Ke stažení: Úprava, tvorba a správa fontů

Různých vzhledů písma je ve světě počítačů nepřeberné množství. Orientace v nich, použití pro konkrétní účely toho pravého typu či vytvoření svého vlastního je stále složitější.

Font Fitting Room Deluxe

Font Fitting Room je nástroj pro náhledy a správu nainstalovaných i nenainstalovaných fontů. Poradí si s většinou populárních typů a umožní jejich přidání či odebrání. Mezi podporované typy patří TrueType písma (.ttf, .ttc), OpenType písma (.ttf, .ttc,.otf), PostScript Type 1 písma (.pfm, .pfb) a Microsoft Windows písma (.fnt, .fon). Zobrazuje mapu všech dostupných znaků určitého písma spolu s dalšími podrobnými informacemi.

Klepněte pro větší obrázek 
Zkoumání znaků do nejmenších detailů.

Program nabízí také možnost dočasného „natažení“ fontu, který může být použit běžícími aplikacemi, aniž by byla nutná jeho instalace do systému. Po restartu počítače již bude opět font nedostupný. Font Fitting Room můžete používat od Windows 2000 a výše, takže kompatibilita se staršími systémy je zde přítomna. Program můžete stáhnout (resp. koupit) ve dvou různých verzích – Standard a Deluxe.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehledný seznam k nahlédnutí.

Pokročilejší Deluxe obsahuje navíc především pokročilou práci s cachí, čímž činní procházení, nastavení a úpravy jednotlivých fontů mnohem rychlejším. Kromě mnoha maličkostí je zde podporována také funkce drag-and-drop, kdy můžete vkládat fonty pouhým přetahováním myši z prostředí Windows. Cena verze Deluxe je prakticky dvojnásobná oproti té standardní a šplhá téměř k tisíci koruně.

stáhnout program Font Fitting Room Deluxe 3.2.2 (3,0 MB)


Printer´s Apprentice

Profesionální nástroj pro správu fontů ve Windows. Spolupracuje s TrueType, OpenType i Adobe Type fonty. Nabízí tisk ukázek a seznamů nainstalovaných písem. Můžete si prohlédnout jakýkoliv znak každého fontu, jak vypadá v odstavci, zjistit jeho symbol na klávesnici a další. Aplikace dokáže písma TrueType také instalovat či odstraňovat. Zvládá instalaci více fontů najednou.

Klepněte pro větší obrázek 
Nestandardní klávesnice.

Podobu jednotlivých fontů vám program může ukázat bez toho, abyste museli vybrané písmo instalovat. Z CD, disků či jiných médií pak dokáže vytvořit podrobné seznamy o dostupných fontech. Printer´s Apprentice podporuje systémy Windows XP a Vista a ke svému běhu potřebuje Microsoft . NET 2.0 a vyšší. I tento produkt je placený. Jeho cena se pohybuje zhruba na úrovni verze Standard u výše zmíněného Font Fitting Roomu.

Klepněte pro větší obrázek 
Podrobné informace o vybraném fontu.

stáhnout program Printer's Apprentice 8.1.8.10 (7,7 MB)


Cfont Pro

Prozatím nabízení správci písem byly placenými programy. Alternativu pro ně tak představuje tento pomocník, který je nyní (v minulosti tomu tak nebylo) distribuován zdarma. Jedná se o pokročilého správce písem. Umožňuje prohlížení, instalaci a odinstalaci systémových a tiskových fontů. V „Preview All" módu můžete prohlížet všechna písma naráz. Jedna z voleb je SlideShow, kde aplikace postupně prochází a zobrazuje fonty ve vámi definovaném časovém intervalu.

Klepněte pro větší obrázek 
Cfont v mnoha velikostech.

Fonty můžete prohlížet i z datových nosičů či pomocí sítě, aniž byste je museli instalovat. Co se podpory písem týče, tak můžete pracovat s fonty typu TrueType, OpenType, Bitmap a Postscript Type 1. Podpora operačních systémů je držena od Windows 2000 výš. Program dále nabízí příjemné uživatelské prostředí, které lze významným způsobem upravovat pro potřeby každého jednotlivého uživatele. Zvolený font také můžete prověřit zkouškovým exportem do HTML či RTF.

Klepněte pro větší obrázek 
Export pro lepší přehled.

stáhnout program Cfont Pro 4.0.0.20 (3,0 MB)


FontCreator

Doposud představované programy sloužily ke správě již existujících fontů. Co ale dělat v případě, že žádné nalezené písmo neodpovídá vašim představám ideálního grafického doplňku pro podobu tištěného dokumentu, webové stránky či grafické prezentace? Řešením může být vytvoření vlastního typu písma. Tato aplikace představuje plnohodnotný nástroj ke tvorbě nových fontů.

Klepněte pro větší obrázek 
Kdo nemá R je amatér...

Díky přehlednému rozhraní umožní efektivní práci i úplným začátečníkům. Editor dovoluje snadně modifikovat kompletní sadu znaků jakýchkoliv TrueType písem a písem založených na OpenType font technologii. Nabízí konverzi naskenovaných obrázků do obrysů či přímo vytvoření nového znaku pomocí vlastní ruky. Cena za tento kvalitní produkt ale není zrovna nejnižší a blíží se patnácti stům korunám za domácí verzi.

stáhnout program FontCreator 6.1 (9,3 MB)


BitFontCreator

I tento program slouží k vytváření vlastních písem a úpravě těch existujících, tentokráte v podobě jednobarevných fontů pro LCD/LED zobrazovací zařízení. Do programu lze importovat již zde mnohokráte zmiňované typy písem TrueType, OpenType, Adobe Type a také rastrové fonty. Po úpravě je lze exportovat do bitmapové podoby v závislosti na pořízeném typu verze.

Klepněte pro větší obrázek 
Je libo modifikovat K?

Nabízeny jsou dva druhy programu – verze Latin a Unicode. Oba produkty vyjdou uživatele na stejný peníz (zhruba 2 300 Kč). Rozdíl spočívá v tom, že verze Latin zvládá navíc export fontů do formátů .fnt a .fon. Naopak u ní nepočítejte s unikódovým dekódováním a grafické možnosti písma jsou také omezeny. Obě verze zvládají export do bitmapy ve 4, 8, 16 i 32 bitové hloubce.

Klepněte pro větší obrázek 
Úpravy písmene.

stáhnout program BitFontCreator Pro 2.3.2 (1,3 MB)


Create Smooth Fonts

Poslední nabízený program je jen taková malinká utilitka pro ty, kteří ještě stále používají z různých důvodů staré verze Windows. Verze XP přišla s technologií vyhlazování písma. Jistě byste rádi tuto funkci měli i ve starších verzích tohoto operačního systému. Pomůže vám jednoduchá aplikace Create Smooth Fonts, která u všech TrueType písem vytvoří efekt téměř identický s ClearType.

Klepněte pro větší obrázek 
Vyhlazení Timesů.

Vyhlazená písma si tak budete moci vychutnat ve všech rozlišeních na starých Windows. Sharewarová verze je omezena zajímavým způsobem – dovolí vám do hladké podoby převést pouze písmo, které v sobě obsahuje slovo „Times“ (např. „Times New Roman“). Jiné omezení zde není.

stáhnout program Create Smooth Fonts 3.0 (322 kB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: Jak může vypadat nová tvář pořadu Zprávy Živě

Témata článku: Software, GigaMania, Unicode, Dostupný znak, Starý typ, Stáž, Znaky klávesnice, Tvorba, Smooth, OpenType, Správa, Podrobná úprava, Stažení, Export, Postscript, Fonts, Room, ClearType, Přehledný seznam, Tvor, TV +, Deluxe, Úprava, OTF, Software na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy