Když potřebujeme synchronizovat složky

Při práci s fotografiemi ve fotoaparátu, hudbou v přehrávači, pracovními dokumenty ve složkách, či oblíbenými v prohlížeči často narazíme na potřebu synchronizaci složek nějak zautomatizovat a ušetřit si tak promrhaný čas i vynaloženou námahu. Představujeme dva bezplatné nástroje, které si s tímto zadáním poradí: Allway Sync a Microsoft SyncToy.
Když potřebujeme synchronizovat složky

Nabídka zdarma dostupných nástrojů pro synchronizaci není příliš bohatá. Výrobci softwaru zřejmě předpokládají, že takovéto programy se používají spíše pro profesionální nasazení, pro nějž ovšem uživatel obvykle neváhá zaplatit. V tomto článku si představíme dva zajímavé kousky. Allway Sync společnosti Usov Lab a méně známou powertoy pro Windows XP jménem SyncToy přímo z Redmondu.

Účel obou programů je jednoduchý: Porovnat obsah dvou adresářů a na základě analýzy souborů provést akce (kopírování, mazání apod.) vedoucí ke stavu, kdy bude obsah obou složek odpovídat předem zadaným parametrům synchronizace. Kromě tvorby duplikátů složek nabízí Allway i SyncToy řadu dalších variant, jak automaticky udržovat obsah zvolené složky v požadované aktuální podobě.

Jak může vypadat taková synchronizace?

Allway Sync umí mezi dvěma adresáři synchronizovat obousměrně či jedním libovolným směrem. Lze zvolit, zda se mají šířit odstranění a změny souborů – tedy zda se mají soubory smazané či změněné v jedné složce automaticky smazat, resp. změnit i ve druhé. Při každé synchronizaci je vytvořen a v databázi uložen otisk metadat souborů a složek. Nejnovější verze souboru se rozpoznává na základě porovnání atributů, velikosti a časových známek.

Klepněte pro větší obrázek

Allway Sync při tvorbě nového páru složek

SyncToy dokáže kromě módu klasické synchronizace pracovat i v nastaveních Echo, Subscribe, Contribute a Combine. Většinou jde však pouze o hezké nálepky pro funkce, kterými disponuje i Allway. Volba Echo způsobí, že se složky synchronizují pouze z levé do pravé. Pokud tedy nějaký soubor v pravé složce přibude, SyncToy jej do levé nepřenese, ale naopak ano.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní obrazovka Microsoft SyncToy

Mód Subscribe zajistí zkopírování souboru zprava doleva za podmínky, že jde o soubor změněný oproti v levé složce již existujícímu souboru stejného jména. Již z překladu Contribute plyne, že se pouze přispívá. Soubory zleva jsou napravo aktualizovány, avšak nedochází k žádnému mazání. Konečně poslední varianta nabízí skombinování obou složek, které v praxi funguje tak, že nové a změněné soubory se synchronizují oběma směry, ale mazání a přejmenovávání souborů se neprojevuje nijak.

SyncToy nabízí pro porovnávání souborů jednu nezanedbatelnou výhodu. Neřídí se pouze sadou atributů souborů, ale nabízí i možnost výpočtu SHA1 hashů. Dokáže tudíž ověřovat, zda dva soubory se stejným názvem a atributy jsou opravdu identické či nikoli.

Nejlépe bude ji vyzkoušet

Prostředí programu Allway Sync působí na pohled lépe a uhlazeněji. Jak se ale s tímto programem pracuje? Ani zde nenajdeme výraznou odlišnost od SyncToy. V obou případech je nutné v intuitivním rozhraní (v případě SyncToy v průvodci) nadefinovat pár složek k synchronizaci. Podporovány jsou jakékoli adresáře, které je systém schopen číst. V případě synchronizace se sdíleným adresářem na jiném počítači v síti si však ani jeden program neumí poradit s potřebou zadat přihlašovací údaje (nevyvolají přihlašovací dialog - místo toho hlásí chybu). Je tedy potřeba se nejdříve připojit k danému počítači například prostřednictvím Průzkumníka a zadat uživatelské jméno a heslo v něm. Windows si údaje pamatují až do příštího restartu, proto není třeba přihlašovat se opakovaně a se synchronizací po síti již nevzniká žádný problém.

Po nastavení složek je třeba spustit jejich analýzu. To v Allway provede tlačítko Analyzovat, zatímco v SyncToy Preview. Za několik okamžiků již získáme přehledný soupis souborů pro synchronizaci. Programy přesně informují, co s kterým souborem zamýšlejí provést. Pokud s návrhy souhlasíte, stačí jen kliknout Synchronizovat, resp. Run.

Klepněte pro větší obrázek

Analýza je hotova - Allway Sync oznamuje své záměry se soubory
Klepněte pro větší obrázek
Totéž v podání SyncToy

Oba nástroje jsou velmi schopné. Ani po dvou týdnech používání každého z nich se nám nepodařilo objevit jakoukoli závažnou chybu. SyncToy nabízí některé užitečné funkce navíc. Umí (kromě již zmíněných SHA1 hashů) například inteligentně přejmenovávat soubory. Celou konfiguraci synchronizace je možno vyjádřit ve formě parametrů pro spouštěcí soubor, což může být vhodné pro použití například s Plánovačem úloh.

Jak je to s licencemi?

Allway Sync je zdarma určen pouze pro neziskové použití v nekomerčním prostředí. Do této kategorie rovněž spadá použití studenty středních a vysokých škol. Přesto je bezplatná licence omezena možností synchronizovat nejvýše 20 000 souborů každých 30 dní, přičemž soubor je započítán pokaždé, když jej Allway analyzuje. Tedy nikoli pouze ve chvíli, kdy je s ním prováděna nějaká synchronizační akce. Pokud program na základě svých statistik vyhodnotí, že je využíván k synchronizaci příliš mnoha souborů, několikrát na to uživatele upozorní spolu s nabídkou na objednání placené verze. Bude-li program i přesto dále používán, přestane po krátké době zcela pracovat.

SyncToy je (podobně jako ostatní powertoys pro Windows XP) k dispozici zcela zdarma.

Allway Sync
synchronizace dat
stáhnout AllwaySync.com
výrobce Usov Lab
cena zdarma / 19,95 USD
operační systém Windows 98/ME/2000/XP/2003

SyncToy
synchronizace dat
stáhnout Microsoft.com
výrobce Microsoft
cena zdarma
operační systém Windows XPSP2/2003 + .NET Framework 1.1

Diskuze (44) | Microsoft změní českou domovskou stránku

Témata článku: Microsoft, Windows, Přehledný průvodce, Poslední varianta, Pot, Zvolená složka, Složka, Syn, Stejná úloha, Synchronizace, Sync, Subscribe

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší