy rozhodly v jeho prospěch a vrátily mu část zabaveného majetku. Kim Dotcom mohl prodat několik svých luxusních vozů a získal tak další hotovost na soudní výlohy a také nájem jeho obrovského panství. To mu nikdo zabavit nemohl, Dotcom je zde totiž skutečně jen nájemník a sídlo by si mohl koupit pouze v případě, že by na ostrově strávil dostatečně dlouhý čas. To se mu v roce 2012 povedlo, nesmí totiž opustit Nový Zéland, na stranu druhou ale na koupi nemá peníze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kim Dotcom opouští soud, po měsíci je opět na svobodě (Foto: Profimedia)

28. června 2012 Dotcom zvítězil podruhé, soudkyně nejvyššího soudu Helen Winkelmannová totiž rozhodla, že příkazy k obstavení majetku a novozélandských bankovních účtů obsahovaly formální chyby. Sice to neznamenalo, že Dotcom opět nabude svůj zabavený majetek, ale přinejmenším se k tomu přiblížil a tento výsledek změnil poměr hry, Dotcom se totiž mohl dožadovat náhrady škody. Úřady mu později částečně vyšly vstříc a uvolnily mu několik milionů dolarů na další soudní výlohy a nájem.

Zkraje července pak soudy rozhodly, že Kima Dotcoma do USA prozatím nevydají, poněvadž Američané musí Dotcomovi nejprve předat dostatek důkazního materiálu, aby se mohl bránit.Jednání o vydání do USA bylo posunuto na letošní březen, nicméně na sklonku loňského roku došlo k další změně termínu, takže novozélandské soudy rozhodnou nejdříve až letos v srpnu.

Kim Dotcom je tedy v poněkud prekérní situaci. Na jednu stranu se může těšit z relativně svobodného života na Novém Zélandu, v případě vydání do USA by totiž okamžitě putoval do vazby. Na stranu druhou ale přišel o veškerá aktiva.

I to by se ale mohlo změnit, v mezidobí totiž vyšlo najevo, že jej dlouhé týdny před zatčením sledovaly novozélandské tajné služby a že tamní policie předala FBI kopie pevných disků zabavených při domovní prohlídce. Problém spočívá v tom, že něco takového je možné pouze ve filmech. Policie mohla Američanům vydat jakýkoliv důkazní materiál pouze v případě, že by tak rozhodl novozélandský soud.

Úřady tedy chybovaly, což později uznal i premiér země John Key a i v tomto případě tedy může Kim Dotcom žalovat Nový Zéland o náhradu škody.

Dotcom natočil politický klip, ve kterém z útoku na Megaupload viní mimo jiné Baracka Obamu

Některá média poukazují na to, že kauza Kima Dotcoma je svým způsobem takový novozélandský Watergate, poněvadž zdejší úřady udělaly chybu snad úplně ve všem. Dotcom nakonec zveřejnil i starší anonymní dar již zmíněnému starostovi Aucklandu, který byl vyšší, než dovoluje tamní legislativa, čili sečteno a podtrženo se stal Kim Dotcom na půdě Nového Zélandu velmi silným hráčem.

To vše mu dláždí cestu k tomu, aby nakonec soudy rozhodly v jeho prospěch a do USA ho nevydaly. Pokud se tak stane, bude to ohromná porážka amerických vyšetřovatelů, nicméně k této variantě se pomalu přiklánějí i někteří američtí soudci, kteří tvrdí, že případ Megaupload není bez procesních chyb ani na americké straně a že není vůbec jisté, jestli by i po vydání Dotcoma americké soudy vůbec dokázaly poslat do basy.

Mega a Megabox

Kimovi opět roste sebevědomí, ale potřebuje peníze. I když totiž jeho kauza možná vyšumí do ztracena, neznamená to, že se snadno dostane ke svým penězům. Ty blokují banky po celém světě, takže nejsnazší cesta dnes vede k zabaveným zdrojům přímo na Novém Zélandu. Kim Dotcom vlastnil například velmi rozsáhlý vozový park v ceně milionů dolarů, sbírku uměleckých předmětů a samozřejmě i bankovní konta ve zdejších bankách.

Než se toto vše vyřeší, spustil Kim Dotcom své nové úložiště Mega. Kde na něj vzal peníze? Pomohli mu investoři – Dotcom je spíše mediální tváři úložiště, výkonným ředitelem je totiž Tony Lentino, který provozuje webhostingovou a doménovou společnost Instra Corp.

Instra je společně s dalšími partnery úložiště Mega i prodejce placené verze úložiště. Důvod je zřejmý. Úložiště Mega má kontroverzního autora, takže by s ním nemusel spolupracovat třeba PayPal. Když se ale celý platební systém přesune na další právnické osoby, Mega by mohlo být v klidu. To je však otázka, někteří bojovníci proti pirátům se totiž už ozývají v tom smyslu, že přinutí PayPal, aby jednoduše nespolupracoval s žádným z prodejců placeného účtu Mega.

Mega zároveň není poslední čerstvý projekt týmu okolo Dotcoma. Ten už totiž na tiskové konferenci potvrdil, že pokračuje i vývoj hudební internetové služby Megabox, která by se mohla dočkat ostrého startu už někdy v průběhu léta.

A Dotcom? Ten chce svou kauzu vyřešit takovým způsobem, aniž by byl deportován do USA a prý už chce mít konečně klid na podnikání.

Pokud uvážíte, že součástí jeho propuštění na kauci byla i podmínka, že nebude mít přístup k internetu, což ale záhy také vyšumělo, zatím je to nejspíše opravdu 1:0 pro Kima Dotcoma.

Diskuze (67) Další článek: Pád legendy: Atari v USA žádá o bankrotovou ochranu

Témata článku: Právo, Web, Kim Dotcom, Kauzy, Americký vyšetřovatel, Důkazní materiál, Nový účet, Právnické osoby, Uložený soubor, Letošní březen, Policejní zátah, Helena, Ratio, Probíhající vyšetřování, Vozový park, Dlouhá léta, Nízký věk, Hollywood, Americký úřad, Nový rok, Zabavený majetek, Dlouhá cesta, Hongkong, Ušlý zisk, Zatčení, Pevné disky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X