Keepinhead PC: Opakování je matka moudrosti

Moříte se biflováním slovíček i frází cizího jazyka a stále nemůžete dostat některé příklady do hlavy? Pomoc by vám mohl program určený k opakování pomocí kartiček.

Blížící se test, zkouška o certifikát či odjezd do cizí země. To mohou být motivace k tomu, abyste se v co nejkratším čase naučili co největší množství cizojazyčných frází a slovíček. Staré učební metody pomocí učebnice, seznamu slov či nalepovacích lístečků nemusí být vždy účinné. Člověk si některá slovíčka pamatuje lépe, zatímco jiná mu do hlavy nejdou vůbec. Řešení nabízí program Keepinhead.

stáhnout program Keepinhead PC 2.0.6 Licence: shareware, 9,9 MB
Autor: Keepinhead
Web programu: www.keepinhead.com


Opakovat to, co neznám

Program spočívá na starém principu kartiček se slovíčky, které do jisté míry inovuje. Uživateli jsou zobrazovány výrazy cizího jazyka a on hádá jejich český ekvivalent. Pokud aplikace zjistí, že vám některé karty notoricky nejdou, bude vám je nabízet k opakování stále častěji na úkor těch, které jste se již úspěšně naučili. Program uchovává informace o proběhnuvších testováních a na jejich základě připravuje další zkoušky.

Klepněte pro větší obrázek 
Seznam nainstalovaných databází.

Po nainstalování a spuštění programu vás přivítá seznam databází kartiček. Nativně se zde nachází pouze jedna, která nese název Angličtina pro Čechy. Pouze u jediné databáze ale pochopitelně zůstat nemusí. Můžete si vytvořit své vlastní (o tom dále), získat nové od ostatních uživatelů programu nebo zdarma stáhnout ze stránek autora programu. Počet takovýchto databází je v současnosti více než dostačující pro několik světových jazyků.

Kartičky

Při otevření databáze se vám otevře její stromová struktura v případě, že je databáze rozdělena do více podskupin. Zobrazí se vám také seznam jednotlivých kartiček. U kartiček také zjistíte informace o jejich používanosti, správnosti odpovědí atd. Zde taky může dojít k jejich editaci. Lze tak upravit dle libosti fráze i český překlad některých slovíček. Ty mohou mít například i více významů a pro vaše potřeby vám postačí jen jeden apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Editace kartiček.

V momentě, kdy se rozhodnete pro zkoušení, vám program nabídne celkem tři možnosti testování. První je učení nových slovíček, tedy těch, které vám ještě nebyly zobrazeny. Druhou je procvičování dříve učených a třetí procvičování dle znalostí, kdy jsou uživateli nabízeny právě ty slovíčka, které mu dělají největší problém. U všech tří možností lze ještě nastavit několik drobností týkajících se způsobu opakování.

Klepněte pro větší obrázek 
Výběr způsobu zkoušení.

Zkoušení

Spuštěním se zobrazí kartička s cizím slovíčkem. Vy si v tuto chvíli musíte sami podle svého svědomí určit správnou odpověď a stiskem příslušného tlačítka si ji poté necháte zobrazit. Podle odpovědi si pak můžete vybrat, zdali jste ji věděli, tušili nebo o ní neměli ani páru. Na základě těchto tlačítek program vyhodnocuje, jestli už slovíčko znáte. Vyplatí se tedy odpovídat pravdivě, jinak celý proces pozbývá smysl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkoušení pomocí kartiček.

Máte ještě jednu možnost, jakým způsobem odpovídat – písemnou formou. Napíšete tedy sami český překlad. Ten se ale musí přesně shodovat s českým ekvivalentem, což je speciálně u frází problém. Keepinhead sice označí chybu, nicméně je ale dále na vás, jestli si odpověď uznáte jako správnou. Program vám pro lepší zapamatování i představu nabízí rovněž výslovnost jednotlivých slovíček. Tu si ale musíte navíc stáhnout z webu autora.

Vlastní databáze a komunita

Kouzlo programu spočívá především v tom, že nejste omezeni na databáze dodané autorem. Můžete si vytvořit i svoje vlastní během několika jednoduchých kroků. Na úvod databázi pojmenujete a vyberete domácí jazyk a ten cizí, který hodláte procvičovat. Pak se už dostanete k vytváření kartiček, které je podobné jejich editaci. Celý proces zvládne i opravdový počítačový začátečník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytváření nové databáze a kartiček je opravdu velice snadné.

O své vytvořené databáze se můžete podělit i s ostatními uživateli, stejně jako vy máte možnost stahovat kartičky vytvořené někým jiným. K tomu se stačí zdarma zaregistrovat a na svém účtu nabízet hotové projekty. Slovo zdarma již bylo několikrát zmíněno. Program takto můžete naprosto bez problémů a omezení používat. Jen jednou za několik hodin používání se vám zobrazí krátké reklamní sdělení. Ale to je za tohoto dobrého pomocníka jen malinká daň.

Klepněte pro větší obrázek 
Registrace účtu na webu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (9) Další článek: Logitech G27: pokořitel nejlepšího herního volantu

Témata článku: Software, GigaMania, Download, Matka, Jednoduchý krok, Starý uživatel, Editace, Cizí země, Moudrost, Mat


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?