Bezpečnost | Umělá inteligence | Kamera

Když si oblečete toto neviditelné tričko, zmatete každou chytrou bezpečnostní kameru

S postupným nasazováním chytrých kamer, které dokážou detekovat lidskou postavu, roste i počet studií, které hledají způsob, jak zmást jejich neuronové sítě. Jednu z nich publikoval tým výzkumníků z Facebook AI a Marylandské univerzity na sklonku loňského roku. Nyní ji v souvislosti s hlídanými karanténami připomněla Ars Technica.

Cílem výzkumníků byl funkční neviditelné tričko. Když si jej nasadíte, přestanete pro podobné detektory existovat. Jak je to možné? Vědci jednoduše hledali grafický vzor, který, pokud byste jej měli třeba natištěný na oděvu, zmate běžné komerční neuronové sítě takovým způsobem, že vás označí za člověka s velmi nízkou pravděpodobností. Tím pádem vás budou ignorovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vzor, který zmate hned několik komerčních detektorů člověka

Ruční hledání takového vzoru by bylo samozřejmě nemyslitelné, a tak si vědci vzali na pomoc vlastní strojové učení a databázi obrázků s lidmi. Tu prohnali běžně dostupnými neuronovými sítěmi určenými k detekci lidské postavy a automatizovanou cestou pak přidávali před fotografii osoby různé pixelové smetí tak dlouho, dokud nezpůsobilo, že síť vzhledem ke své vnitřní architektuře a naučenému modelu selhala.

Klepněte pro větší obrázek
Detektory tváře lze kamuflovat i atypickým účesem, který není součástí žádných studijních dat podobných detektorů (Projekt CV Dazzle)

Toto obrazové smetí – ve skutečnosti změť grafických objektů – pak vytiskli na tričko a testovali, jak budou detektory fungovat.  Mnohé z nich se jim opravdu podařilo ošálit, byť rozhodně ne pokaždé se stoprocentní úspěšností.

Neuronovým sítím stále chybí to nejdůležitější: Schopnost abstraktního myšlení

Nejedná se o první případ svého druhu a opět připomíná klíčovou slabinu současné generace obrazových neuronových sítí – nemají schopnost abstrakce. Člověka dokážou odhadnout jen na základě naučených dat, takže když se vstupní data sítě specifickým způsobem upraví, neuronku to zmate natolik, aby podávala chybné výsledky.

Člověk, který má schopnost abstraktního myšlení a přenášení znalostí z jednoho problému na druhý, s tím problém nemá. Dokáže detekovat osobu, i kdyby se pokreslila sebelepšími barvičkami.  

Diskuze (31) Další článek: Nad Arktidou se otevřela ozonová díra. Je třikrát větší než Grónsko

Témata článku: Bezpečnost, Facebook, Umělá inteligence, Kamera, Neuronová síť, Síť, SOB Top, Tričko, Abstraktní myšlení, Bezpečnostní kamera, Smetí, Ars Technica, Detektor, Vzor


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X