Když sdílený webhosting nestačí

Ať jste firma nebo fyzická osoba a uvažujete o vystavení vlastních stránek na internetu, vaše úvahy zpravidla začínají u sdíleného webhostingu, který je nejdostupnější. Někdy ale toto řešení nemusí stačit a potom nastupují různé varianty hostování serverů.

Hostingové služby využívají podnikatelé a osoby k tomu, aby mohly provozovat vlastní webové prezentace na internetu. Chce-li se podnikatelský subjekt nebo soukromá osoba prezentovat na internetu, musí mít vlastní fyzický server s určitým programovým vybavením. Dále musí být tento server nepřetržitě připojen k internetu. Služba připojení vlastního serveru do internetu se nazývá server-hosting, někdy se označuje jako server-housing. Zákazník si často nemusí server sám pořizovat, protože mnoho poskytovatelů hostingu nabízí i pronájem hardwaru. V takovém případě mluvíme o dedikovaném hostingu. Cena obou hostingových služeb dosahuje poměrně vysokých částek, řádově několika tisíc korun měsíčně, a proto je určena především pro střední a větší společnosti.

Server hosting

Server hosting (nebo server housing), je služba umístění vlastního webového serveru zákazníka do pronajatých prostor poskytovatele server hostingu včetně jeho připojení k internetu. Zákazníci využívají server hosting v případě, že chtějí provozovat náročné webové aplikace. Na tomto webovém serveru pak vystavují své webové stránky nebo provozují webové aplikace, přičemž mohou využívat celý výkon serveru pro vlastní potřebu.

Webové servery se nejčastěji umisťují do moderních telekomunikačních center, která splňují všechny požadavky na bezproblémový chod serverů. Servery by měly mít záložní zdroj elektrické energie, měly by být permanentně monitorovány a zabezpečeny. Většinou se servery nacházejí v klimatizovaných místnostech v uzamykatelných boxech nebo se umisťují do tzv. racků (polic). Nutná je non-stop technická podpora ze strany poskytovatele server hostingu a nepřetržitá možnost přístupu zákazníka k serveru v případě nutných servisních zásahů.

Cena server hostingu vychází většinou ze dvou základních parametrů: z rychlosti připojení serveru k internetu a objemu přenesených dat. Vyúčtování server hostingu se provádí v pravidelných splátkách, přičemž součástí nájmu mohou být také administrační služby. Typicky se cena za server hosting pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně, přičemž zákazník musí na počátku investovat do vlastního hardwaru.

Mezi největší poskytovatele server hostingu se řadí telekomunikační operátoři a internetoví poskytovatelé, kteří vlastní speciální serverovny. Nejvíce zákazníků získal alternativní telekom GTS, úspěšní jsou také Český Telecom (divize IOL), Czech On Line a Casablanca INT. Flexibilními službami se na trhu etablovali zástupci webhosterů, především Globe Internet, Ignum a P.E.S. consulting úspěšně sekundují větším konkurentům.

Pronájem dedikovaných serverů

Kombinací webhostingu a server hostingu je dedikovaný hosting, pronájem tzv. dedikovaného (vyhrazeného) serveru. U pronájmu dedikovaných serverů se spojují výhody obou uvedených forem hostingu. Zákazník využívá hardwarové prostředky poskytovatele dedikovaného hostingu výhradně pro svou potřebu.

Jedná se tedy o pronájem celého webového serveru jedinému zákazníkovi. Ten provozuje webové aplikace na vyhrazeném serveru, za což opět platí nájem. Na rozdíl od server hostingu je součástí ceny také pronájem hardwaru – fyzického serveru. Cena tzv. dedikovaných serverů je vyšší než cena server hostingu, opět zákazník zaplatí měsíčně částku v řádu tisíců korun. K nejúspěšnějším pronajímatelům dedikovaných serverů patří Casablanca INT z kategorie ISP a z webhosterů Globe Internet a Ignum.

Provozovatel dedikovaného hostingu často nabízí i správu serveru, zálohování a další doprovodné služby. Zákazník se nemusí starat o nákup vlastního hardwaru ani o připojení serveru k internetu. Pokud svěří i administraci serveru do rukou poskytovatele hostingu, nemusí se zákazník vůbec starat o běh serveru. Této formě plně outsourcovaného hostingu se říká managed hosting.

Alternativou server-hostingu, resp. dedikovaného hostingu je pronájem webového prostoru, tzv. webhosting. Někdy se mu říká také sdílený nebo virtuální hosting. Webhosting eliminuje potřebu nákladných investic, protože uživatel si pronajme pouze nezbytně velký prostor na serveru poskytovatele webhostingu. Součástí webhostingu je většinou registrace a správa internetové adresy, tzv. domény.

 Hodnocení  Výhody  Nevýhody
 Server-hosting  Maximální možná kontrola běhu prezentace
 Využití celého výkonu serveru-hardwaru
 Velká počáteční investice
 Vyšší cena pronájmu
 Nutno řešit / přikoupit správu serveru
 Dedikovaný hosting   Menší počáteční investice
 Maximální možná kontrola běhu prezentace
 Využití celého výkonu serveru-hardwaru
 Vysoká cena pronájmu
 Nutno řešit / přikoupit správu serveru
 Webhosting  Nulová vstupní investice
 Nízká cena pronájmu
 Nabídka webových aplikací
 Správa serveru v ceně pronájmu
 Omezená kontrola běhu www prezentace
 Nelze využít celý výkon serveru-hardwaru
 Stabilita serveru závisí na mnoho uživatelích 

Individuální nabídky pro větší klienty

Jak vypadá konkrétní nabídka pronájmu samostatného serveru? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Většina poskytovatelů uvádí na svých webových stránkách ceníky server-housingu a dedikovaných serverů, ty jsou však spíše odrazovým můstkem pro vypracování nabídky, která je téměř vždy individuální. Příkladem mohou být internetové projekty firmy Economia a.s. (divize Economia OnLine), která od roku 2001 využívá služeb společnosti Globe Internet.

EOL provozuje servery rodiny iHNed.cz, jež nabízí ekonomické zpravodajství, služby on-line archívů tištěných periodik a elektronickou podobu Obchodního věstníku. Globe Internet poskytuje pro servery iHNed.cz komplexní technologické zázemí, od umístění serverů přes správu operačních systémů a databází až po správu aplikací. Patrik Čefelín, vedoucí oddělení počítačové podpory EOL, dodává: “Řešení je postaveno na databázi Oracle a provozováno na platformě Red Hat Enterprise Linux. Databázový systém se skládá z webového a redakčního úložiště dat, která jsou propojena. Redakční databázový server je umístěn v kancelářích EOL a webový databázový server je spolu se servery pro aplikační a prezentační vrstvu umístěn v housingovém centru Globe Internet.”

Zdeněk Brůna z Globe Internet doplňuje: “Zátěž serverů je rozkládána prostřednictvím služby loadbalancingu. Servery jsou pod stálým dohledem v režimu 24/7, ten je navíc doplněn o monitoring serverových služeb. Zálohování dat, vzhledem k jejich objemu a ceně, je důležitou přidanou službou. Probíhá v denních, týdenních a měsíčních intervalech dle obecných bezpečnostních standardů.” Cena této služby není veřejná, ale z webového ceníku se dá zjistit, že za dedikovaný server u Globe Internet zákazník zaplatí od 4 400 Kč do 11 900 Kč měsíčně. Tato cena nezahrnuje instalaci serveru ani hardware. Administrace serveru je doplňkovou službou s cenou od 1 600 Kč do 9 900 Kč měsíčně.

Druhým příkladem je pronájem celého racku (police), který je vhodný k provozování náročných webových systémů. Výhodou pronájmu racků je také fakt, že do vyhrazeného prostoru lze připojit nejen fyzický server, ale i jiná technologická zařízení, například routery a jiné síťové prvky. Společnost Ilikethis!, přední český dodavatel internetových řešení, využívá pronájem racků u firmy Ignum. Ta nabízí několik druhů a velikostí pronajímaných racků včetně individuálního řešení na míru.

K dispozici jsou tři základní varianty o velikostech 12U, 20U a 42U. Lukáš Petro z Ilikethis! zdůvodňuje volbu nejvhodnějšího řešení takto: „Varianta 42U za 14 500 Kč měsíčně poskytuje dostatečný prostor, 32 IP adres a měsíční datový přenos o velikosti 500 GB v základní ceně, což vyhovuje našim potřebám i potřebám našich klientů.“ Technické detaily služby konkretizuje Robert Prokeš, technický ředitel Ignumu: „Součástí pronájmu je připojení do internetu včetně zabezpečení firewallem, zálohované napájení elektrického napětí, kompletní administrace a monitorování běhu serveru. Zákazník má možnost časově neomezeného přístupu k racku, který je umístěn v zabezpečených a klimatizovaných prostorách budovy Telehouse v Praze.“

Cena administrace serveru začíná na částce 2 500 Kč měsíčně, monitoring vyjde zákazníka na řádově stovky korun měsíčně. Nezbytnou součástí pronájmu je zálohování dat na zálohovací disková pole s nepřetržitým přístupem. Cena zálohování se pohybuje od stovek korun po 1 500 Kč měsíčně. Zajímavostí je fakt, že zálohovací zařízení je umístěno v prostorách firmy Ignum a nenachází se přímo v serverově Telehousu, čímž se snižuje riziko ztráty dat.

HorMart s.r.o. - provozuje Přehled českého webhostingu na www.hormart.cz.

Diskuze (15) Další článek: Odpovídání na zprávu v Outlooku 2003 může být nebezpečné

Témata článku: Internet, Linux, Druhý příklad, Soukromá osoba, Celý internet, Cena nájmů, Rack, Webhosting, Součást, Webová služba, Projekt firmy, Odrazový můstek, Webová varianta, Sdílení, Server, Nesta, Nájem, Casablanca, Globe, Nést, Webová prezentace, Pronájem, Zálohovací zařízení


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 148

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5