Ke stažení: Doplňujeme Windows o nové funkce

Je nějaká funkční drobnost, kterou ve svém operačním systému postrádáte? Pravděpodobnost, že někdo na tom byl stejně a rozhodl se tento problém vyřešit, není vůbec malá.

STARTzjs

Freewarový program české provenience představuje v podstatě panel, který je jakýmsi rozšířením menu Start ve Windows. U hodin máte malinkou ikonku žárovičky, která po poklepání zobrazí menu se zástupci programů, dokumentů atd. Ti jsou rozčleněni do různých sloupců (kategorií), se kterými lze dále pracovat, upravovat jejich počet, obsah, přetahovat mezi nimi jednotlivé položky, měnit jejich vzhled apod. Celý panel pak lze samozřejmě taky upravovat, aby vyhovoval přesně vašim potřebám.

Klepněte pro větší obrázek 
STARTzjs menu přiblíží programy pro rychlé spuštění.

Programy do menu dostáváte velice snadno. Postačí přetáhnutí myší, ale můžete aplikace zvolit přímým vybráním skrze cestu či nechat určitou skupinu importovat dohromady – typicky ikony na ploše. Program dále obsahuje i užitečnou funkci budíku. Budík se dle zadání může spustit buď v nastavený čas, při vypnutí či zapnutí vybraného okna, nebo třeba i při změně cílové složky, kde může např. přibýt nějaký soubor.

Klepněte pro větší obrázek 
Oznámení o události.

Program dovede na určitý čas spustit i aplikaci obsaženou v panelu programu, nebo kteroukoli jinou, pokud si najdete její spouštěcí soubor v počítači. Dále je STARTzjs schopný v zadaný čas vypnout nebo restartovat počítač a také zavřít okno nějaké běžící aplikace. STARTzjs obsahuje ještě další dvě malé aplikace. Tou první je možnost synchronizace souborů či složek na vzdáleném serveru pomocí FTP, tou druhou je klasická kalkulačka.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchý FTP klient.

stáhnout program STARTzjs 4.1.7 (526 kB)


Actual Window Manager

Pomocí této aplikace můžete přidávat nová tlačítka pro minimalizaci do systémové lišty a pro zanechání oken vždy nahoře do jakéhokoliv titulku okna. Dále lze přidávat transparentní efekt k oknům jako například hlavní panel, Winamp, různá menu, Instantní Messenger a podobně. Rovněž se dají minimalizovat okna do lišty nebo k okrajům obrazovky, automaticky zavírat otravná okna, maximalizovat či minimalizovat okna po spuštění a mnohem více.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení pro jednotlivé programy.

Těchto funkcí nabízí aplikace dohromady přes padesát. Actual Window Manager je jediným programem, který je v naší dnešní nabídce placeným produktem. Vyzkoušet si jej můžete po dlouhou dobu 60 dní. Poté již ale musíte zaplatit prakticky padesát dolarů za jednouživatelskou licenci. Aplikace je kompatibilní se všemi novějšími Windows počínaje Windows 2000.

Klepněte pro větší obrázek 
Vytvoření funkčního tlačítka v okně programu.

stáhnout program Actual Window Manager 5.4 (3,9 MB)


VirtuaWin

Utilitka umožňující vytvoření několika virtuálních pracovních ploch. V systémové liště se vám zobrazuje malinká ikonka představující čtverec rozdělený na čtyři díly, přičemž vždy jeden z nich je barevně odlišen od ostatních. Takto jsou znázorněny oddělení čtyř pracovních ploch a plocha právě aktivní. V nastavení lze kromě obecných vzhledových úprav určit způsob přepínání ploch. To můžete provádět jak pomocí definovatelných klávesových zkratek, tak i s použitím myši.

Klepněte pro větší obrázek 
Malá ikonka s velkými změnami.

Po kliknutí levým tlačítkem myši na ikonu aplikace v liště se zobrazí na první pohled dost nepřehledná kontextová nabídka. V ní se po chvilce cviku a zkoušení naučíte zobrazovat chtěná okna, přetahovat konkrétní programy mezi plochami i nastavit zvolené aplikace tak, aby se vždy zobrazovaly na všech plochách. VirtuaWin dále nabízí i určení atributů pro zvolené programy. Budete tak moc např. mít Winamp při spuštění přítomný na každé ploše atd.

Klepněte pro větší obrázek 
Přesun oken aplikací mezi plochami.

Tomu, komu by stávající funkce nestačily, nabízejí autoři na dvacet doplňkových modulů. Některé moduly slouží ke grafickému vylepšení programu, jiné k doplnění a zlepšení orientace a přepínání mezi plochami, další zase ke zvýšení míry konkrétního nastavení pro každou plochu zvlášť. V každém virtuálním prostředí tak lze mít různou tapetu, jinak zobrazené ikony atd. Pro instalaci stačí pouze modul stáhnout a rozbalit do příslušného adresáře v programu.

Klepněte pro větší obrázek 
Vkládání modulů.

stáhnout program VirtuaWin 4.2 (409 kB)


Snippage

Snippage je malý program, který umožňuje umístit na plochu libovolnou část z jakékoli webové stránky. Těchto výstřižků z webů můžete mít na ploše hned několik a budou vždy stále aktuální. Jedná se v podstatě o jednoduchý webový prohlížeč, který se přisaje na vaši plochu a může být spuštěn i vícekrát naráz. Funkce programu je podobná funkci Web Slices v Internet Exploreru 8, je však univerzální.

Klepněte pro větší obrázek 
Všechny novinky pěkně na ploše.

Program sám je dost miniaturní. Náročnost na operační paměť je vzhledem k současným kapacitám i cenám také celkem akceptovatelná. Počítat se dá se záběrem zhruba 25 MB na jedno okénko. Pokud vás nějaká informace zaujme, po kliknutí na odkaz ve Snippage se načte webová stránka ve vašem defaultním prohlížeči. K chodu programu Snippage je potřeba nejdřív nainstalovat Adobe Air.

stáhnout program Snippage 1.0 R12 beta (110 kB)


Fences

Přetéká vaše plocha hromadou nejrůznějších ikon, zástupců či poznámek? Možná je na čase udělat z chaosu pořádek. Fences je jednoduchý nástroj, který na pracovní ploše vytvoří libovolné množství boxů, ve kterých budete moci organizovat své zástupce, dokumenty - jakýkoliv obsah na ploše. Každý box může mít jméno, různou velikost a polohu. Stačí dvakrát poklepat myší a boxy se skryjí.

Klepněte pro větší obrázek 
Ikony hezky do rohů.

Vytváření boxíků je velice prosté – pouhým načrtnutím rámečku myší. Organizaci ikon si můžete udělat podle svého, nebo ji přenechat aplikaci. Ta dokáže smetí na ploše roztřídit podle určitých kritérií – typ souboru, stáří. Velkým plusem Fences je, že si pamatuje rozmístění boxů v konkrétních rozlišeních. Pokud vám vadí zpřeházené ikony při přepínání displaye na monitor či při změně rozlišení ve hrách, Fences vás tohoto problému jednou pro vždy zbaví.

Klepněte pro větší obrázek 
Změna před a po nastavení.

stáhnout program Fences 1.01 (9,0 MB)


DesktopZoom

Na svůj monitor již nebudete potřebovat používat lupu. DesktopZoom, jak už název napovídá, je program, který přiblíží vaši plochu a vše co je na ní. Můžete tak například detailně snímat obrazovku, nebo se jen podívat na určitou část vaší plochy hezky zblízka. Stačí si jen v nastavení navolit rozměry, tvar a transparentnost zvětšovací oblasti a jednoduchými pohyby myši zaměřit cíl.

Klepněte pro větší obrázek 
Přibližte si Google.

stáhnout program DesktopZoom 3.5 (384 kB)


Sticky Notes Manager

Sticky Notes Manager je program, který umožňuje rychle vytvořit a umístit krátké poznámky na vaši pracovní plochu ve Windows. Nezapomenete tak na důležité události. Veškeré poznámky jsou ukládány v jediném .ini souboru a vůbec nepoužívají registr. U poznámek můžete měnit umístění, barvu, typ písma či průhlednost. U modernějších Windows tuto úlohu do značné míry přebírají tolik populární gadgety.

Klepněte pro větší obrázek 
Nálepky jako na ledničku.

stáhnout program Sticky Notes Manager 1.01 (470 kB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (37) Další článek: Zprávy Živě: Týdenní souhrn novinek ze světa IT

Témata článku: Software, GigaMania, Doplňky do prohlížeče, Malá ikonka, Fun, Funkce, Celý panel, Stáž, Zvolená složka, Stažení, Slices, Web Slices, Notes, Window, Miniaturní modul, Sticky notes, Nastavený čas, Win +, Windows +, Pracovní plocha

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači