Ke stažení: Zjistěte si, co máte uvnitř počítače

Chcete zjistit podrobnosti o svém počítači a případně otestovat či upravit jeho výkon? Dobré informace jsou mnohdy k nezaplacení, my vám je nabízíme zdarma.

PC Wizard

Program s mnohaletou tradicí pro pokročilé prozkoumání systému, detekci hardwaru, provádění jeho analýz a zátěžových testů. Program se skládá v podstatě pouze z jednoho okna, které se rozděluje dle jednotlivých okruhů na části týkající se hardwaru, systémové konfigurace, systémových souborů, zdrojů a zátěžových testů. Každá záložka pak má celou řadu konkrétních položek, které je možné podrobit zkoumání.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní přehled v PC Wizard.

V případě hardwaru se jedná o procesor, základní desku, mechaniky, multimedia, síť atd. Zjistíte zde informace o výrobci, technických parametrech, výkonnosti i případných použitých ovladačích. Pod záložkou konfigurace systému se skrývá celkem 22 různých podkategorií. Získáte tu mimo jiné přehled o verzích různých programů, nastavení Windows, asociaci souborů, seznamu fontů, běžících služeb, aplikacích spouštěných při startu, úrovni bezpečnosti atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Základní deska do detailu.

Další karta věnující se systémovým souborům nabízí zejména pohled do nitra takových důležitých elementů, jakými jsou System.ini, Autoexec.nt, Win.ini, Boot.ini či Config.nt a dalších. Kromě toho tu lze prohlížet nejrůznější logy a získáte i seznam chráněných souborů. Nedílnou součástí PC Wizardu je sada připravených zátěžových testů, které dokážou z vašeho počítače vyždímat maximum, výsledky vyhodnotit a případně je porovnat s ostatními dostupnými na internetu.

Klepněte pro větší obrázek 
Testování výkonu pomocí "čaroděje".

stáhnout program PC Wizard 2010 1.961 (5,0 MB)


CrystalDisk

Pod touto hlavičkou se skrývají programy dva – CrystalDiskInfo a CrystalDiskMark. První zmíněný podá uživateli velice detailní informace o přítomných pevných discích. Ihned po spuštění aplikace vás přivítá hlavní okno, které okamžitě zobrazí získané informace. O svém disku se dozvíte např. aktuální teplotu, sériové číslo, samozřejmě velikost, rychlost a celou řadu detailních informací, které se zjistí a vypíší do přehlednější tabulky pomocí technologie S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology).

Klepněte pro větší obrázek 
Všechna nalezená data pohromadě.

Program dále obsahuje možnost nastavení AAM/APM (Automatic Acoustic Management/ Advanced Power Management). V případě potřeby tak můžete svůj disk ztišit a snížit jeho spotřebu elektrické energie. Oboje samozřejmě na úkor výkonu. CrystalDiskInfo vás také může varovat v případě, že teplota pevného disku překročila určitou hranici. CrystalDiskMark je menším bratříčkem výše zmíněného produktu a zaměřuje se na testování pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek 
Práce AAM/APM.

Program je malý, jednoduchý a nenáročný. Nečekejte od něj sofistikované měřící metody, které lze do detailů nastavovat. Zaměřuje se především na rychlost čtení a zápisu. K pohodlnosti českých uživatelů je zde přítomna česká lokalizace. CrystalDiskMark změří sekvenční zápis a čtení a dále pak náhodný zápis a čtení 4KB a 512KB. Nastavit lze dále počet testů a testovací velikost pro zápis.

Klepněte pro větší obrázek 
Rychlost disku v několika číslech.

stáhnout program CrystalDiskInfo 4.0.1 (2,7 MB)


stáhnout program CrystalDiskMark 3.0.1 (2,3 MB)


Fresh Diagnose

Diagnostická utilita podávající kompletní informace o tom, jak pracuje váš počítač. Dokáže zobrazit informace o základní desce, grafických kartách, PCI / AGP sběrnicích, periferních zařízeních (klávesnice, myš, tiskárna, atd.), nastavení registrů Windows a informace o síti. Umí také otestovat CPU, pevný disk nebo CD/DVD ROM pro srovnání s dalšími systémy.

Klepněte pro větší obrázek 
Mnoho funkcí v jednom okně.

Do značné míry tak představuje konkurenci vůči výše zmíněnému PC Wizardu. Fresh Diagnose umožňuje také práci se softwarem a soubory na disku počítače. Pokud vás zajímají informace o příponách souborů a jejich nastavení, stačí si ji v programu vyhledat a zjistit, v jakém programu bude daný formát otevírán, jakou verzi máte nainstalovanou atd. Seženete tu i výpis souborů chráněných systémem, seznam služeb i informace o regionálním nastavení.

stáhnout program Fresh Diagnose 8.50 (2,1 MB)


CPU-Z

Šikovná a miniaturní utilita pro identifikaci procesoru a dalších informací o hardwaru počítače. V jednoduchém okně o několika záložkách se dozvíte nejen jméno, kódové označení a výrobní technologii procesoru, ale také seznam instrukcí, voltáž, rychlost a mnoho dalšího. V dalších záložkách pak naleznete informace o cachích, základní desce i paměti. Program je založen na enginu pro detekci hardwaru od Panopsysu.

Klepněte pro větší obrázek 
Procesor pod lupou.

stáhnout program Cpu-Z 1.57 (0,00 kB)


SpeedFan

K procesoru neoddělitelně patří i tolik potřebné chlazení, které většinou zajišťují větráčky. Právě k jejich monitorování a regulování slouží jednoduchá pomůcka s názvem SpeedFan. Pokud jsou vaše základní deska a větráčky podporovány, můžete nastavit otáčky a podmínky, za jakých má být větrák zapnut, vypnut, zvýšit výkon apod. Můžete tak do značné míry ztišit svůj počítač při nenáročné činnosti. Program také monitoruje teplotu procesoru i jeho jednotlivých jader.

Klepněte pro větší obrázek 
Měří teplotu a nastavuje otáčky.

stáhnout program SpeedFan 4.44 (2,0 MB)


Auslogics System Information

Program poskytuje detailní informaci o hardwaru počítače i o samotných Windows. Dále také informace o instalovaných komponentech, programech, probíhajících procesech a službách, vytíženosti paměti, procesoru, grafické karty či monitoru. Program nakonec může vygenerovat celkovou zprávu ve formátu HTML. Funkčně se jedná v podstatě o chudšího příbuzného programů PC Wizard a Fresh Diagnose.

Klepněte pro větší obrázek 
Monitorování vytíženosti počítače.

stáhnout program Auslogics System Information 2.0.4.40 (5,2 MB)


Memtest86

Tento diagnostický program umožňuje snadno odhalit nesprávnou funkci paměťového systému. Pomocí speciálních algoritmů a intenzivním používáním prověřuje Memtest86 operační paměť, ale i funkci vyrovnávacích pamětí a procesoru ve vztahu k operační paměti. Memtest86 spouštíte mimo jakýkoli operační systém. Soubor, který z GigaManie můžete stáhnout, je třeba po rozbalení ve formě ISO vypálit na CD, čímž vytvoříte startovací disk před zavedením operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Bootovací CD s programem.

stáhnout program Memtest86 4.0 (672 kB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (12) Další článek: Týden Živě: Nové Ubuntu 9.10 a Google navigace

Témata článku: Hardware, Software, GigaMania, Download, Speedfan, Chráněný soubor, Wizard, Jednoduchá pomůcka, Základní nastavení, Základní identifikace, Apm, CrystalDiskInfo, Stažení, Počet testů, Fresh, Čaroděj, Stáž, Systémový disk, Detailní informace, Náhodný zápis, Periferní zařízení, Instalovaný ovladač, Základní program, Startovací okno, Počítač na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk