Ke stažení: Editace audia v počítači

Vytváříte vlastní hudbu, upravujete zvukovou kulisu pro filmy nebo přidáváte ruchy k programům a hrám? Nepotřebujete k tomu drahé nahrávací studio, vystačíte si s počítačem.

Audacity

Hned na úvod začneme pořádně zostra a představíme si hlavního favorita dnešní nabídky, který již dlouhou dobu patří k nejrozšířenějším a nejpoužívanějším programům své kategorie. Za svou popularitu vděčí nejen velkému množství funkcí, ale především své opensourcové licenci, která umožňuje užívání programu zadarmo. Svůj podíl také hraje i multiplatformnost, protože aplikace je dostupná pro Windows, Linux i Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek 
Základní pohled na audiostopu.

Českého uživatele také výrazně potěší přítomnost české lokalizace, která je kvalitní a u množství pokročilých funkcí se často velice hodí. Audacity pracuje s celou řadou formátů. Importovat můžete zvuk ze souborů WAV, AIFF, AU, OGG a samozřejmě MP3. Program také umožňuje nahrávání audia z mikrofonu a dalších vnějších zdrojů. Se vším jmenovaným pak lze manipulovat nejrůznějším způsobem – zkracovat, stříhat, rozdělovat, spojovat, kopírovat atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Úprava konkrétní části.

Program také nabízí celou řadu nejrůznějších efektů, s jejichž pomocí můžete zvuk upravovat a přetvářet do úplně nepoznatelných podob. Přítomno je velké množství filtrů, ekvalizér, kompresor apod. Audacity se výborně hodí pro odstraňování rušivého zvuku v pozadí. Velice příjemnou je pak možnost návratu zpět ne o jeden krok, ale skrze celou dlouhou historii úkonů, kterou program zaznamenává. Komu by toto vše bylo málo, může si z internetu stáhnout velké množství nejrůznějších pluginů.

Klepněte pro větší obrázek 
Redukce šumu.

stáhnout program Audacity 1.3.12 beta1 (11 MB)


Virtual DJ

Virtual DJ je program pro opravdu náročné uživatele, ale své si v něm najdou i začátečníci, kteří si chtějí jen tak pro zábavu vyzkoušet vyrobit nějaký dýdžejský setík. Program je typický přehledným a intuitivní ovládáním, pěkným grafickým provedením, pestrou škálou nejrůznější doplňkových funkcí i svou návykovostí. Mimořádný nástroj ale také stojí mimořádné peníze. Pravda, 300 eur není nic závratného v porovnání s reálným dýdžejským vybavením, přesto na softwarový produkt je to cena vysoká.

Klepněte pro větší obrázek 
Prostředí může mít i více podob.

Okno programu je tvořeno dvěma virtuálními gramofony s různými hejblátky, základním audiopultem, volitelným spodním panelem s celkem čtyřmi různými záložkami, mezi kterými můžete přepínat a volit tak požadované funkce. Mezi úpravami hudby nechybí pouštění dvou zvukových stop naráz, nastavení jejich hlasitosti, rychlosti či zvukového vyvážení. Samozřejmě zde není nouze ani o velice populární možnost scratchování, tedy posunu vinylových desek rukou, čímž se vytváří charakteristický třecí a škrcený zvuk.

Klepněte pro větší obrázek 
Jako opravdový.

Virtual DJ vás neochudí ani o vytváření hudebních smyček. Do tracků můžete také vkládat nejrůznější efekty, které program nativně nabízí. Ty lze dále libovolně upravovat. Vybrané části se pak dle potřeby dají nahrát do sampleru, odkud je lze kdykoli vytáhnout a pustit do hrajícího setu. Kromě různých zvukových efektů zvládá Virtual DJ i projekci videa v reálném čase (např. skrze projektor na plátno na diskotéce) či vytváření videoklipů ve formátech DVD, MPEG a dalších.

Klepněte pro větší obrázek 
Sampler pro opravdové nadšence mixování.

Acoustica

Acoustica je nástroj, který své editační schopnosti posunuje spíše ke konečné fázi zvukových úprav. Přestože obsahuje všechny základní dovednosti pro manipulaci s audiem, hlavní využití spočívá především v masteringu. Nabízí tak efektivní nástroje pro analýzy, na jejichž základě budete dále pracovat s ekvalizérem, funkcemi pro zabarvení tónu, očišťování a zbavování šumu. Vše za snesitelnou cenu 40 dolarů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vše vmáčknuté do jedné obrazovky.

stáhnout program Acoustica 5.0 (13 MB)


GoldWave

GoldWave je komplexní digitální audio editor. Přehrává, edituje, mixuje a analyzuje audio. Podporuje speciální efekty jako například slábnutí, ekvalizér, Dopplerův efekt, ozvěnu, reverse atd. Můžete si nahrát staré písničky z kazet, desek, rádií a podobně a pomocí GoldWavu vyčistit od šumu a praskání. Konvertuje soubory z/do různých formátů (wav, mp3, ogg, aiff, au, vox, dokonce i čistá binární data). Dovednostmi i cenou je (s výjimkou Audacity) srovnatelný s ostatními zde uvedenými produkty.

Klepněte pro větší obrázek 
Zlatá vlna je zde opravdu graficky ztvárněná.

stáhnout program GoldWave 5.58 (3,5 MB)


mp3DirectCut

Abychom měli mezi sharewarovými programy taky nějakého dalšího zástupce programů zdarma, kterých v oblasti náročné zvukové úpravy není mnoho, představíme si velice jednoduchou aplikaci určenou k těm nejzákladnějším úpravám zvuku. Nenáročným bude jistě za nulovou cenu sloužit dobře. Hlavní dovedností mp3DirectCutu je ořezávání skladeb. Vybraný soubor se vám pomocí křivek zobrazí a na nich lze určovat hranice ořezu, vybírat konkrétní pasáže, přehrávat je atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Podstatně jednodušší prostředí.

Kromě střihu můžete i skladby do sebe spojovat. Mezi další užitečné funkce programu patří normalizace hlasitosti, kdy vyvážíte všechny skladby na stejnou úroveň, abyste při každé nové písničce nemuseli strhávat řvoucí sluchátka z uší. Nechybí zde ani možnost postupného zesílení a zeslabení na začátku a na konci skladby. Mp3DirectCut zvládá i základní práci s ID3 tagy. To vše dokonce v češtině.

stáhnout program mp3DirectCut 2.13 (236 kB)


REAPER

Tento program pro pokročilou editaci a nahrávání více zvukových souborů v našem dnešním výčtu rozhodně nesmí chybět, přestože oproti svým konkurentům žádný výrazný náskok nemá. Nicméně se od nich ani nenechá zahanbit. Poradí si s většinou zvukových formátů a nabízí stovky nejrůznějších zvukových efektů pro mixování a všechny podstatné funkce, kterými by počítačové audiostudio mělo disponovat. Přesto je jeho velikost opravdu minimální, což se ovšem nedá říct o jeho ceně.

Klepněte pro větší obrázek 
Nahrávací studio jak namalované.

stáhnout program REAPER 3.76 (5,0 MB)


AV Music Morpher Gold

AV Music Morpher je audio editor pro domácí zvukové nahrávací studio. Program obsahuje jukebox, který přehrává písničky do něj vložené, a dále editor jednotlivých skladeb. V reálném čase přidáváte efekty, modifikujete a upravujete skladbu, její rychlost a podobně. V porovnání s ostatními zde uvedenými produkty se jedná spíše o hračku, se kterou se můžete pořádně vyblbnout, aniž byste museli disponovat dalekosáhlými znalostmi o audioeditaci.

Klepněte pro větší obrázek 
Složité zobrazení, jednoduché funkce.

stáhnout program AV Music Morpher Gold 5.0.49 (13 MB)


n-Track Studio

Na závěr nelze nezmínit aplikaci, která udělá z počítače kompletní nahrávací studio. Možné je nahrávat a přehrávat neomezený počet zvukových a MIDI stop. Podporuje přidávání efektů v reálném čase (Reverb, Compression, EQ, Echo, Auto volume, Pitch Shift a Chorus) a také DirectX a VST 2.0 pluginy. Pracuje s jakoukoliv standardní nebo multikanálovou 16ti a 24 bitovou zvukovou kartou se vzorkovací frekvencí do 192 Khz.

Klepněte pro větší obrázek 
Není lehké se v tom zpočátku vyznat.

stáhnout program n-Track Studio 6.1.1 build n-Track Studio (21 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (13) Další článek: Týden Živě: prodeje Windows 7 a levný internet

Témata článku: Software, GigaMania, Audi, Audacity, Echo Auto, Stáž, Pokročilý editor, Základní skladba, Písnička, Editace a střih videa, Základní úprava, Efektivní nástroj, Gramofony, Základní střih, Hlavní využití, Výrazný náskok, Dj sluchátka, Sluchátka za uši, Jednoduchý střih, Reaper, Stažení, Virtual Dj, Praskání, Vnější zdroj, Zvuková stopa


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu