Keyhole: tisíce satelitních fotografií ve vašem počítači

Chcete se podívat na svůj dům z vesmíru? Vedle drahého výletu se společností Virgin je toto možné také díky programu Keyhole, který pod jednu střechu shrnuje obrovské množství satelitních a leteckých fotografií z celého světa. Chcete jej vyzkoušet?

Potřebujete PC a internet

Keyhole, momentálně patřící Google, je aplikace, která funguje jako klientské zařízení pro obrovskou databázi fotografií zemského povrchu pořízených různými zařízeními a z různé výšky. Všechny tyto snímky, jež by vydaly na dostatečně velkou knihovnu, jsou v ní přístupné pomocí jednoduchého a intuitivního rozhraní. Uživatel se tedy nemusí probírat množstvím knih a stohy šanonů s fotografiemi, aby našel svůj domov tak, jak vypadá například při pohledu z kosmické stanice.

Vše, co potřebujete, je počítač, internet, a v případě, že byste se chtěli kochat delší dobu, tak i peníze. Přesto ale doporučujeme tento jedinečný nástroj, používaný také například CIA nebo ve zpravodajství CNN, vyzkoušet.

Na stránkách http://www.keyhole.com si stáhněte klienta, který existuje ve dvou verzích. Verze LT zabere něco přes devět megabajtů, instalační soubor profesionální verze (v ceně šesti set dolarů) má téměř dvacet megabajtů. Po stažení instalačního balíčku čeká uživatele standardně probíhající proces instalace aplikace do Windows. Po jejím dokončení se vytvoří nezbytné ikonky a aplikace pro prohlížení planety může být spuštěna.

À propos planety. Ve speciální verzi určené uživatelům s grafickými kartami nVidia je možné kromě Země prohlížet také Mars. Pravda, nenajdete na něm žádná města ani přírodní rezervace, nicméně jde o pokoukání, které vzhledem k poměrně vysoké kvalitě obrázků a možnostem programu určitě stojí za to.

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na centrum Paříže

Jak to funguje?

Po prvním spuštění je uživatel vyzván k registraci. Bezplatná registrace umožňuje týdenní práci s programem. Program odmítl většinu e-mailů z domény .CZ, které jsme při registraci zkusili zadat. Nakonec registrace prošla až s e-mailem z domény gmail.com.

Po přihlášení se objeví obrázek světa v podobě tradičního glóbu. Planetou v hlavní části okna můžeme plynule otáčet a “navigovat” ji tak na požadovaný kontinent nebo místo. Protože ale najít takto třeba město by mohlo být obtížnější, nechybí v dolní části aplikace lišta, v níž stačí zadat název státu, na který bychom se chtěli kouknout, popřípadě i města, nebo dokonce adresy.

Nezbytnou součástí je posuvník, který funguje jako zoom. S jeho pomocí si jednotlivá místa na glóbu přibližujeme nebo zase oddalujeme. A v této funkci se skrývá největší a nejpříjemnější překvapení Keyhole. Aplikace podle parametrů, respektive souřadnic místa, na něž máme zaměřeno, vyhledává fotografie tohoto prostoru a postupně jimi překrývá zobrazenou plochu.

To znamená, že pokud si najdeme například Paříž, získáme její fotografii. Po přiblížení se nám ukáží jednotlivé čtvrti, poté ulice, a pak dokonce auta v těchto ulicích. Vzhledem k tomu, že je možné vyhledávat podle přesné adresy, mohou si lidé žijící ve větších městech dovolit takto doslova dosurfovat přímo do svých domovů.

Přes zobrazenou plochu lze nechat promítnout formou vložené grafiky další důležité informace. Například názvy obydlených oblastí, ale také cesty, železniční trasy a místa jako jsou továrny, sportoviště, restaurace a další. Program tak vlastně funguje coby obrovská mapa prakticky celé planety, na níž můžeme najít skoro cokoliv - od ulice až po stánek rychlého občerstvení.

Aby to vše fungovalo bezproblémově, je potřeba disponovat dostatečně flexibilním internetovým připojením. Aplikace nemá, pokud jsme si všimli, žádný požadavek na minimální rychlost spojení, ale i nejpomalejší ADSL nebo přinejhorším dobře fungující modem by měl stačit, aby se obrázky a popisy načítaly solidní rychlostí. Při rychlém internetu se pak můžete dočkat vskutku plynulého posouvání obrázků a map, prostě cítíte se, jako byste skutečně létali v otevřeném prostoru nad planetou.

Jak kde, jak pro koho

Keyhole nabízí neuvěřitelně bohaté detaily mnoha míst naší planety, ale o českých a vůbec středoevropských zákoutích to bohužel neplatí. Možnost procházet se Washingtonem nebo Paříží je pro našince skvělá, ale co z toho, když o českých městech se pouze dozvíme, že existují, ukáže se třeba silniční síť a některé další detaily, leč lákavé a dobře vypadající obrázky - tak hezké z těchto cizích měst - nikoliv. To ale neznamená, že se databáze fotografií nebude rozrůstat a že Google postupně tato města do seznamu dat přístupných aplikaci nedoplní.

V současnosti tak náš uživatel použije Keyhole opravdu spíše jako kukátko do míst, kam by se někdy rád podíval nebo kde již někdy byl. Ne zrovna šťastně je v aplikaci vyřešena právě situace, kdy z nějaké oblasti neexistuje fotografie, respektive neexistuje v dostatečném rozlišení na to, aby mohla být zvětšována. Pokud se o to pokusíte, program bude zoomovat nejlepší možný obrázek a krajina, která vypadá z výšky hezky, se snadno rozsype do nerealistického tance barevných, převážně zelených čtverečků. To je škoda.

Jinak ovšem Keyhole umí různým způsobem zobrazovat veliké množství detailů. V profi verzi najdeme nástroje na správu mnoha z nich, v každém případě je ale k dispozici docela detailní navigace po mapě. A především pocit, který aplikace dává, pokud se pohybujeme v dostatečně pokryté oblasti, je opravdu velmi zajímavý.

Vlastní server?

Keyhole není jen databáze obrázků a program s jejich vzdáleným prohlížením v několika různých verzích. Pokud byste potřebovali a také měli peníze na skutečnou prvotřídní kvalitu, můžete si pořídit jeho vlastní server. Zařízení, které se umístí do standardní serverové skříně, funguje jako místní zdroj všech dat a uživatelům v lokální síti může nabídnout opravdu plynulý přesun s mnoha detaily současně, nezávislý na kvalitě internetové linky a momentálních podmínkách připojení, nezávislý na ničem.

To ovšem není nic, co by si uživatel mohl dovolit, a tak zůstává Keyhole daleko spíše zajímavým produktem. Rozhodně však stojí za to otestovat, a pokud by se vám líbil stejně jako nám, pak do jeho odlehčené verze těch cca 30 dolarů vložit.

Diskuze (36) Další článek: Nová verze kompilátoru GCC má urychlit linuxové jádro i OpenOffice.org

Témata článku: Google, Internet, Fotky, Satelit, Fotografování, Obrovské peníze, Přírodní rezervace, Fotograf, Obydlená oblast, Planeta, Požadovaná rychlost, Detail, Solidní rychlost, Klientské zařízení, Jedinečný parametr, Key, Zajímavý detail, Tisice, Obrovské překvapení, Jednotlivá města, Paříž, Keyhole, Odlehčená verze, Místní zdroj, Pořízený obrázek


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky