KG7 / A7V266 - Tour de SocketA

Říci o nějaké základní desce, že je absolutně nejlepší není dnes téměř možné. Ano, je možné provést několik testů a prohlásit určitý typ za absolutního šampióna, avšak často stačí jen změna verze BIOSu a vše vypadá zase jinak. Proto se v tomto duelu nejedná o to, je-li lepší ABIT KG7 s čipovou sadou AMD761 nebo ASUS A7V266, jež je vybaven čipsetem KT266, ale o to, aby jste si udělali obrázek o současných "TOP" základních deskách pro procesory platformy Socket A.
KG7 / A7V266 - Tour de SocketA

Vybrat desku, která je nejlepší a překonává všechny ostatní ve všech možných ohledech, je téměř nemožné. Deska je komponenta, která se většinou dělá podle určité šablony - inženýři už předem vědí, co na základní desce může být co použijí a jaké přibližně bude rozmístění součástek. V zásadě se jedná o to, aby předem zvolenou čipovou sadou (těch je na dnešním trhu tak 15-20, avšak typů základních desek jsou stovky) co nejvhodněji "obklopili" potřebnými komponentami.

joro: Je to, jakoby na světě existovalo pouze 15 motorů pro osobní auta i dodávky a všichni výrobci podvozků byli nuceni použít právě tyto druhy a nic jiného. Nepřipadá Vám to povědomé? Podobný příklad bychom mohli najít ve filozofii koncernu VW, kde obdobné vozy vybavené stejnými motory mají obdobné technické parametry. Jednotlivým společnostem se pak nechává prostor na jisté individuální ladění a vylepšování - a to je i filozofie dnešních základních desek, kde 80% vlastností určuje čipová sada, a 20% "značka" za níž se skrývají zkušenosti, vybavení a schopnosti vytáhnout z dodaného čipsetu maximum.

Už nejde o to jen o to, aby deska fungovala bez problémů (v dnešní době i méně kvalitní desky většinou fungují slušně), ale také aby měla co nejlepší rozvržení, co nejlépe nastavitelný BIOS (s tím souvisí overclockařské možnosti)... ale i zajímavou barvu (viz. článek o K7T Turbo Limited Edition). Některé zákazníky přiláká dokonce krásná krabice (v tomto bodě exceluje MSI). 

Do našeho testu jsme vybrali dvě základní desky - ABIT KG7 RAID a ASUS A7V266. Podle našeho názoru obě dvě desky představují tradiční špičku v deskách pro procesory Socket A (joro: v době testu ještě nebyly k dispozici základní desky s čipovou sadou KT266A, která se chlubí jedním z nejrychlejších paměťových subsystémů).

Jsou tady sice i další velmi kvalitní desky, jako např. FIC AD11, MSI K7T266 či Gigabyte 7DXR, ale již nejsou tak charakteristickými reprezentanty "svého druhu".

AMD 761 + VIA 686B

Northbridge AMD 761

Southbridge VIA VT82C686B

Obě námi testované desky jsou v mnoha bodech shodné, ale přesto rozdílné. Pokud začneme rozdíly, tak největším je rozdílný čipset. ABIT KG7 je založen na northbridge AMD 761 + southbridge VIA 686B (starý známý z KT133A). Tato kombinace je velmi běžná, oproti řešením s "čistým" čipsetem AMD 760 (tzn. AMD 761 + southbridge AMD 766), které se vyskytují velmi zřídka. Důvod je prostý - southbridge VIA 686B je levnější při stejných funkcích a AMD se tomuto spojení nebrání.

ASUS A7V266 je založen na čipsetu VIA KT266, který je výkonem a kvalitou srovnatelný s AMD760. KT266 je složen z northbridge VT8366 + southbridge VT8233. Northbridge je svými možnostmi téměř shodný s AMD761 (viz níže). Narozdíl od VIA686B je southbridge VT8233 vybaven podporou až 6 USB portů. Jinak se southbridge liší nepatrně. Oba čipsety na dnešním trhu představují to nejlepší zázemí pro procesory Athlon a Duron a DDR SDRAM paměti, dokud se na trhu nerozšíří KT266A desky (do našich obchodů by se měly desky s novým čipsetem od VIA dostat někdy během října).

VIA Apollo KT266

Northbridge VT8366 Southbridge VT8233

 

Stručná specifikace funkcí northbridge VT8366 a AMD761

VT8366

VT8366 podporuje 133 MHz (266 MHz DDR) FSB sběrnici - mezi procesorem a northbridgem. Jeho hlavní devizou je podpora DDR SDRAM o maximální velikosti 4 GB. Kromě této vlastnosti také podporuje klasické SDRAMy. S tímto čipsetem lze vytvořit hybridní desku, která podporuje jak DDR SDRAM tak SDRAM, ale v praxi se to příliš neujalo. Na trhu existuje velmi málo KT266 desek v hybridním provedení (první revize testované A7V266 byla hybridní, ale nakonec se zvolilo čistě DDR řešení). Northbridge se southbridgem je spojen speciální sběrnicí V-link, která má propustnost 266 MB/s (dvojnásobek klasicky používané PCI sběrnice). Northbrigde samozřejmě podporuje AGP 4x, to je ale v dnešní době u každého Socket A čipsetu samozřejmostí (jen jediný čipset pro Athlony nepodporoval AGP 4x - byl to AMD 750).

AMD 761

O tomto northbridgi se mluvilo dlouhou dobu. Jedná se o úplně první DDR SDRAM řešení. Avšak než se všechno vyladilo a výrobci tento čipset namontovali do svých desek, tak uplynulo několik dlouhých měsíců. Do našich obchodů se desky s tímto čipsetem dostaly zhruba souběžně s KT266 deskami. Frekvence FSB je totožná s KT266 (tzn. 266 MHz DDR), ale narozdíl od svého bratříčka z dílen VIA, se v tomto případě jedná o čistě DDR SDRAM řešení. AMD 761 NEPODPORUJE SDRAMy. Northbrigde AMD 761 podporuje jak 4 GB maximální osazitelnost paměťových slotů, tak i AGP 4x. Jediný větší rozdíl, kterým se AMD 761 od VT8366 liší je připojení na southbridge, kde se používá stará dobrá PCI sběrnice s propustností 133 MB/s.

Dovolil bych si poznamenat, že AMD 760 i KT266 sice podporují až 4 GB pamětí, avšak to musí být tzv. registered moduly (jsou to ty značkové a často i o více než 100 % dražší paměti). Do desky s AMD 760 nebo KT266 "nasázíte" pouze 2 GB obyčejných tzv. unbuffered pamětí. Tímto problémem si však opravdu nemusíme lámat hlavu, protože dnešní optimum je 256 - 512 MB RAM (více nevyužijí ani Windows XP) a programy požadující 1 GB pamětí a více se objeví nejdříve za rok. 

Obě desky představují nejlépe provedené řešení s danými čipsety na trhu. Za kvalitu a vyhlášenou značku se musí platit. Cena desek se pohybuje nad 6500 Kč. Levnější je ABIT KG7 bez RAIDu, který lze sehnat již za 6600 Kč s DPH. Pokud kupujete ABIT KG7 s RAIDem, tak si k ceně připočtěte 1000 Kč. Cena ASUSu se pohybuje lehce nad 7-mi tisíci korun (jedná se o nejdražší KT266 desku). 

Další důležitou shodou obou desek je věhlas značky. ASUS si získal pověst opravdové špičky. Mnohé OEM firmy si zvolily tuto značku jako základ pro své nejlepší sestavy (nejlevnější počítače se stavějí na levných "méněznačkových" deskách). Toto rozhodnutí je jasné, protože ASUS je synonymem výkonu a spolehlivosti. Základní desky od ASUSu si sice nezakládají na přetaktovacích možnostech, ale spíše na výkonu a různých příjemných specialitkách (např. možnost nastavení jak v BIOSu, tak pomocí switchů a jumperů)

ABIT je téměř synonymem pro přetaktování. Sice není mezi OEM výrobci tak oblíbený jako ASUS, ale mezi ladiči a přetaktovači se jedná o favorita číslo jedna. Desky od ABITu jsou specifické hlavně perfektně provedenými BIOSy, kde lze nastavit téměř vše. Stabilita desek od ABITu je také vychvalována a výkon si často nezadá s ASUSem. ABIT se také specifikuje velmi častým integrováním RAID řadíčů (od firmy Highpoint) na své desky a absencí integrovaného zvukového čipu. Obě dvě značky mají své příznivce, a každý si určitě přijde na své.

Témata článku: Internet Explorer, Základní možnost, SoC, Deska, Socket, Bios, UFO, Ready, Vysoká třída, Slot, Optimum, Desky, Napájecí kabely, Nejrychlejší paměť, Mp, Jumper, Dali, Benchmark, Tornado, Vysoká frekvence, Základní věc, Teoretická možnost, VW, Zahraniční recenzent, Optima


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 214

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11