KeePass Password Safe: Nerozbitný sejf na všechna hesla

Chcete mít hesla k různým přístupům pěkně v bezpečí a přitom rychle k dispozici? Použijte k tomu špičku mezi správci hesel. Je dostupná zdarma.

KeePass zaslouženě patří mezi nejrozšířenější, nejpopulárnější a nejlépe hodnocené programy pro práci s hesly. Ostatně i čtenáři Živě.cz tento program ocenili coby ten úplně nejlepší. KeePass před pár dny vyšel v pěkné verzi 2.22, takže je na čase se na něj opět podívat trochu více zblízka, představit si jeho hlavní funkce a novinky.

Jedno heslo chrání vše

KeePass je multiplatformním programem, který spustíte nejen na Windows různých verzí, ale také na Linuxu, Mac OS X, BSD a dalších. Přítomný je i na mobilních platformách typu iOS, Android či Windows Phone, takže přístup k heslům můžete být v podstatě odkudkoli, přitom spolehlivě a bezpečně.

sshot-1.png
Zatím prázdné okno.

Výhodou aplikace je také, že existuje v přenositelné verzi bez nutnosti instalace. Krom toho, že ji tedy můžete používat i tam, kde nemáte práva k instalaci, lze mít KeePass vždy při sobě na flashce. Jednoduchost a rychlost práce přitom zaručuje miniaturnost a nenáročnost programu.

sshot-2.png
Vyplnění hlavního vstupního hesla.

Podíváte-li se na úvodní okno, pak zjistíte, že je zde jen prostá grafika a základní ovládací prvky. Více ani nepotřebujete. Na úvod je nutné vytvořit databázi se všemi údaji, která je opatřena jedním základním heslem chránícím vše. Důležitost volby bezpečného hesla zde není potřeba zdůrazňovat. Kromě hesla můžete pro zabezpečení přístupu použít klíč ze souboru, bez něhož nepomůže ani heslo.

sshot-3.png sshot-3a.png sshot-3b.png
Určování vlastností databáze.
 

Šifrujte a komprimujte

Jakmile máte databázi opatřenou heslem, je nutné přejít k dalšímu zabezpečovacímu kroku, kterým je nastavení parametrů souboru s hesly. Program samozřejmě není závislý pouze na jediné databázi, lze si tak oddělit např. pracovní a osobní hesla, nebo načítat externí databáze na jiných počítačích apod.

sshot-3-4.png
Několik základních kategorií a hesla do nich umístěná.

Je tedy vhodné vyplnit název a popisek databáze a pohrát si se šifrováním. Síla souboru s hesly pochopitelně tkví v tom, že bez správného přístupu nebude nikdo schopen přihlašovací údaje získat. Chrání vás zde 256 bitový klíč algoritmu AES. Aby databáze nenarostla do obřích rozměrů, je možné ještě nastavit kompresi záznamů do formátu GZip.

Silná hesla i líbivé ikonky

Pohyb ve vytvořené databázi je velice snadný. Program nativně nabízí několik různých kategorií, do kterých lze umisťovat jména a hesla, ale samozřejmě si můžete udělat kategorie vlastní. K těm, stejně jako k jednotlivým záznamům, lze přiřazovat jednoduché ikony symbolizující účel nebo zaměření hesla.

sshot-4.png sshot-4a.png
Vkládání záznamu a výběr ikonek.

Při tvorbě položky je třeba kromě popisku, URL odkazu na webovou stránku (v případě online účtu) a názvu záznamu vyplnit především heslo. Tomu navíc pro větší bezpečnost můžete omezit životnost, a to buď intervalově (týden, měsíc, rok), nebo na konkrétní datum.

Generujte neprolomitelná hesla

Důležitou a užitečnou funkcí je zde generátor hesel. Tím, že si hesla ukládáte do databáze, můžete používat taková, která byste si jinak nikdy nebyli schopni zapamatovat. Kromě ohromného počtu znaků se dá v nastavení generátoru určit celá řada různých atributů, které nové heslo musí nezbytně obsahovat.

sshot-5.png sshot-5a.png sshot-5b.png
Generování hesel ve třech záložkách.
 

Díky tomu si tak ulehčíte práci s různými ochranami na webu, které si kladou podmínky pro podobu hesla. To tedy může obsahovat velká a malá písmena, číslice, podtržítka, mezery, zvláštní znaky či závorky. Dá se dokonce vypsat ručně, které znaky mají být v hesle obsaženy, nebo které naopak mají být vyloučeny.

Šup do schránky a zase pryč

Jakmile máte seznam hesel vytvořený, budete s nimi jistě chtít krom běžného prohlížení také pracovat. Stačí akorát poklepat na vybranou položku a ta nakopíruje heslo do systémové schránky. Odtud pak můžete dále vkládat do webových služeb, dokumentů či kamkoli jinam.

sshot-6.png
Ubíhající čas do vymazání hesla ze schránky.

Ovšem z hlediska bezpečnosti zde vydrží jen po krátkou dobu, např. pouze několik vteřin. Tuto prodlevu lze pochopitelně nastavit. Po uplynutí této doby bude ze schránky vymazáno, takže nikdo jiný, kdo by mohl počítač používat po vás, se k němu ani hloupou náhodou nedostane.

Automatika a nastavení

Protože bezpečnost je pro KeePass vším, lze si nastavit také automatické úkony, které má program sám provádět. Pochopitelně kromě bezpečnosti to může výrazně usnadnit a zefektivnit práci. Dá se určit automatické vypínání programu, otevírání souboru s databází, uložení databáze, zkopírování dat do schránky atd.

sshot-7.png
Nastavení automatických úkonů programu.

Zejména zkušenější uživatelé ocení podrobné nastavení celého programu. Kromě očekávatelných úprav rozhraní a integrace do systému se zde jedná především o detailní nastavení zabezpečení a chování aplikace na podněty uživatele.

sshot-8.png sshot-8a.png
Celkové nastavení programu.

Databáze ven i dovnitř

Kvůli zvýšené mobilitě, kterou program nabízí díky podpoře přenosných zařízení, zde naleznete možnosti exportu a synchronizace databáze. Exportovat můžete buď do několika podporovaných formátů, přičemž jejich šifrování zabezpečí, že data nebudou zneužita ani v cloudu, nebo do otevřeného HTML či XLS. Ty již fungují na bázi obyčejného seznamu s výčtem položek.

sshot-9.png
Možné výstupy.

Doplňky a novinky

Díky tomu, že je KeePass open source, nabízí také celou řadu pluginů od jiných uživatelů, kteří pracují na jeho vylepšování. Vývoj aplikace je tak dynamický nejen díky přičinění jejích autorů. Ostatně díky tomu lze program používat v kompletní a propracované české lokalizaci. Vyplatí se tak přecházet na nové verze.

Oproti starému systému mají verze 2.x plnou podporu unicodu, vnitřní formát XML místo binárního kódu, již zmíněnou kompresi databáze, pokročilejší vyhledávání v záznamech, možnost editovat sdílenou databázi a mnoho dalších věcí. KeePass je prostě špičkovým produktem za nulové náklady pro uživatele.

Stáhnout KeePass, bezplatný (2,4 MB)

Diskuze (37) Další článek: Byznysový zápisník: Češi mezi stovkou nejslibnějších startupů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,