Reklama

Když porty nestačí

Většina nových notebooků se drží zásady méně je více a může se pochlubit tenkým tělem a nízkou hmotností.

Nutno ovšem podotknout, že v mnohých případech je toho bohužel dosáhnuto na úkor počtu USB konektorů, které nám počítač pro připojení potřebných příslušenství nabízí. A co víc, často musíme oželet i čtečku karet, video výstup nebo dokonce síťový konektor. 

Vše je otázkou priorit a je jen na nás, jak se popereme s problémem, jak současně připojit myš a flash disk, který zrovna akutně potřebujeme k práci. O nestabilní wifi síti ani nemluvě.

Nejjednodušším řešením jsou multiportové huby, které nabízejí nejrůznější variace portů. Připravili jsme si pro vás přehled několika novinek české značky AXAGON, která nabízí komplexní řešení tohoto problému a doplní vám jakýkoliv port.

Potýkáte-li se s chybějícím portem pro připojení síťové karty, poslouží vám externí síťové karty AXAGON ADE-TR a ADE-TRC. Tyto kompaktní hliníkové SuperSpeed USB Gigabit Ethernet adaptéry s automatickou instalací, jednoduše přemění USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) port na Gigabit Ethernet port. Jsou kompatibilní s rychlostmi 10/100/1000 Mbit/s a nabízí širokou škálu funkcí např. IPv4/IPv6, crossover detekci a autokorekci, TCP large send offload, Wake-on-LAN funkce, práce s VLAN nebo pokročilé funkce Power Managementu. Rozšíří tak počítač o rychlé a stabilní síťové připojení, doplní chybějící síťový RJ-45 konektor nebo přidají další síťovou kartu. Vybrat si můžete variantu s USB-A (ADE-TR), nebo s USB-C (ADE-TRC) konektorem.

Štíhlý kovový hub AXAGON HMA-GL3A nabízí kromě vysokorychlostní síťové karty další tři USB porty, které zvládnou trvalé připojení několika externích disků. LAN adapter je kompatibilní s rychlostmi 10/100/1000 Mbit/s a rovněž nabízí širokou škálu funkcí. Hub je ideálním doplňkem pro ultrabooky s malým počtem USB-A portů a bez síťové karty.

Kovový multiport hub AXAGON HMA-GL3AP umožňuje připojení tří dalších USB-A zařízení a gigabitové síťové karty. Kovové tělo z hliníku zajistí dokonalou mechanickou ochranu při přenášení. Vestavěný micro USB konektor pro dodatečné napájení z běžných nabíječek umožní napájení dalších zařízení, od těch s nízkým odběrem, jako jsou čtečky karet, klávesnice myš apod., až po připojení tří externích magnetických 2.5“ externích disků. Nezalekne se ovšem ani nabíjení mobilních zařízení proudem až 1.2A v každém z portů. Celkový nabíjecí proud rozdělený na jednotlivé porty dosahuje až 3A při napětí 5V.

Klepněte pro větší obrázek

Chybějící čtečku karet spasí kovový USB 3.2. Gen 1 multiport adaptér AXAGON HMA-CR3A. Samozřejmostí jsou tři USB-A porty, které zvládnou nabíjet telefony a tablety proudem až 1.5A při 5V. Univerzální čtečka paměťových karet podporuje všechny verze SD a microSD karet včetně SDXC a microSDXC s kapacitou až 2 TB. K dispozici jsou dva samostatné sloty, které navíc mohou pracovat souběžně. Problém tak není ani přímé kopírování dat z jedné karty na druhou.

Klepněte pro větší obrázek

Poměrně raritní jsou dva huby AXAGON HMC-4G2 SPEEDSTER 4 a AXAGON HMC-5G2 SPEEDSTER 5H, které vzhledem ke své rychlosti unikají konkurenci. Díky pokročilému rozhraní USB 3.2 Generace 2 k nim můžete připojit vysokorychlostní zařízení jako jsou NVMe M.2 externí disky až 2x vyšší rychlostí 10 Gb/s oproti standardním hubům Generace 1 s rychlostí pouze 5 Gb/s.

Tyto huby využijete pro rozšíření portů k notebookům bez USB-A konektorů jako je například MacBook Pro nebo k telefonům s USB-C konektorem. Hliníkové tělo obou multiport hubů zaručuje mechanickou odolnost a optimální chlazení.

Klepněte pro větší obrázekHMC-4G2 SPEEDSTER 4 rozšíří váš notebook, počítač nebo telefon o čtveřici portů. 2× SuperSpeed USB-A 10Gbps port a 2× SuperSpeed USB-C 10Gbps port. USB-C porty vám navíc dovolí nabíjení telefonů proudem až 3A.

HMC-5G2 SPEEDSTER 5H využijete jako skladnou dockovací stanici k notebooku. Kromě konektorů 2× SuperSpeed USB-A 10Gbps port a 2× SuperSpeed USB-C 10Gbps port, nabízí HDMI výstup pro připojení monitorů s rozlišením až 4K / 30 Hz Ultra HD a podporou přenosu vícekanálového zvuku. Jeden z USB-C portů je kombinovaný a nabízí i funkci Power Delivery 3.0 pro napájení notebooku, jako je například MacBook Pro.

Klepněte pro větší obrázek

Další SuperSpeed dokovací stanici, vytvoříte z USB hubu AXAGON HMC-6M2 COMBO 6in1, který nabízí hned šest portů v jednom. Přes oboustranný USB-C konektor snadno a rychle připojíte k počítači dvě USB-A zařízení, Gigabitová ethernet síť zajistí pevné spojení a doplní chybějící, nebo nefunkční konektor RJ-45. HDMI zobrazovač nabízí rozlišení až 4K / 30 Hz Ultra HD a podporu přenosu vícekanálového zvuku a SATA M.2 slot zase udělá z hubu externí disk. Zároveň získáte možnost napájení notebooku pomocí technologie Power Delivery 3.0 100W. Tento hub bude k dispozici ve velmi brzké době.

Pro ty z vás, kteří mají rádi věci pěkně pod kontrolou je zde kovový USB 3.2 Gen 1 hub AXAGON HUE-MSA. Připojí k počítači až čtyři zařízení současně a zároveň nabízí možnost vypínání USB portů a funkci Charging hub, díky čemuž můžete nabíjet mobilní zařízení i bez připojení k počítači. Každý USB port je možné vypnout / zapnout jednoduše pomocí tlačítka. Můžete tak snadno odpojovat nepotřebná zařízení, aniž byste je museli odpojit z USB hubu. Každý USB-A port má modrou LED indikaci, pro rychlý přehled o zapnutí, nebo vypnutí portu.

Klepněte pro větší obrázek

Minimalisté, kteří se obejdou beze všech kudrlinek a přídavných funkcí, ocení miniaturní, cestovní hub AXAGON HUE-M1C s připojovacím konektorem USB-C. Ten přidá vašemu zařízení bez USB-A konektoru čtyři porty, které zvládnou trvalé připojení několika externích disků, stejně jako dobití telefonu proudem 1.5A při 5V.

Dalším minimalistickým kouskem je AXAGON HUE-M1A, který se připojuje přes USB-A konektor. Snadno a rychle připojí k notebooku nebo počítači až čtyři USB zařízení současně. Rychlé USB 3.2 Gen 1 rozhraní zajišťuje přenosovou rychlost až 5Gb/s. Rovněž nabíjení telefonů a tabletů proudem až 1.5A/5V není problém, z hubu tak snadno nabijete např. Android smartphone, Apple iPhone, Apple iPad apod.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny USB-C síťové karty, huby a multiporthuby AXAGON jsou kompatibilní s portem Thunderbolt 3. Vše už záleží jen na tom, co máte doma na stole.

Další článek: Přístup do katastru nemovitostí zůstane anonymní. Úřad ho chtěl původně omezit pro přihlášené

Témata článku: Reklama, Prezentace klienta, USB