Kevin Mitnick v Praze: bílý muž rozdává divochům korálky

Američané mají povoleno zpeněžit vše, dokonce i svůj neúspěch. Už pro to, že jim to může třetí svět úspěšně zbaštit.

Superlativy ověnčila česká média Kevina Mitnicka, který před několika dny v rámci uvedení překladu své knihy do češtiny navštívil i Prahu. Mitnick, který si odseděl pět let za odhalený hackerský útok a i jinak proslul především tím, kolikrát a jak snadno se dal chytit, moudře usoudil, že tudy cesta nepovede a dle sloganu Kdo umí, umí a kdo neumí, učí se dal na dráhu popularizátora.

Mitnick je dle médií „legendární, věhlasný, světoznámý“ či člověk, kterého FBI označila za „nejnebezpečnějšího muže Ameriky“, a domácí televizní stanice věnovaly této osobě více pozornosti než třeba dalajlámovi. Cenu za nejkurióznější hlášku o Mitnickovi ovšem vyhrává vydavatelství Economia, které jej označilo za člověka, který „ukradl několik tisíc souborů (…) a odcizil tisícovky megabajtů chráněného softwaru“. Komu čest, tomu čest –hackeři-junioři, kteří horko těžko zvládli svůj první kilobajt, se tetelí úctou. Prostý český člověk si pak začne představovat hackera jako člověka s velkým pytlem, toho největšího pak s náklaďákem, na který nakládá ukradené megabajty a pak je někam odváží – a neví, že lidí, kteří „odcizili tisícovky megabajtů“, či spíše desítky tisíc megabajtů, je jen u nás pár set tisíc.

Dost bylo legrace, naše kancelář na uvádění detektivních příběhů na pravou míru nyní musí Mitnickův pozoruhodný životopis doplnit o některá fakta. Dle dostupných zdrojů pocházel vyrůstal spíše osaměle (rodiče se rozvedli) na předměstí Los Angeles, a v mladém věku se stal členem neformálního klubu phreakerů, tj. osob, které se nabourávají do telefonních sítí, spíše pro zábavu (např. odposlouchávání hovorů jiným) než pro potřebu telefonovat zadarmo přes půl světa. V sedmnácti letech se parta dopustila dokonce fyzického vniknutí do místní telefonní ústředny, nicméně brzy byl gang dopaden a posazen za mříže – Kevin coby nezletilý vyvázl se třemi měsíci v ústavu pro mladistvé a následnou roční podmínkou.

Místo skutečného hackerství se spíše zaměřoval na nejslabší stránku veškerých zabezpečení, kterou jsou lidé a využíval své schopnosti klamat v osobním styku. Podle běžných definic nikdy hackerem nebyl, spíše crackerem a phreakerem, ale rozlišení jsou poměrně jemná a sporná. Nejspíše by se ale dal označit za běžného šizuňka (con artist), jakých běhají po světě statisíce, se sklony k exhibicionismu – pořídil si například na své auto značku s nápisem „X HACKER“. O pár let později byl chycen znovu, tentokrát doslova při činu, když se na univerzitním počítači pokoušel vloupat do sítě Pentagonu (šest měsíců ve vězení pro mladistvé v Kalifornii). V roce 1987 byl odhalen na základě falešné telefonní karty a za krádež software od SCO dostal tři roky podmíněně. V následujícím roce se zabýval získáním operačního systému od počítačů Digital VMS; útok samotný byl brzy odhalen, pachatel dlouho unikal, protože Mitnickovi posloužily jeho znalosti phreakingu ke skrývání identity zdroje útoku (použil přímého spojení přes modem). Způsob, jakým byl dopaden, byl pro Mitnicka typický – podtrhl svého parťáka v útocích na Digital, a ten jej udal. Mitnick použil u soudu obhajobu, která jej poprvé dostala do novin – tvrdil, že je „závislák“ na hackingu, jinými slovy, že nepatří před soud a do vězení, ale spíše by měl dostat léčení. Nakonec usmlouval rok a půl (ve vězení) s tím, že se bude současně léčit ze své závislosti na počítačích.

Po několika letech na svobodě na něj opět padlo podezření, a protože byl už známým číslem, udělala u něj FBI šťáru a nalezla svědectví, podle kterého by jej opět mohla dostat za mříže; Mitnick ale utekl agentům před nosem, což opět zvýšilo jeho popularitu – americká veřejnost honičky policajtů se zločinci miluje. V roce 1995 byl chycen na základě banálního falšování dopravního dokladu, a dostal za tyto i předchozí hříšky (porušení podmínky) celkem 68 měsíců nepodmíněně, z nichž si odseděl šedesát. Po návratu z vězení se polepšil, jak alespoň říká on sám, vydal knihu „Umění klamu“ a založil si poradenskou společnost. Kniha vyšla v češtině a je určitě užitečným doplňkem skutečné hackerské literatuře – je netechnická a popisuje spíše slabá místa v chování lidí, díky nimž je možné počítače a sítě nabourávat. (Kouzlo nechtěného se povedlo jeho polskému vydavateli, který knihu charakterizuje, že je určena pro „wild circle readers“. Zřejmě obdoba „Volání divočiny“).

Mitnick se za svého života nepochybně „vyznamenal“ a jistou proslulost si zaslouží. Byl především jedním z prvních počítačových podvodníků vůbec, který navíc svou činnost páchal s neobvyklou úporností a soustavností. Jeho obhajoba založená na tom, že je touto činností posedlý, obsahuje jistě kus pravdy – hackerů je spousta, ale takového recidivistu v branži aby pohledal. Jeho proslulost je založena také na tom, že byl prvním hackerem, který byl odsouzen k tak vysokému trestu odnětí svobody; do té doby bylo hackování obecně považováno spíše za jakési technické uličnictví, něco jako, řekněme, sprejerství, projev určité kultury a dílo specifické komunity. Mitnick byl první, na kterém justice řekla: hackerství může být také těžký zločin a bude podle toho trestáno. Právě zde dosáhla jeho popularita největších výšin – byl dokonce založen web „Free Kevin“, ve kterém bylo poukazováno na nedobře dokumentovaná obvinění (např. způsobené škody) a příliš vysoký trest.

Je ale rozhodně potřeba se vysmát tomu, že je Mitnick označován (i to se objevilo v médiích) za „nejlepšího hackera na světě“. Kromě toho, že se ještě žádné Mistrovství v hackování nekonalo, nejlepší hacker na světě je logicky ten, který nikdy není odhalen. Uměním hackera není jen hacknout, ale zůstat neodhalen; hacker je někdo jako Fantomas, který je proslulý do té doby, dokud je Fantomasem a dokud se nezjistí, že jde o mladého Pažouta z Řicmanic. Skutečným hackerům k ohodnocení technických (hackerských) schopností Mitnicka jistě postačí sdělení, že své „hacky“ prováděl z Windows 3.1, později upgradoval dokonce na Windows 95. Prahu tedy navštívila folklórní bytůstka, která nicméně správně usoudila, že v tak zaostalé zemi jistě nebudou média na patřičné úrovni a ráda muži, před kterým se „třásla celá FBI“, poskytnou patnáct minut slávy.

Diskuze (57) Další článek: Jak se UPC Mistral změní na chello

Témata článku: Windows, Detektivní příběh, Skutečný hacker, Korál, Nejlepší hacker, Chráněné dílo, Závislák, Bílý, Legendární počítač, Muž, Justice, Praha, Počítačový podvod, Světoznámá značka, Vysoký trest, Bílý muž, Gang, MIT, Hacker, Wild, Junior, Jistá míra, Mladý měsíc, Kevin, Phreaking25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

** Solární panely sondy InSight jsou zaprášené ** Vyrábí tak mnohem méně elektrické energie ** Sonda, která na Marsu pracuje od roku 2018, nemusí přežít marsovskou zimu.

Petr Kubala
InSightMars
11 kalkulaček, které jsou mnohem lepší než ta základní ve Windows

11 kalkulaček, které jsou mnohem lepší než ta základní ve Windows

** Nevyhovuje vám Kalkulačka, která je součástí Windows? ** Našli jsme 11 zajímavých alternativ ** S výpočty pomohou desktopové, webové i mobilní aplikace

Karel Kilián
MatematikaNejlepší programyWindows