Ke stažení: Archivy a komprimace

Přehlednost, úspora místa na disku, potřeba přenést větší objem dat někam jinam. To bývají nejčastější důvody pro vytváření archivů a komprimaci dat. Jaké jsou vhodné nástroje?

7-Zip

Díky své licenci jeden z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších programů pro komprimaci souborů. Představuje tak jednoho z hlavních konkurentů komerčních špiček WinZip a WinRAR, o kterých bude ještě řeč níže. Hlavním rysem aplikace je práce s archivy ve formátu 7z, které vynikají především skvělými kompresními výsledky. Mimo to zvládá data zabalovat i do velice populárních formátů ZIP, GZIP, BZIP2 a TAR.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduché prostředí 7-Zip.

Tím ovšem jeho použitelnost nekončí. Číst a rozbalovat soubory zvládá totiž z mnohem většího výčtu formátů, mezi nimiž nechybí ani často používané ARJ, CAB, ISO, RAR i RPM. Pro ochranu citlivých dat lze použít šifrování AES-256 bitů, ale pouze pro formát 7z a ZIP. Dalším plusem produktu je přívětivé uživatelské prostředí a lokalizace do celkem 74 jazyků včetně češtiny.

stáhnout program 7-Zip 9.20 Final (1,1 MB)


ZipGenius

Další z možných alternativ pro komprimování a archivaci, kterou je možné používat zcela zdarma i pro komerční použití. Uživatelské rozhraní programu by se dalo označit jako příjemné, jednoduché a přehledné. Na první spuštění a pohled se před vámi rozprostře okno nabízející všechny hlavní funkce hned „na ráně“. Těmi jsou vytváření nového archivu, otevření archivu, vybalování dat z existujícího archivu a odeslání archivu skrze e-mail.

Klepněte pro větší obrázek 
Základní funkce ihned po ruce.

ZipGenius je téměř univerzálním archivátorem, protože jeho podpora komprimačních formátů je opravdu široká. Pro zabalení můžete používat krom jiných i formáty ZIP, ARJ, 7z, JAR i TAR. Pro jinou práci s komprimovanými soubory se dočkáte podpory až 23 různých formátů, takže je velice problematické najít archiv, se kterým si neporadí. ZipGenius ale nabízí i zajištění heslem či rovnou zašifrování pomocí AES 128 bitů či 256 bitů. Vytvořit můžete i readme soubor a podpis.

Klepněte pro větší obrázek 
Prohlížení archivů.

stáhnout program ZipGenius 6.3.2.3000 (8,8 MB)


Make SFX

Miniaturní Make SFX je program zdarma, který vám umožní vytvářet samorozbalovací archivy na platformě Win32. SFX modul vytvoříte jednoduše ve třech krocích, kdy v tom prvním vyberete zdrojovou složku obsahující soubory určené k archivaci. V druhém zvolíte spustitelný soubor ze zdrojové složky. Tento soubor bude spuštěn po rozbalení SFX. Ve třetím jen zadáte název cílového SFX souboru. Make SFX je užitečný zejména pro vytváření instalačních programů.

Klepněte pro větší obrázek 
Vytváření archivu ve třech krocích.

stáhnout program Make SFX 3.2.26.66 (493 kB)


WinRAR

WinRAR patří už dlouhou dobu k absolutní špičce mezi programy pro komprimaci dat. A ačkoliv se objevují nové projekty zdarma pokoušející se WinRAR dostihnout, minimálně ještě nějakou dobu takového věhlasu jako WinRAR nedosáhnou, přestože funkčně jsou kolikrát na velice dobré úrovni. Šanci konkurenci dává WinRAR právě svou placenou licencí.

Klepněte pro větší obrázek 
Toto zná téměř každý.

stáhnout program WinRAR 4.00 (1,4 MB)


WinZIP

Zmíníme-li WinRAR, nelze zde neuvést ani WinZIP. Přestože je téměř zbytečné zde oba produkty více představovat, protože patří mnoho let k samozřejmé výbavě počítačů po celém světě. I WinZIP je ale placeným produktem, což spoustu uživatelů motivuje k hledání bezplatné alternativy, které jsou zde rovněž zmíněny. Hlavní přidanou hodnotou nové verze 14 je kompatibilita s nedávno příchozími Windows 7.

Klepněte pro větší obrázek 
Masově rozšířený WinZIP.

stáhnout program WinZip 15.5.9468 (16 MB)


SFV Checker

S tímto programem ověříte, zda archivy rozdělené na více médií, jsou v pořádku. Používá kontrolní součet CRC-32 pro ověření integrity dat. Program podporuje soubory RAR, ARJ, ACE a všechny typy binárních a textových souborů. Jakkoli se jedná o malou utilitku, její užitečnost je vysoká. Vše je ovšem vykompenzováno nutností se zaregistrovat za naštěstí nevelký poplatek devíti dolarů.

Klepněte pro větší obrázek 
Kontrola funkčnosti archivů.

stáhnout program SFV Checker 1.23 (1,8 MB)


ExtractNow

Jednoduchý archivační program umožňující rozbalit soubory z několika archivů jedním klepnutím myši, čímž výrazně urychlí proces dekomprimace pro více různých souborů. Podporovány jsou formáty ZIP, RAR, ACE, JAR, ISO, IMG, IMA, IMZ, BIN, MP3 (převod MP3 na WAV), LHA, LHZ a SIT. Program také přidá patřičné položky do kontextové nabídky Průzkumníka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Archivační okno a jeho nastavení.

stáhnout program ExtractNow 4.61 (1,9 MB)


Self-Extractor Archive Recovery

Máte na disku poškozený samorozbalovací balíček ZIP a nevíte, jak z něj zachránit alespoň část dat? Zkuste to s touto pomůckou, která se pokusí opravit hlavičku poškozeného souboru. Vše zvládnete jednoduše a během několika vteřin. Self-Extractor Archive Recovery je totiž ultraminimalistická aplikace, jíž odpovídá i cena. Program je možné používat zcela zdarma. Za ty peníze se záchranná ruka při poškození citlivých dat rozhodně hodí.

Klepněte pro větší obrázek 
Minimalisticky k obnově dat.

stáhnout program Self-Extractor Archive Recovery 2.0 (392 kB)


Maxiorel GUI4UPX

Program GUI4UPX byl vytvořen jako jednoduchá freewarová pomůcka pro použití kompresoru UPX. V grafickém prostředí umožňuje zvolit soubor určený ke kompresi, nastavení její úrovně a spuštění. Soubory lze také jednoduše dekomprimovat. Jelikož se UPX ovládá pomocí příkazového řádku, zobrazuje GUI4UPX náhled na potřebný příkaz. Zajímavostí je vytvoření dávkového BAT souboru, díky kterému můžete velice snadno UPX spouštět. Tuto volbu využijí například vývojáři programů.

Klepněte pro větší obrázek 
Použití kompresoru UPX v praxi.

stáhnout program Maxiorel GUI4UPX 2.1 (92 kB)


Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (18) Další článek: Nová kniha: Pinnacle Studio – Podrobný průvodce střihem a úpravou digitálního videa

Témata článku: Software, GigaMania, Instalační program, Skvělá alternativa, Samorozbalovací archiv, Komp, Různá alternativa, Arc, Nejrozšířenější program, Stažení, Stáž, Komprimace, Vybalování, Archiv, Miniaturní modul, Absolutní špička, RAR, Winzip, Komprimovaný soubor, Kompresor, Self, Hlavní rys, Recovery


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky