Ke spokojenosti s paušálem Telecomu chybí – ještě ten paušál

Přes neúplnou nabídku se jedná o důležitý krok k lepšímu internetu. Pomalý pokrok se ale nezrychlí, dokud nebude vyřešen problém vlastnictví poslední míle.
Ke spokojenosti s paušálem Telecomu chybí – ještě ten paušál

Český Telecom oznámil 3. února zavedení internetového „paušálu“ (uvozovky redakce) na vytáčený přístup k Internetu. I když to viselo ve vzduchu několik měsíců, je to určitá malá revoluce, svým způsobem ovšem provedená „po česku“: není zase tak úžasná, abychom radostně otvírali láhve šampaňského, můžeme si dát tak půllitr piva. A také není úplně jasné, kdo tímto revolučním krokem zvítězil: zda uživatelé, Český Telecom nebo alternativní operátoři. Mám ovšem pocit, že tak tomu bývá u revolucí v naší zemi vždy.

Český Telecom zavedl hned tři tarify, a přesto se žádný z nich ještě nedá nazvat paušálem – za pravidelný měsíční poplatek sice uživatel může používat internet zdarma v určitých hodinách, v jiných ale platí minutovou tarifikaci jako dříve. Je to tedy spíše polo-paušál, jak ukazuje tabulka převzatá z tiskové zprávy Telecomu:

Internet NaDoma Cena / měsíc bez DPH Cena / měsíc s DPH
Internet NaDoma víkend (víkendy a svátky) 399 Kč 486,78 Kč
Internet NaDoma víkend a noc (víkendy + svátky + noc 22 – 05 hod. v pracovních dnech) 499 Kč 608,78 Kč
Internet NaDoma mimo špičku (víkendy + svátky + pracovní dny 18 – 06 hod.) 599 Kč 730,78 Kč

Má smysl uvádět i cenu bez daně z přidané hodnoty, neboť pro řadu malých podnikatelů a živnostníků (plátců DPH) to je vhodné připojení k internetu, které si dají plně do nákladů; zřejmě i firmy budou schopné toto připojení proplácet svým zaměstnancům a dávat si je rovněž do nákladů (posoudit by to ovšem měl daňový poradce). Připojení je ovšem primárně cíleno na domácí, soukromou klientelu, a pro ně pochopitelně platí cena s DPH.

Potenciálních zákazníků je mnoho

První názory internetových „profesionálů“ na tuto nabídku jsou často odmítavé – přichází údajně pozdě, je zde už ADSL, kabel, Wi-Fi a jiné, lepší nebo levnější metody připojení k Internetu. Tak ovšem může hovořit internetový nadšenec bydlící ve velké aglomeraci, který nepřežije bez megabitu a nějak se k němu dostal, ovšem zpráva iAuditu za prosinec roku 2003 hovoří dosti jasně: z celkových naměřených 2,5 miliónu uživatelů internetu jich je jich drtivá většina stále na dial-upu (typičtí dial-upoví provideři: IOL 500 000, Tiscali 370 000, COL 360 000, vedle toho UPC ČR 80 000, Aliatel 93 000 atd.). Nabídka Telecomu tedy osloví majoritní část uživatelů českého internetu, neboť od nich téměř nic nevyžaduje – žádné velké instalační a inicializační poplatky či jiné náklady, žádná změna modemu. Zajímavá je především třetí nabídka (600 Kč bez DPH), protože většina pracujících lidí stejně není mimo dobu, ve kterou může internet za tento polo-paušál používat, doma. Nesouhlasím tedy se skeptickými názory a domnívám se, že tento paušál má šanci využít i několik set tisíc uživatelů internetu, zejména mimo velká města (kde žije polovina české populace).

Paušál stále chybí

V nabídce „paušálu“ od ČT ovšem chybí především ještě jeden tarif – onen skutečný paušál, fixní platba za nepřetržité připojení k internetu. Tím by jednak vznikl skutečný dial-upový paušál – tedy přímá konkurence Eurotel Data Nonstop a podobnému tarifu od T-Mobile, částečně i službám ADSL – a jednalo by se o konečně přijatelnou nabídku pro malé firmy a živnostníky, kteří internet ke svému podnikání použijí, ale nejsou ochotní zaplatit mnohonásobně vyšší částky za skutečné nepřetržité připojení k internetu.

Kritici mají pravdu v jednom: v porovnání s tím, kam se řítí vývoj světového internetu, tj. nabídek připojení v nejvyspělejších zemích, bychom tomu snad ani neměli říkat pokrok. Místo toho, aby měl uživatel všude v zemi volbu mezi několika broadbandovými paušály, může dnes volit mezi technicky velice nedokonalým paušálem mobilního operátora (dlouhé latence, častá vypadávání, konektivita neblížící se ani vzdáleně maximální slibované, upload „kriplující“ download atd.) a polopaušálem Českého Telecomu.

Řešením bude oddělení lokální smyčky

K tomu, aby se situace zlepšila, ovšem nedojde, ať se ministr Mlynář (nebo nějaký jiný, který to bude mít na starosti) snaží, jak chce, pokud nedojde k jedné základní strukturální změně – k oddělení lokální smyčky (poslední míle, přípojky od ústředny k tzv. účastníkovi) od ostatních služeb. Jev se též nazývá local loop unbundling a vyskytuje se, často rovněž jako obtížně řešitelný problém, i v ostatních evropských zemích s liberalizujícími se telekomunikacemi. Dokud nebude vlastnictví, provozování, údržba a pronajímání těchto připojení oddělena, vyčleněna do samostatné firmy, nezávislé servisní organizace, nemůže nastat skutečná liberalizace telekomunikací, ať vláda nařizuje, co chce. Současný jev se dá přirovnat k následujícím:

  • jste vlastníkem pole, ale musíte ze zákona dovolit sousedovi, aby na něm sázel a sklízel, byť za poplatek
  • jste provozovatelem řetězce čerpacích stanic, ale musíte ze zákona dovolit konkurentovi, aby si vedle vašich stojanů, pod vaši stříšku umístil svoje a nabízel benzín levněji, byť za poplatek
  • patří vám hospoda, ale musíte strpět, aby si v koutě místnosti někdo otevřel podomní obchůdek s alkoholem, byť ne zadarmo

Přirovnání nejsou zcela věrná – jsou to také jen přirovnání – ale dobře ilustrují schizofrenní situaci, ve které se ČTc a český stát prostřednictvím regulátora (ČTÚ) nachází. Český Telecom vlastní lokální linky, které nebude nikdo budovat znovu, paralelně – nevyplatí se to. Stát mu tedy přikáže, že je musí pronajímat svým konkurentům, což už je samo o sobě dosti divoké, a snaží se mu určovat, za jaké ceny a marže je má pronajímat. Stát tak rozhoduje o tvorbě cen soukromé firmy, navíc v takto komplikované oblasti s obtížně určitelnými náklady. To vede logicky k nikdy nekončícím střetům mezi státem (=regulátorem) a Telekomem, které budou často končit u soudu – tak jako při momentální žalobě ČTc na stát a odvetě státu přes antimonopolní úřad. Průměrná doba takovýchto komplikovaných soudních procesů je několik let – a během nich se jakýkoli pokrok zamrazí. Mezitím přijdou volby, nová vláda bude situaci vnímat odlišně, žalobu pozmění – a tak dál.

Jakým způsobem je možné local loop unbundling nejlépe provést, není zřejmé. Názory se liší: místní smyčky se dají považovat jak za „vlastnictví všeho lidu“, neboť byly povětšinou postaveny ještě za socialismu státním (tj. „nás všech“) podnikem jménem Správa pošt a telekomunikací, tak za soukromé vlastnictví, protože rovněž jich bylo velmi mnoho dobudováno a modernizováno již privatizovaným (SPT, později Českým) Telecomem. Rozhodně je ale smutné a pro rozvoj internetu skoro tragické, že technicky výborná infrastruktura pro kvalitní poskytování internetu je už dobudována téměř do každé domácnosti a do každé firmy, ale využívat se pořádně nedá, takže se místo ní pracně a draho budují paralelní, méně dokonalá a ne všude dostupná připojení k internetové síti.

Diskuze (97) Další článek: Ani chytré filtry vás před spamem nezachrání

Témata článku: Internet, Vhodné připojení, Lokální zákon, ČT, Řešitelný problém, Paušál, Polo, Malá revoluce, UPC ČR, Spokojenost, Internetové připojení, Tel, Poslední míle, Revoluce, Čerpací stanice, Loop


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 59

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači