Ke spokojenosti s paušálem Telecomu chybí – ještě ten paušál

Přes neúplnou nabídku se jedná o důležitý krok k lepšímu internetu. Pomalý pokrok se ale nezrychlí, dokud nebude vyřešen problém vlastnictví poslední míle.
Ke spokojenosti s paušálem Telecomu chybí – ještě ten paušál

Český Telecom oznámil 3. února zavedení internetového „paušálu“ (uvozovky redakce) na vytáčený přístup k Internetu. I když to viselo ve vzduchu několik měsíců, je to určitá malá revoluce, svým způsobem ovšem provedená „po česku“: není zase tak úžasná, abychom radostně otvírali láhve šampaňského, můžeme si dát tak půllitr piva. A také není úplně jasné, kdo tímto revolučním krokem zvítězil: zda uživatelé, Český Telecom nebo alternativní operátoři. Mám ovšem pocit, že tak tomu bývá u revolucí v naší zemi vždy.

Český Telecom zavedl hned tři tarify, a přesto se žádný z nich ještě nedá nazvat paušálem – za pravidelný měsíční poplatek sice uživatel může používat internet zdarma v určitých hodinách, v jiných ale platí minutovou tarifikaci jako dříve. Je to tedy spíše polo-paušál, jak ukazuje tabulka převzatá z tiskové zprávy Telecomu:

Internet NaDoma Cena / měsíc bez DPH Cena / měsíc s DPH
Internet NaDoma víkend (víkendy a svátky) 399 Kč 486,78 Kč
Internet NaDoma víkend a noc (víkendy + svátky + noc 22 – 05 hod. v pracovních dnech) 499 Kč 608,78 Kč
Internet NaDoma mimo špičku (víkendy + svátky + pracovní dny 18 – 06 hod.) 599 Kč 730,78 Kč

Má smysl uvádět i cenu bez daně z přidané hodnoty, neboť pro řadu malých podnikatelů a živnostníků (plátců DPH) to je vhodné připojení k internetu, které si dají plně do nákladů; zřejmě i firmy budou schopné toto připojení proplácet svým zaměstnancům a dávat si je rovněž do nákladů (posoudit by to ovšem měl daňový poradce). Připojení je ovšem primárně cíleno na domácí, soukromou klientelu, a pro ně pochopitelně platí cena s DPH.

Potenciálních zákazníků je mnoho

První názory internetových „profesionálů“ na tuto nabídku jsou často odmítavé – přichází údajně pozdě, je zde už ADSL, kabel, Wi-Fi a jiné, lepší nebo levnější metody připojení k Internetu. Tak ovšem může hovořit internetový nadšenec bydlící ve velké aglomeraci, který nepřežije bez megabitu a nějak se k němu dostal, ovšem zpráva iAuditu za prosinec roku 2003 hovoří dosti jasně: z celkových naměřených 2,5 miliónu uživatelů internetu jich je jich drtivá většina stále na dial-upu (typičtí dial-upoví provideři: IOL 500 000, Tiscali 370 000, COL 360 000, vedle toho UPC ČR 80 000, Aliatel 93 000 atd.). Nabídka Telecomu tedy osloví majoritní část uživatelů českého internetu, neboť od nich téměř nic nevyžaduje – žádné velké instalační a inicializační poplatky či jiné náklady, žádná změna modemu. Zajímavá je především třetí nabídka (600 Kč bez DPH), protože většina pracujících lidí stejně není mimo dobu, ve kterou může internet za tento polo-paušál používat, doma. Nesouhlasím tedy se skeptickými názory a domnívám se, že tento paušál má šanci využít i několik set tisíc uživatelů internetu, zejména mimo velká města (kde žije polovina české populace).

Paušál stále chybí

V nabídce „paušálu“ od ČT ovšem chybí především ještě jeden tarif – onen skutečný paušál, fixní platba za nepřetržité připojení k internetu. Tím by jednak vznikl skutečný dial-upový paušál – tedy přímá konkurence Eurotel Data Nonstop a podobnému tarifu od T-Mobile, částečně i službám ADSL – a jednalo by se o konečně přijatelnou nabídku pro malé firmy a živnostníky, kteří internet ke svému podnikání použijí, ale nejsou ochotní zaplatit mnohonásobně vyšší částky za skutečné nepřetržité připojení k internetu.

Kritici mají pravdu v jednom: v porovnání s tím, kam se řítí vývoj světového internetu, tj. nabídek připojení v nejvyspělejších zemích, bychom tomu snad ani neměli říkat pokrok. Místo toho, aby měl uživatel všude v zemi volbu mezi několika broadbandovými paušály, může dnes volit mezi technicky velice nedokonalým paušálem mobilního operátora (dlouhé latence, častá vypadávání, konektivita neblížící se ani vzdáleně maximální slibované, upload „kriplující“ download atd.) a polopaušálem Českého Telecomu.

Řešením bude oddělení lokální smyčky

K tomu, aby se situace zlepšila, ovšem nedojde, ať se ministr Mlynář (nebo nějaký jiný, který to bude mít na starosti) snaží, jak chce, pokud nedojde k jedné základní strukturální změně – k oddělení lokální smyčky (poslední míle, přípojky od ústředny k tzv. účastníkovi) od ostatních služeb. Jev se též nazývá local loop unbundling a vyskytuje se, často rovněž jako obtížně řešitelný problém, i v ostatních evropských zemích s liberalizujícími se telekomunikacemi. Dokud nebude vlastnictví, provozování, údržba a pronajímání těchto připojení oddělena, vyčleněna do samostatné firmy, nezávislé servisní organizace, nemůže nastat skutečná liberalizace telekomunikací, ať vláda nařizuje, co chce. Současný jev se dá přirovnat k následujícím:

  • jste vlastníkem pole, ale musíte ze zákona dovolit sousedovi, aby na něm sázel a sklízel, byť za poplatek
  • jste provozovatelem řetězce čerpacích stanic, ale musíte ze zákona dovolit konkurentovi, aby si vedle vašich stojanů, pod vaši stříšku umístil svoje a nabízel benzín levněji, byť za poplatek
  • patří vám hospoda, ale musíte strpět, aby si v koutě místnosti někdo otevřel podomní obchůdek s alkoholem, byť ne zadarmo

Přirovnání nejsou zcela věrná – jsou to také jen přirovnání – ale dobře ilustrují schizofrenní situaci, ve které se ČTc a český stát prostřednictvím regulátora (ČTÚ) nachází. Český Telecom vlastní lokální linky, které nebude nikdo budovat znovu, paralelně – nevyplatí se to. Stát mu tedy přikáže, že je musí pronajímat svým konkurentům, což už je samo o sobě dosti divoké, a snaží se mu určovat, za jaké ceny a marže je má pronajímat. Stát tak rozhoduje o tvorbě cen soukromé firmy, navíc v takto komplikované oblasti s obtížně určitelnými náklady. To vede logicky k nikdy nekončícím střetům mezi státem (=regulátorem) a Telekomem, které budou často končit u soudu – tak jako při momentální žalobě ČTc na stát a odvetě státu přes antimonopolní úřad. Průměrná doba takovýchto komplikovaných soudních procesů je několik let – a během nich se jakýkoli pokrok zamrazí. Mezitím přijdou volby, nová vláda bude situaci vnímat odlišně, žalobu pozmění – a tak dál.

Jakým způsobem je možné local loop unbundling nejlépe provést, není zřejmé. Názory se liší: místní smyčky se dají považovat jak za „vlastnictví všeho lidu“, neboť byly povětšinou postaveny ještě za socialismu státním (tj. „nás všech“) podnikem jménem Správa pošt a telekomunikací, tak za soukromé vlastnictví, protože rovněž jich bylo velmi mnoho dobudováno a modernizováno již privatizovaným (SPT, později Českým) Telecomem. Rozhodně je ale smutné a pro rozvoj internetu skoro tragické, že technicky výborná infrastruktura pro kvalitní poskytování internetu je už dobudována téměř do každé domácnosti a do každé firmy, ale využívat se pořádně nedá, takže se místo ní pracně a draho budují paralelní, méně dokonalá a ne všude dostupná připojení k internetové síti.

Diskuze (97) Další článek: Ani chytré filtry vás před spamem nezachrání

Témata článku: Internet, ČT, Revoluce, Polo, UPC ČR, Malá revoluce, Paušál, Loop, Lokální zákon, Paus, Internetové připojení, Vhodné připojení, Čerpací stanice, Spokojenost, Řešitelný problém, Poslední míle, TelSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google z chromebooků udělá herní počítače. Míří na ně Steam
Lukáš Václavík
ChromebookyChrome OSGoogle
Když byl Facebook na výsluní. Zavzpomínejte na doby, kdy měly telefony vlastní tlačítko „F“

Když byl Facebook na výsluní. Zavzpomínejte na doby, kdy měly telefony vlastní tlačítko „F“

** V mobilní historii najdeme tři smartphony provázané s Facebookem ** Všechny vyrobila společnost HTC ** Dnes už je Facebook smartphone pouze utopickou představou

Martin Chroust
FacebookSmartphony
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows