Facebook | Sociální sítě | Web

Když se dostanete na tento tajný seznam VIP, můžete si na Facebooku sdílet, co chcete

  • Facebook má obsáhlé Zásady komunity – pravidla slušného chování
  • Kdo je poruší, dostane okamžitě ban
  • Realita je ale složitější, na síti si totiž nejsme rovni

Všichni jsme si rovni, ale občas si jsou někteří rovnější. Tato věčná pravda se naposledy potvrdila včera, když The Wall Street Journal publikoval docela výbušnou reportáž o bezmála šesti milionech uživatelů Facebooku, se kterými sociální síť zachází poněkud jinak než s ostatními.

Nikdo netuší, jestli je sám na seznamu, pokud se mu to ale poštěstí, má jednu ohromnou výhodu jako třeba fotbalista Neymar. Toho v roce 2019 jistá žena obvinila ze znásilnění, což se sice pro nedostatek důkazů neprokázalo, Neymar se ale odvděčil tím, že její nahé fotky vystavil na svém Facebooku a Instagramu.

Kdyby to udělal kdokoliv jiný, po prvním nahlášení nebo automatické kontrole okamžitě dostane ban, právě totiž hrubě porušil zásady komunity:

Omezujeme zobrazení nahoty a sexuálních aktivit, protože někteří lidé v naší komunitě můžou být na tento typ obsahu citliví.

Sekce Nahota a sexuální aktivity dospělých

Útočník francouzského klubu Paris Saint-Germain byl ale v té zatracené databázi, a tak se dlouhé hodiny nic nedělo. Nakonec problematické fotografie a bez souhlasu oběti vidělo na 56 milionů návštěvníků obou sítí, píše WSJ.

Cross Check je kontrola před blokací celebrit

Jak se to vůbec mohlo stát? Šťastlivec na podobném seznamu bez následků propadne standardním moderačním sítem. Můžete jej nahlásit kolikrát chcete, ale automatický/AI moderátor i základní vrstva těch lidských z masa a kostí s tím nic neudělají. 

Katalog VIP je totiž součástí systému XCheck (Cross Check), jehož existenci před pár lety přiznal i samotný Facebook po podobném pozdvižení tentokrát z Velké Británie, jejichž média si kladla otázku, jak je možné, že některým celebritám projde to, co ostatní prostě nemohou.

Cross Check simply means that some content from certain Pages or Profiles is given a second layer of review to make sure we’ve applied our policies correctly

Facebook

Stručně řečeno, když bude na Facebooku sdílet nějakou pitomost za hranou zásad třeba hypotetický Pepa Květák, moderátoři jej zablokují a tečka. Květák má malý dosah, a tak si přinejhorším postěžuje svým pěti kámošům na Twitteru, což je, ruku na srdce, každému úplně jedno.

Když se Květáková naštve...

Když to samé ale provede Jarmila Květáková, slavná youtuberka, která ve svých videích peče koláče a má padesát milionů sledujících, případná blokace by mohla napáchat více mediální škody než užitku.

Jarmila natočí zlé video, aférku rozmáznou média od San Franciska po středočeské Kozojedy a PR manažeři sociální sítě to budou žehlit další měsíc.

A právě proto Facebook osobnosti s největším sociálním dosahem vložil na tento tajný seznam, pro jehož členy zásady komunity tak trochu neplatí, anebo platí, ale s přivřenýma očima a až za nějaký čas, kdy se opravdu všechno důkladně prošetří jako v případě Neymara.

Buď XCheck pro všechny, nebo žádný

XCheck je v principu správný, protože dělá přesně to, co chceme my všichni. To znamená, že vás na týden či třeba měsíc neodstřelí kdejaký moderátor jen proto, že nepochopí český černý humor, nadsázku a vůbec zjevné kulturní rozdíly ve výkladu psaného slova napříč světem, ale až po důkladné revizi. Na takový servis ale mohou běžní uživatelé rovnou zapomenout.

Klepněte pro větší obrázek
Byť jsem sexuální aktivitu – natož vlastní – na Facebooku nikdy nesdílel, i mě se dotkla moderace

Pokud jste na seznamu, žádný moderátor-začátečník nebo snad natvrdlý automat na vás nemůže a vašemu případu se bude věnovat expert. Jelikož je ale s vámi na seznamu dalších bezmála šest milionů lidí, kteří na síti publikují i několikrát denně, moderátorů-expertů je nedostatek a PR oddělení by se beztak nelíbilo, kdyby zase muselo něco žehlit. A tak se prostě občas nestane vůbec nic, píše WSJ.

Mažeme i celebrity, dušuje se Facebook

Facebook se ústy svého manažera pro PR Andyho Stona proti těmto nařčením okamžitě ohradil a připomněl, že hromada známých osob a skupin, které porušovaly zásady komunity, ze sítě skutečně zmizela, anebo jsou jejich účty dlouhodobě zmrazené, jak to platilo i o Donaldu Trumpovi, kterému se nakonec musel věnovat i nejvyšší soud Facebooku.

Nicméně toto je pouze přiznání vlastní neschopnosti, všechny problematické účty VIP totiž ze sítě zmizely až po dlouhých měsících nebo i letech a po desítkách i stovkách příspěvků, které by ostatním nikdy, opravdu nikdy neprošly.

Musíme to opravit, slibuje Facebook

To nakonec na Twitteru přiznává i Stone, když po sérii obhajujících tweetů uzavírá vlákno slovy, která možná měla zaznít hned na začátku:

In the end, at the center of this story is Facebook's own analysis that we need to improve the program. We know our enforcement is not perfect and there are tradeoffs between speed and accuracy.

Andy Stone, PR, Facebook

Cestička pro VIP tedy dozná změn, pro ty bezmála tři miliardy ostatních měsíčních aktivních uživatelů se tímto ale nic nemění a budou se muset den co den modlit, aby náhodou i ten jejich příspěvek s černým humorem, politickým vtipem či jinou nadsázkou některý z automatů či moderátorů nevyhodnotil jako čiré zlo, které nemá na síti co pohledávat.

Bezchybná moderace Facebooku není v silách současné technologie

Abychom ale byli féroví, Facebook to nemá jednoduché a nachází se mezi příslovečnými mlýnskými kameny, kdy jej všichni kritizují ze všech stran. Státy a instituce pro jeho chabou moderaci, která objektivně podlamuje nohy tradičním autoritám a umožňuje masivní šíření polopravd a lží, no a všichni ostatní právě proto, že se v moderaci občas chová jako slon v porcelánu.

Na stranu druhou, těžko říci, jestli to jde jinak. Pokud současný průměrný uživatel stráví na Facebooku 19,5 hodin měsíčně a tuto dobu vyplní hodnocením, komentováním, psaním vlastních příspěvků a nahráváním fotografií a videí, každou sekundu vznikne tak ohromné množství obsahu, že je jeho bezchybná sémantická a sociokulturní analýza při současném stavu technologií zhola nemožná.

Diskuze (41) Další článek: Raspberry Pi 4 se spoustou senzorů se podívá do vesmíru. Experimenty mohou naprogramovat studenti z celého světa

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Web, Twitter, Instagram, Fake News, Donald Trump, Velká Británie, Dezinformace, Hoaxy, Seznam, Uživatelé, Zásada, VIP, Neymar, Wall Street Journal, Ban, Květák, San Francisco, Kozojedy, The Wall Street Journal, Komunita