Ke stažení: Software pro operační paměť

Správný chod operační paměti může znatelně ovlivnit výkon operační paměti směrem k lepšímu. Účinná diagnostika, defragmentace a dobré nastavení dělají divy.

Názory na programy, které pracují s operační pamětí se velice různí. Někteří nedají na optimalizační software dopustit, protože zvyšuje celkový výkon počítače, zatímco jiní jej zatracují jako nefunkční a zbytečný. Jiné už to je v případě diagnostických programů, které dokážou odhalit nesprávnou funkci pamětí. Lze tak najít případné chyby, které mohou za pád systému.

SuperRam

SuperRam patří do oné první kategorie softwaru. který si klade za cíl zvýšení výkonu počítače pomocí uvolňování paměti. V základním okně program uživatele přivítá oblíbeným koláčovým grafem znázorňujícím poměr využité a volné operační paměti a také percentuální využití procesoru. Kromě toho program nabízí tři základní funkce – nastavení výkonu paměti, test výkonnosti a rychlosti a také průběžně se vytvářející statistiku a graf vytíženosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Koláčový graf na úvod.

Nastavení výkonu paměti v programu SuperRam vypadá tak, že pomocí dvou jezdců určíte hranice, kde software udržuje paměť a kde zaintervenuje a vyčistí paměť do určité míry, aby tak umožnil počítači její využití. V pokročilém nastavení lze zadat i další podmínky, kdy má SuperRam začít paměť čistit - hranice výkonu procesoru, časový interval apod. Abyste měli představu o tom, jak moc úspěšné vaše zásahy na výkon operační paměti jsou, můžete ji nechat prověřit sérií několika různých testů.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení pomocí dvou jezdců.

stáhnout program SuperRam 6.4.25.2011 (5,2 MB)


RamSmash

Tento program je velice podobný výše uvedenému SuperRamu. Je ještě menší a jednoduší, ale jinak funguje prakticky na stejném principu. Program také umožňuje nastavit dvě základní hranice pro práci s operační paměti a zobrazuje graf její vytíženosti, podle čehož můžete dále postupovat a vyvozovat další postup. RamSmash ale ve své jednoduchosti nenabízí už žádné další funkce typu testování výkonu paměti apod. To může přinášet ten problém, že jen tak lehce nezjistíte, jestli vaše současné nastavení zvýšilo výkon celého systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Prosté uživatelské prostředí.

RamSmash po základním nastavení běží bez dalších zásahů na pozadí a jeho přítomnost dokazuje pouze aktivní ikonka v panelu Start vedle hodin. Jeho minimalismus se v porovnání se SuperRam projevuje rovněž v menším obsazení operační paměti. Nicméně, rozdíl není až tak markantní a obsazení 6 MB resp. 4 MB u dnešních strojů nikoho nevytrhne. Protože jsou oba programy placené, odlišnost mezi nimi lze hledat i v ceně. Jednodušší RamSmash je o sedm dolarů lacinější.

Klepněte pro větší obrázek 
Dva jezdce nahrazují dvě čísla.

stáhnout program RamSmash 1.3.22.2010 (1,5 MB)


GoldMemory

Tento diagnostický program umožňuje snadno odhalit nesprávnou funkci paměťového systému. Pomocí speciálních algoritmů a intenzivním používáním prověřuje GoldMemory operační paměť, ale i funkci vyrovnávacích pamětí a procesoru ve vztahu k operační paměti. Dokáže tak najít chyby, které mohou nastat vlivem nesprávného nastavení parametrů paměťového systému v BIOSu nebo nestabilním napájením těchto komponent.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní rozcestník.

Běh programu je nezávislý na operačním systému. Stává se z něj tak univerzální nástroj. Pokud by někdo přeci jen chtěl pohodlí nějakého prostředí, může GoldMemory spustit v systému DOS. Samotné testování zabere díky své náročnosti velké množství času. Krátkodobé testování postrádá svůj smysl. Takto můžete odhalit např. vadné komponenty, nekompatibilitu paměťových modulů, čipsetů atd., chyby v důsledku přetaktování, nestabilní napájení apod.

Klepněte pro větší obrázek 
Testování probíhá...

stáhnout program GoldMemory 6.92 (986 kB)


Memtest86

Do značné míry podobný produkt, jako je výše uvedený GoldMemory. Ten je ovšem placený, přestože si můžete stáhnout časově omezenou trialovou verzi, která není omezena funkčně. Memtest86 je oproti tomu plně zdarma. Sám je velice nenáročný na paměť, takže výsledky měření jsou velice přesné. Memtest86 spouštíte mimo jakýkoli operační systém. Soubor, který z GigaManie můžete stáhnout, je třeba po rozbalení ve formě ISO vypálit na CD, čímž vytvoříte startovací disk před zavedením operačního systému.

Klepněte pro větší obrázek 
Bootovací CD s Memtestem.

Program ovládáte pomocí několika základních příkazů. Jejich seznam spolu se základním návodem naleznete na stránkách autora programu. Po uplynuté době testování, jejíž délka závisí především na rychlosti procesoru, program výsledky vyhodnotí a dodá podrobnou zprávu o případných nalezených chybách. Ne všechny chyby ale nutně musejí souviset pouze s operační pamětí. Testy zahrnují rovněž prověření procesoru, L1 a L2 cache i základní desky.

stáhnout program Memtest86 4.0 (672 kB)


RAM Defrag

Nejenom pevný disk, ale i operační paměť je potřeba čas od času defragmentovat. Použít k tomu můžete například tento program. Kromě defragmentace operační paměti nabízí smazání dočasných složek, vyčištění schránky, start se zpožděním a nabízí vícejazyčné rozhraní. Defragmentace a čištění paměti je vhodné zejména v momentě, kdy se chystáte spustit program, který je na ní velice náročný. Uvolněním prostoru tak můžete zajistit jeho hladký chod.

Klepněte pro větší obrázek 
Defragmentace operační paměti.

stáhnout program RAM Defrag 2.84 (1,1 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (22) Další článek: Týden Živě: Piráti a Apple

Témata článku: Software, GigaMania, Operační paměť, Stažení, Opera, Startovací okno, První kategorie, Základní program, Opera ?, Základní nastavení, Koláčový graf, Stáž, Paměti, Paměť, Dnešní stroj, Software na Heureka.czČernobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy