Kelvin a absolutní nula. Kdo byl fyzik a matematik William Thomson, alias lord Kelvin

Mezi nejvýznamnější vědce 19. století rozhodně patřil William Thomson, známý také jako lord Kelvin z Largsu. 26. června je to 200 let od narození fyzika a matematika, který stojí například za myšlenkou podmořských kabelů.

William Thomson byl čtvrtým dítětem v sedmičlenné rodině. Jeho matka zemřela, když mu bylo šest let. Otec James Thomson byl profesorem matematiky. Ten v roce 1833 začal vyučovat na univerzitě v Glasgow a díky tomu se tam brzy zapsal i tehdy desetiletý William. Seznámil se tam mimo jiné s pokrokovými a kontroverzními myšlenkami Jeana-Baptisty-Josepha Fouriera, a to zejména díky knize Analytická teorie tepla, která používala abstraktní matematické postupy ke studiu proudění tepla jakýmkoli pevným předmětem.

První dva Thomsonovy publikované články, které vyšly v jeho 16 a 17 letech, byly obhajobou Fourierovy práce, která byla v té době napadána britskými vědci.

image.png

V roce 1846 se uvolnilo profesorské místo na katedře přírodní filozofie (později nazvaná fyzika). I díky tlakům otce byl tehdy William do této funkce jednomyslně zvolen.

Vliv na ostatní

Pozoruhodný byl Thomsonův vliv na další vědce. Ještě jako student se Thomson pustil do srovnávací studie rozložení elektrostatické síly a rozložení tepla v pevném tělese, na jejímž základě dospěl k závěru, že tyto dvě veličiny jsou matematicky ekvivalentní. Studie byla základem jeho pozdějších prací týkajících se elektrických a magnetických polí. Thomsonovo úsilí v této oblasti navíc poskytlo základ pro teorii elektromagnetismu Jamese Clerka Maxwella, jak sám Maxwell otevřeně přiznal.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně

Určitě si přečtěte

Články odjinud