Ke stažení: Pomoc při učení cizích jazyků

Dělá vám problémy memorování řady slovíček, přeříkávání frází či stavba vět pomocí staré dobré učebnice? Můžete vyzkoušet nové metody pomocí specializovaných programů.

Keepinhead PC

Tento program spočívá na starém principu kartiček se slovíčky, které do jisté míry inovuje. Uživateli jsou zobrazovány výrazy cizího jazyka a on hádá jejich český ekvivalent. Pokud aplikace zjistí, že vám některé karty notoricky nejdou, bude vám je nabízet k opakování stále častěji na úkor těch, které jste se již úspěšně naučili. Program uchovává informace o proběhnuvších testováních a na jejich základě připravuje další zkoušky.

Klepněte pro větší obrázek 
Prohlídka databáze.

Na úvod vás přivítá seznam databází kartiček. Nativně se zde nachází pouze jedna, která nese název Angličtina pro Čechy. Pouze u jediné databáze ale pochopitelně zůstat nemusí. Můžete si vytvořit své vlastní (o tom dále), získat nové od ostatních uživatelů programu nebo zdarma stáhnout ze stránek autora programu. Počet takovýchto databází je v současnosti více než dostačující pro několik světových jazyků.

Klepněte pro větší obrázek 
Procvičování pomocí kartiček.

Při zkoušení se zobrazí kartička s cizím slovíčkem. Vy určíte správnou odpověď a stiskem příslušného tlačítka si ji poté necháte zobrazit. Podle odpovědi si pak můžete vybrat, zdali jste ji věděli, tušili nebo o ní neměli ani páru. Program takto můžete naprosto bez problémů a omezení používat. Jen jednou za několik hodin používání se vám zobrazí krátké reklamní sdělení. Ale to je za tohoto dobrého pomocníka jen malinká daň.

Klepněte pro větší obrázek 
Vytvořit si můžete i vlastní databázi.

stáhnout program Keepinhead PC 2.0.6 (9,9 MB)


Keepinhead Mobile

Jestliže jsme zmínili program Keepinhead pro PC, je třeba pro úplnost nabídnout i jeho mutaci určenou pro mobilní telefony. Můžete tak mít svého oblíbeného učitele a zkoušejícího vždy při sobě. Program je kvůli univerzálnosti možné spustit pomocí Javy. Kromě procvičování Keepinhead Mobile nabízí i kompletní synchronizaci (struktury databází i historie opakování kartiček) s bratrským programem na počítači.

Klepněte pro větší obrázek 
Mobilní opakování.

stáhnout program Keepinhead Mobile 2.0 (191 kB)


Slovíčka

Tento program české provenience je nekomerčním projektem (můžete jej užívat zdarma) pro usnadnění učení cizího jazyka, konkrétně slovní zásoby. Aplikace je velice malá a jednoduchá. Navíc je napsána v jazyce Java, čímž je možné ji spustit na Windows, Linuxu, MacOS X a dalších. Vlastní testování probíhá tak, že načtete soubor se slovíčky a program vás z něj vyzkouší.

Klepněte pro větší obrázek 
Procvičujte celé věty.

Aplikace obsahuje podporu více významů, zkouší v náhodném pořadí a nechybí jí ani obligátní statistika úspěšnosti. Podle jednouchého manuálu si můžete navíc vytvořit své vlastní cvičení a případně jej zveřejnit či zaslat kamarádovi. S programem můžete krom slovíček procvičovat i konkrétní fráze a věty. V nich jsou pak porovnávány chyby se správnou variantou (malá a velká písmena nejsou považována za chybu).

stáhnout program Slovíčka 1.3 (66 kB)


Zkoušení

Další program určený k učení a procvičování naučeného. Tentokrát se nemusí nutně jednat pouze o cizí jazyk. Pro zkoušení je možné zadat libovolné výrazy, např. cizí slovíčka, fráze, matematické a fyzikální vzorečky, chemické názvosloví, diktáty z češtiny, letopočty z dějepisu, hlavní města států atd. Vše záleží jen na tom, jaké informace do programu sami vložíte. Jednoduchá aplikace a nulová cena.

Klepněte pro větší obrázek 
Program je třeba nejdříve zásobit.

stáhnout program Zkoušení 1.0 (1,9 MB)


EasyLearnPC

EasyLearnPC je aplikace, díky které můžete získávat znalosti efektivně a takřka podvědomě během jiné práce na PC. Může být spouštěna automaticky při startu počítače a nerušeně čekat na chviličku vašeho volného času. Program zobrazuje v definovaných intervalech zadané informace (např. slovíčka – český význam, cizí překlad a nakonec výslovnost) přímo na ploše Windows. Právě tímto nenápadným a nenásilným chováním se odlišuje od ostatních programů zde uvedených.

Klepněte pro větší obrázek 
Nenápadný učitel, když máte zrovna trochu času.

stáhnout program EasyLearnPC . (1,4 MB)


učitel

Program učitel vznikl na podporu učení (a také výuku, jak název napovídá) cizích jazyků pomocí počítače. S programem učitel se může kdokoliv učit cizímu jazyku podle knížky, vyzkoušet se ze slovíček a přehrávat si vlastní výslovnost. Program je vhodný jak pro samouky tak také pro školy. Obsahuje část zkoušení (vstup na heslo: ucitel), kde se prověří vaše skutečné znalosti (a také oznámkují).

Klepněte pro větší obrázek 
Procvičování slovíček s učitelem.

V případě, že jste vy tím vyučujícím, tak tato část programu představuje prakticky učitelský zápisník s možností tisknutí, řazení podle jmen či známek (průměru), práce po lokální počítačové síti atd. U všech kritických operací je přístup pouze na heslo, které můžete libovolně měnit. Počítá se tedy s tím, že žáci budou mít pomocí počítačů přístup k programu tak, aby nedocházelo z jejich strany k manipulaci s výsledky.

stáhnout program učitel 1.84 (14 MB)


T-Lexicon

Potřebujete se snadno a rychle naučit cizí slovíčka, zopakovat si před písemkou slovní zásobu z učebnice nebo vytisknout tahák? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ANO, je T-Lexicon určen právě pro vás. T-Lexicon je výukový program pro učení a zkoušení cizojazyčné slovní zásoby. Skládá se ze čtyř vzájemně provázaných modulů (učení, zkoušení, slovník, tisk taháků), které vám pomohou s učením a opakováním slovíček.

Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní rozcestník.

Program zkouší vaše znalosti pomocí slovníků, které naleznete ke stažení na webových stránkách autora. Jsou tu k dispozici učebnice angličtiny i němčiny, navíc si ale můžete stáhnout procvičování hlavních měst či obrázkový slovník pro nejmenší. Program má v sobě zabudovaný nástroj pro generování výslovnosti, takže na vás může i cizojazyčně mluvit. Dobrou zprávou je, že pro nekomerční užití jej můžete používat zdarma.

Klepněte pro větší obrázek 
Program obsahuje i slovník.

stáhnout program T-Lexicon 2.0.7 (1,5 MB)


Memostation

Memostation je program, jehož cílem je naučit vás co nejvíce věcí v co nejkratším čase. Co se témat výuky týče, tak v tom je Memostation velice univerzální. Na stránkách programu si můžete stáhnout databázi pro výuku jazyků stejně dobře jako biologie, ekonomie, medicíny a podobně. Dají se samozřejmě také vytvořit databáze vlastní. Postupně vám bude vznikat učící proces, který si bude program pamatovat a plánovat další učení. Program obsahuje plánování učení, podporu multimédií a další.

Klepněte pro větší obrázek 
Plánování výuky.

stáhnout program Memostation 2011 (100 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (7) Další článek: Týden Živě speciál: Rozhovor se softwarovým virologem

Témata článku: Software, GigaMania, Stažení, Samouk, Program, Cizí jazyk, Výukový program, Lokální rozcestník, Stáž, Pomoc, Dobrý pomocník, Chemická struktura, Jazyk, Kartička, Linux macOS, Nejkratší čas, Správný čas

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu