Když se Suse Linux otevírá světu

Ve čtvrtek minulého týdne se do pražského sídla Suse Linuxu sjely desítky lidí z různých koutů republiky. Suse bylo najednou ještě otevřenější než kdy předtím. Na více než hodinových prohlídkách jsme nahlédli pod pokličku práce na distribucích Suse Linuxu.
Když se Suse Linux otevírá světu

Pro ty, kteří se ve čtvrtek 24. května do Prahy nedostali, jsme připravili krátkou reportáž z této zajímavé akce. Návštěvníci v sídle společnosti Suse Linux nahlédli pod pokličku tvorby openSuse Linuxu a obou produktů řady Suse Linux Enterprise (Desktop / Server). Dozvěděli se až překvapující množství podrobností a zajímavostí, zhlédli (doslova) tuny elektronických hraček a někteří se dokonce nadšeně účastnili soutěží.

Procházka místem zrodu různých částí linuxových distrubucí pod křídly Novellu probíhala postupně po jednotlivých pracovních týmech. Stejně pojmeme i tento článek a pokusíme se o každém z týmů vypíchnout několik klíčových a zajímavých informací. Postupujme od samotného základu až po komnunikaci se zákazníky.

Výstavka hardwaru jako časožrout

Aby se shromáždily skupinky dost velké pro hromadnou prohlídku, přichystali si v Suse pro návštěvníky výstavku zajímavého hardwaru. Mohli jsme tak vidět „dualseat“ počítač se dvěma nezávislými X servery a k nim i dvěma monitory, dvěma klávesnicemi a dvěma myšmi. Zbytek stolů pak byl ukázkou toho, na čem všem lze provozovat Linux (ne nezbytně Suse). Kromě obvyklého Wi-Fi routeru jsme viděli i komunikátor od Nokie, Sharp Zaurus, pokladní systém od IBM i tolik opěvovaný a neustále omílaný stopadesáti(avíce)dolarový notebook pro děti v rozvojových zemích, dříve známý jako OLPC.

Klepněte pro větší obrázek

OLPC v dobré společnosti: Sharp Zaurus, komunikátor Nokie a dosud neprodávané PDA FIC
Klepněte pro větší obrázek
OLPC ještě jednou, poněkud netradičně. Jde o starší revizi desky.

ALSA i Software suspend v Kernelu jsou z Česka

Vývojem Kernelu, GCC a GLIBC se v Suse zabývá oddělení Labs. V Česku sídlí druhý největší tým Labs na světě. Zaměstnává osm vývojářů Kernelu, tři pro GCC a jednoho pro GLIBC. Část z nich přitom nebývá v Praze fyzicky přítomna, svou práci odvádějí doma. Většina práce zde odvedené směřuje do upstreamu, kde její plody sdílí celá komunita. Vyvíjí se zde zvukový systém ALSA, kompletní řešení vstupních zařízení, software suspend (uspávání notebooků), nová obecná podpora Wi-Fi karet, či čtyřiašedesátibitové GCC.

Klepněte pro větší obrázek

I vývojáři Kernelu jsou jenom lidé... byť se specifickým smyslem pro humor

Kancelář s Labs sdílí i dva vývojáři pro desktop. Jeden z nich se zabývá prací na KDE, druhý pak na OpenOffice.org. Na tomto místě vznikl například port OpenOffice pro čtyřiašedesátibitová PC či 3D efekty pro KDE. Dozvěděli jsme se například, že kompilaci OpenOffice zde za použití distribuovaného buildu zvládnou za 25 minut.

Yet Another Setup Tool

Kdo se zkušeností se Suse Linuxem by neznal YaST, propracovaný instalační a konfigurační nástroj přítomný ve všech Linuxech vyvíjených Novellem? Využitelný je pro správu hardwaru i softwaru. Podporuje čtyři různá rozhraní - Qt, GTK, NCurses i ovládání přímo z příkazové řádky včetně podpory skriptování. I na vývoji tohoto produktu se podílí pražské vývojové centrum. Devět programátorů zde spravuje a vyvíjí kromě některých modulů také velkou část vlastního jádra YaSTu.

Co bychom dělali bez balíčků

Balíkáři v českém týmu spravují zhruba jednu čtvrtinu všech balíků v distribuci. Jejich úkolem je integrace softwaru do distribuce. Ta spočívá ve vyhledávání vhodných programů, tvorbě RPM balíků, hlídání aktualizací, testování, opravách chyb a prosazování vlastních patchů do upstreamu. S vydáním nové verze distribuce však práce nekončí. Balíky je nutno připravovat i zpětně. Dohledání balíků pro starší verze systému by měla umožnit služba openSuse Build Service, která se v současnosti otevírá veřejnosti. Jde o online službu pro tvorbu balíků. V tuto chvíli však registrace vyžaduje schválení Novellem. Podporovány jsou distribuce využívající nejen RPM, ale i DEB balíčky. Jmenovitě jde vedle Suse ještě o Debian, Fedoru, Mandrivu a Ubuntu. To vše pouze pro platformy X86 a x86-64. Pro zajímavost především těm čtenářům, kteří nikdy Suse neinstalovali a tedy neviděli všechny ty přehršle balíků dodáme, že jen lokalizací pro OpenOffice.org v openSuse 10.2 tu sestavují 42 různých.

Když už je řeč o kompilacích, zastavme se v Susí serverovně. V malé místnůstce se skrývá několik desítek procesorů poskytujících velmi solidní výpočetní výkon - nezbytný právě pro sestavování aplikací. Přitom zrovna zmíněná sada OpenOffice je co do trvání kompilace zřejmě nejnáročnější.

Bez manuálu ani ránu

Ve světě Linuxu najdeme zřejmě jen dvě věci, s nimiž se prakticky zaručeně alepsoň někdy setkal každý uživatel operačního systému této rodiny. Vedle samotného Kernelu máme na mysli dokumentaci ve všech jejích podobách. Na její tvorbě se v Praze v současnosti podílí tři osoby. Pracují na openSuse, SLEDu i SLESu a plně ve své kompetenci mají dokumentaci k projektům SLEPOS (viz níže). Dokumentace se vytváří v ořezané verzi docbooku, nástroji zvaném novdoc. Výstupem jsou tištěné manuály či elektronické texty ve formátech HTML a PDF, které jsou také k dispozici ke stažení na webu Novellu. Dokumentační tým Suse Linuxu se stará o lokalizační portál i18n.opensuse.org a zároveň přispívá k lokalizacím KDE či Gnome.

Ohlídáme kvalitu

Žádoucí je, aby se v produktech jakékoli firmy nacházelo co nejméně chyb. Za tím účelem mají i v Suse svůj tým Quality Assurance. Jeho členové při své práci přicházejí do styku s nejnovějšími technologiemi linuxového světa. V současnosti se asi nejvíce zaobírají Xenem, Sambou, DHCP, Apachem apod. Významnou částí kontroly kvality softwaru je tvorba testovacích programů umožňujících automatizaci tohoto procesu. Testuje se na širokém spektru platforem. Za poslední půlrok zde provedli více než jeden tisíc instalací Suse Linux Enterprise Serveru 10 SP1. Oddělení QA se také stará, aby produkty Novellu byly certifikovatelné pod LSB, Linux Standard Base.

Podpora třetí úrovně

Se svým sesterským týmem v Norimberku kooperuje šestičlenný tým L3. Náplní jejich práce je poskytování podpory třetí úrovně velkým zákazníkům, kteří na tuto službu uzavřeli s Novellem smlouvy. Jde především o Intel, Peugeot či Deutsche Bank. Nejvíce zpracovávaných chyb, přibližně polovina, se nachází přímo v jádře. Proto jsou zde Kernel Oopsy, crash dumpy a zamrzlé systémy každodenní realitou.

Klepněte pro větší obrázek

Trocha starého harampádí a simulátor klepání na dotekovou obrazovku je na světě. Teď jen najít hlášenou chybu.

SLEPOS

Suse Linux Point of Service je jen složitý název pro všem známé pokladní systémy. V pražském Suse pro tyto mašinky od IBM a NCR vyvíjejí operační systémy (jde obvykle o obyčejná PC) a ovladače všelijakých nezvyklých periférií (speciální klávesnice, pokladní tiskárny apod.). Se Suse v pokladně se lze setkat například v supermarketech Billa či Norma. Nad operačním systémem je obvykle nasazena javovská aplikace zajišťující samotné pokladní služby. O tuto část a konkrétní implementaci u zákazníků se však starají již samotní výrobci těchto zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Opravdu hodně pokladních terminálů

Činnost POS systémů je zajišťována tak, že z centrálního serveru v sídle obchodní společnosti jsou distribuovány jednotlivým pobočkovým (branch) serverům již nainstalované image systému. Každý terminál si dle potřeby takový image stáhne. Tím je zajištěna i možnost použití bezdiskových terminálů.

Rozloučení

Celá prohlídka byla skončena v odpočinkové místnosti, kde si zaměstnanci obvykle užívají stolního fotbálku. Na otevřeném Suse zde však bylo připraveno drobné občerstvení a také vyhlášení vědomostní soutěže o tričko s chameleonem. Ti, kteří se do Prahy nedostali, přišli o hodnotný zážitek. Bylo, nač se dívat. A na obtíž nebyli ani všudypřítomní tučňáci, chameleoni a zelenkavá barva. Z druhé strany ledničky (i když vzhledem k počasí spíše z druhé strany grilu) o otevřeném Suse píše na svém blogu i Anička Bernáthová.

Diskuze (108) Další článek: Sony uvedla ohebný OLED displej schopný zobrazit 16,7 milionů barev

Témata článku: Linux, Peugeot, Sambo, Pokladní tiskárny, Deutsche Bank, Linuxový terminál, Norimberk, Lin, Terminál, Vědomostní soutěž, Třetí úroveň, Crash, Samotný hardware, Samotný tým, Celá komunita, LSB, Většina práce, Stará Nokia, Starý systém, Chameleon, Samba, Plod, Zelenkavá barva, Svět, Obyčejný zákazník


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky