Ke stažení: Práce s hesly

Hesla bývají často tou nejpodstatnější (ne-li jedinou) ochranou citlivých dat, komunikace či práce. Jejich podoba i uchovávání je tak přímo otázkou počítačové bezpečnosti.

KeePass Password Safe

Jedná se o program, v jehož rozhraní můžete bezpečně uložit veškeré přihlašovací údaje a ochránit je jen jedním hlavním heslem. Nemusíte si tak pamatovat všechny hesla, či si je psát na klasické žluté nalepovací papírky. Nejde ale jen o ukládání hesel. Vzhledem k jejich seskupení do jednoho programu a tomu, že si je nemusíte pamatovat, můžete posílit bezpečnost přístupových kódů tím, že necháte KPS vygenerovat dle zadaných kritérií heslo nové, složité a tím pádem bezpečné.

Klepněte pro větší obrázek 
Doslova klíčové hlavní heslo.

Na úvod se vás program hned v úvodu zeptá na hlavní přístupové heslo. Toto heslo je jediné, které si musíte pamatovat. Poté se otevře přístup k celému programu, který je tvořen jedním prostým oknem, v němž se kromě několika tlačítek s funkcemi nacházejí především kategorie pro účty. Jedná se o kategorie Windows, Síť, Internet, E-mail, Bankovnictví. Při vložení nového záznamu se zobrazí další okno, ve kterém je třeba vyplnit název, login, heslo a případně adresu serveru.

Klepněte pro větší obrázek 
Vytváření záznamu.

Přestože si můžete uložit přihlašovací údaje se svým heslem, lepší je nechat vygenerovat nové, které bude prakticky neprolomitelné. To vám program vytvoří přesně na základě vašich požadavků. Nastavit si tak můžete délku hesla, rozlišení velkých a malých písmen, vkládání číslic a různých speciálních znaků apod. K účtu a komplikovanému heslu se pak dostanete jednoduše po přihlášení do programu – tedy za použití pouze jednoho hlavního, původního hesla. Vše hezky zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Generování hesla.

stáhnout program KeePass Password Safe 2.16 (2,0 MB)


Infinite Password Generator

Potřebujete vytvořit bezpečné heslo, ale žádné vás nenapadá? Máte problém s vytvořením hesla, které musí splňovat určité požadavky na velká a malá písmena, číslice a speciální znaky? Nezoufejte, v tomto programu nastavíte vše potřebné velice jednoduše a pak jen zkopírujete vytvořené heslo. I Infinite Password Generator je aplikací, kterou je možné používat zdarma a to bez jakýchkoli omezení.

Klepněte pro větší obrázek 
Vzniklý guláš stačí jen uložit.

Program v podstatě představuje jednodušší a lehčí variantu výše zmíněného KeePass Password Safe. Tvoří jej pouze jediné okno, v němž probíhají veškeré úkony uživatele. Předně zde nastavíte, jaké znaky má program použít k vytvoření hesla. Poté zadáte informace o použití hesla, necháte jej vygenerovat, uložíte a pak vám již bude kdykoli k dispozici po přihlášení k programu.

stáhnout program Infinite Password Generator 3.1 (364 kB)


Password Manager XP

Nyní je čas nabídnout také nějaký ten placený produkt, který se svým zaměřením snaží situovat do pozice profesionálního nástroje za přiměřenou cenu (tou je 30 dolarů za standardní jednouživatelskou licenci). Jedná se o správce hesel, loginů, PIN kódů, čísel kreditních karet a dalších citlivých údajů, který vám pomůže s jejich bezpečnou evidencí v počítači. I tento program v sobě obsahuje generátor hesel.

Klepněte pro větší obrázek 
Seznam spravovaných účtů.

Ty jsou ukládány v zašifrovaných databázích, ke kterým je možno získat přístup jen po zadání přístupového kódu. Program je možné používat i s přenosnými USB disky a dostupná je i verze pro mobilní telefony se systémem Windows Mobile. Password Manager XP používá najednou kombinaci šifrování Blowfish, 3DES, Rijndael, Tea, Cast128, RC4, Serpent a Twofish.

Klepněte pro větší obrázek 
I zde se dají tvořit nová hesla.

stáhnout program Password Manager XP 3.0.515 (2,2 MB)


Roadkil´s Password Store

Doslova minimalistická pomůcka pro uskladňování hesel. Pouze v jednom prostém okně vyplníte přihlašovací údaje, heslo, typ serveru, IP, URL a další informace, které poté uložíte a opatříte celý program jediným heslem, které si budete muset sami pamatovat. Bez něho se totiž k šifrovaným datům jen tak nedostanete. Ani není překvapením, že tento malý pomocník je distribuován zcela zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Zatím prázdný a plný očekávání.

stáhnout program Roadkil's Password Store 1.0 (47 kB)


Extended Password Generator

I tato aplikace by se dala označit za minimalistickou. Ve shodě s výše uvedeným programem je rovněž zdarma. Cílem Extended Password Generatoru je vytváření hesel, které nepůjdou rozbít při útoku pomocí programů využívající slovník. Jako alternativa k již zmíněným produktům může ale sloužit snad jen v případě, že se nechcete pokaždé zabývat složitějším softwarem a vystačíte si s vygenerováním hesla během několika vteřin včetně spuštění a vypnutí programu.

Klepněte pro větší obrázek 
Po zadání parametrů to už sviští.

stáhnout program Extended Password Generator 1.5.1.628 (6,5 MB)


Password Agent

Malý a rychlý správce hesel, který svým vzhledem a ovládáním připomíná známé prostředí Průzkumníka ve Windows. Šifruje jakákoli data, obsahuje velké množství funkcí a různých nastavení. Mezi ty hlavní lze jmenovat šifrování uložených dat, automatické vyplňování formulářů, generátor hesel, sofistikované vyhledávání, export databáze do HTML, XML či CSV a další. Výhodou programu je, že jej můžete používat přímo z USB flashdisku. Jeho nevýhodou pak licence, za kterou musíte zaplatit.

Klepněte pro větší obrázek 
Jako správný agent - sbírá informace.

stáhnout program Password Agent 2.5.1 (1,5 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Bezpečnost, Heslo, GigaMania, Download, Generator, Infinite, Password, Safe, Velký pomocník, Složité heslo, Zašifrovaný disk, Různé znaky, Zašifrovaný data, Zašifrovaná data

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • seda 7. 9. 2009 12:17:08
    Já osobně třeba používám SPB Wallet kvůli jednoduché synchronizaci s PDA
  • Jiří Hrebenar 7. 9. 2009 5:36:28
    Já ho používám léta a je opravdu skvělý, respwktive používám verzi na USB,...
  • František Novák 6. 9. 2009 19:42:08
    Zapoměli jste na Roboform, je sice placený, ale IMHO nejlepší, používám ho...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 20

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

26.  7.  2017 | Stanislav Mihulka

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

Konec kabelové změti na stole i za ním. Tyhle doplňky vám ji pomohou zkrotit

** Vybrali jsme doplňky pro organizaci kabelů či nabíječek ** Často používané kabely lze zavěsit na magnetický držák ** Pro opletení kabelů se bude hodit husí krk i textilní rukávy

25.  7.  2017 | Stanislav Janů | 23


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?