Když okolnosti nepřejí: nForce 750i a 780i

Nvidia uvedla na trh špičkovou sadu nForce 780i a levnější 750i, která přináší podporu SLI a PCIe 2.0 pro Intel i do střední třídy.

Výkonný herní počítač již dlouhou dobu dělá především rychlý grafický subsystém. Zejména majitelům velkých lepších 24" a 30" monitorů na hraní nových herních titulů nemusí jediná, byť nejvýkonnější dostupná grafická karta, stačit – o tom se ostatně mohli přesvědčit i majitelé nejvýkonnějších grafických karet i na nižším rozlišení u nového titulu Crysis. Schopnosti při přetaktování nejvýkonnějších karet nebývají nejlepší (v případě GeForce 8800 GT jde spíše o vyšší střední třídu), a tak je jediná možnost, jak si alespoň nějak dopomoci k vyššímu výkonu, propojení dvou (a dnes už i více) výkonných grafických karet do SLI či CrossFire.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

V dnešní době je na tom Nvidia s výkonem svých grafických karet bez debat lépe a z dvojice karet dokáže vytěžit více, než je tomu u grafických karet ATI. Dá se tedy předpokládat, že zákazníci toužící po výkonném řešení sáhnou raději po grafických kartách GeForce.

Nvidia z toho dlouhou dobu prosperovala zejména na platformě AMD – před uvedením Core 2 Duo byla kombinace základní desky s čipovými sadami nForce 4 a nForce 5 s podporou SLI nejvýkonnějším herním řešením (tedy pomineme-li experimentování ATI s prvními verzemi CrossFire).

S příchodem Core 2 Duo se situace zkomplikovala – procesory AMD přestaly hrát prim, a kdo chtěl vyšší výkon, sáhl po Core 2 Duo. Jenže v drtivé většině s čipovou sadou od Intelu, které zapojení karet do SLI kvůli politice Nvidie nedovolovalo.

Nvidia přispěchala s řešením v podobě nForce 590 Intel edition, které záhy vystřídaly vylepšené sady nForce 6, tentokrát už s malým „i“ jako Intel na konci. Dobré načasování se zasloužilo o to, že si nové čipové sady našly cestu do nejvýkonnějších herních sestav s dvojicí nových GeForce 8800. O něco později se objevily i levnější verze 650i a 680i LT.

Evoluce v podobě nForce 780i

Koncem října uvedla Nvidia grafické karty GeForce 8800 GT s podporou PCI Express 2.0. Intel už pár dní na to představil nejnovější 45nm procesory Core 2 Quad se 1333MHz sběrnicí. Dlouho se nevědělo, budou-li rok staré čipové sady nForce 680i SLI nové nejvýkonnější procesory Intelu podporovat. Dnes už to vypadá, že to bude spíše záležitostí konkrétní desky a výrobce, nežli čipové sady. Oficiální podpora 45nm dvou a čtyřjádrových procesorů Core 2 s jádrem Yorkfield a Wolfdale je tedy pro nadcházející období jednou z nejdůležitějších novinek čipových sad z řady nForce 700i.

Klepněte pro větší obrázek

Nové řešení Nvidie je ve srovnání s běžným řešením složeným z jižního a severního můstku mírně řečeno nezvyklé – rozdíl oproti 680i totiž není zase tak velký, jak by se mohlo zdát. Sada nForce 780i je v podstatě starší 680i dovybavená dalším „švábem“ s označením nForce 200, který se stará právě o to, aby desky zvládaly rozhraní PCI Express 2.0 a přidává ke staršímu čipsetu dalších 32 PCI Express 2.0 linek. Mimo výkonu tak naroste i spotřeba celé čipové sady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

PCI Express 2.0 pro Intel i ve střední třídě díky nForce 750i

S novými čipsety se Nvidia zařadila po bok ostatních výrobců, kteří již v čipových sadách Intel X38 a AMD 7x0 podporují novou verzi PCI Express 2.0 – s čipovou sadou nForce 750i i ve střední třídě základních desek pro Intel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Téměř současně s novými čipsety Nvidia uvedla na trh technologii 3-way SLI. Pokud jste během posledního měsíce nebyli mimo internet, asi už víte, že jde o SLI, u kterého jsou pomocí speciálního můstku vzájemně propojeny hned tři karty. 3-Way SLI funguje na starší nForce 680i, ale základní desky osazené touto sadou mají jen sloty PCI Express 1.1. Na srovnání vlivu rychlosti PCI Express na výkon tří karet ve SLI si ale asi ještě chvíli počkáme.

Špičková sada 780i má také podporu nové technologie Nvidie ESA – Enthusiast System Architecture, kterou Nvidia představila začátkem listopadu. Ve stručnosti jde o systém, který má uživatelům, co se „vyznají“, dovolit u sestavy osazené komponenty s ESA kompatibilními přímo z operačního systému monitorovat a nastavovat snad vše, nač si člověk vzpomene a automaticky upravovat chování a výkon celého systému podle předvolených profilů či spouštěných aplikací. AMD tomu čelí platformou Spider. Celé to na „papíře“ vypadá velice hezky a sám bych se něčemu podobnému určitě nebránil.

Přesné specifikace obou čipových sad najdete v následující tabulce, komentovat rozdíly je asi zbytečné.

 NVIDIA nForce 780i SLINVIDIA nForce 750i SLI
paticeIntel Socket 775Intel Socket 775
podporované procesoryPenryn (Yorkfield & Wolfdale), Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, PentiumPenryn (Yorkfield & Wolfdale), Core 2 Extreme, Core 2 Quad, Core 2 Duo, Pentium
FSB1333 MHz1333 MHz
podpora pro SLIAno, 3-way (3×16)Ano, 2-way (2×8)
ESA (Entusiast Systém Architekture)anone
NVIDIA Control Panol Utilityanoano
NVIDIA System Monitoranoano
typ pamětíDDR2DDR2
paměti1 200 MHz (EPP 1.0)800 MHz
konfigurace PCI Express62 linek, 12 linků 3×16 nebo 4×8, 1×16, 1×8, 6×126 linek, 6 linků 1×16, 1×8, 2×1
PCI Express Gen 2anoano
počet SATA/PATA portů6/24/4
rychlost SATA3 Gb/s3 Gb/s
podpora RAID0, 1, 0+1, 50, 1, 0+1, 5
NVIDIA MediaShield Storage Technologyanoano
počet integrovaných gigabitových adaptérů21
NVIDIA FirstPacketanoano
NVIDIA DualNet technologyanone
počet USB portů108
počet PCI slotů55
audioHDA (Azalia)HDA (Azalia)

Období, ve kterém se nové čipové sady objevily, není z několika důvodů moc šťastné. Proč? Pokud se zaměříme na výkonnější nForce 780i…

Rozhodnou očekávané grafické karty

Uvedením GeForce 8800 GT a inovované GTS Nvidia v podstatě zabila segment výkonných grafických karet. Jenže nové čipsety a desky se 780i jsou právě pro něj určené. V dnešním výběru zajímavých zahraničních recenzí, se můžete podívat, jak si sestava se současnými kartami schopnými provozu ve 3-way SLI vede. Po uvedení GeForce 8800 GT už se nedá o samotných GeForce 8800 GTX a 8800 Ultra mluvit jako o kartách, jejichž nákup by byl výhodný, nemluvě o pořízení trojice takových karet.

Stále ještě ale mají svůj význam coby nejvýkonnější řešení, které lze pořídit, a majitelům velkých monitorů, pro které je hraní životní prioritou, asi nic jiného nezbude. Přesto takové řešení nedělá na novinku nejlepší dojem – spotřeba je vysoká a rozdíl ve výkonu není s ohledem na mnohonásobně vyšší cenu oproti dvěma 8800 GT do SLI nikterak oslňující.

Nvidia by asi sotva uváděla 3-way SLI pro karty, o kterých se proslýchá, že jejich výroba skončí do dvou měsíců. Jak to s nForce 780i dopadne se dozvíme někdy koncem prvního čtvrtletí příštího roku, ve kterém bude definitivně jasno, jak je to s připravovanou novou generací karet vyšší třídy.


Klepněte pro větší obrázek

Také se ale mluví o základních deskách s čipovou sadou Intel X38 vybavených můstkem nVidie N100, které by měly dovolovat provoz dvou grafických karet ve SLI. Nemusíme rozebírat, po jakém řešení lidé sáhnou raději, pokud jim dáte na výběr mezi X38 a 780i.

Nejistá vyhlídka

Sestavy s Nforce 750i by vedle toho byly perfektní – levnější desky s podporou 45nm procesorů osazené dvěma GeForce 8800 GT do SLI jsou na hraní v současnosti asi nejlepší a nejvýhodnější výkonné řešení a určitě by to leckoho přimělo sáhnout namísto osvědčených čipsetů Intelu při stavbě nového počítače k desce s nForce. Zatím ale bohužel nejsou k mání.

I kdyby byly k sehnání, je dnes problém sehnat do nich dvě levné 8800 GT do SLI. Ani další velkou výhodu – podporu 45nm procesorů, dnes nevyužijete – Intel odkládá plánované uvedení těch levnějších 45nm procesorů z ledna někam dále do prvního čtvrtletí.

Již od uvedení GeForce 8800 GT se šušká o tom, že se co nevidět objeví karty se dvěma stejnými grafickými procesory – a takové řešení bylo třeba v případě GeForce 7950 GX2 mnohem výhodnější, než dvě samostatné karty, navíc není zapotřebí kvůli němu pořizovat méně obvyklé řešení s nForce (větší uživatelská základna pro majitele obvykle znamená snazší život) a člověk může sáhnout k osvědčené P35 od Intelu.

Co víc, spekuluje se o další generaci karet s čipem G100, která by se měla objevit jen pár týdnů po dvojčeti s G92, a prozatím pokaždé platilo, že špičková karta s jediným čipem podávala v průměru vyšší výkon, než dvě výkonné karty z předcházející generace, měla nižší spotřebu a stála méně.

Nebo jinak – shánět dnes SLI řešení ze dvou GeForce 8800 GT kvůli tomu, že člověk nevydrží čekat měsíc, dva, v podstatě jen kvůli Crysis, je dost velký luxus.

Nvidia je tak s ohledem na očekávané novinky sama proti sobě. Nezbývá než počkat, kdy budou nové základní desky dostupné, jak se bude nadále vyvíjet dostupnost současných modelů a jak se situace změní po uvedení nových výkonnějších grafických karet – rozhodovat se bude někdy za čtvrt roku.

Diskuze (7) Další článek: Zoner Photo Studio nechce být Photoshopem

Témata článku: Sestavy, Herní monitory, Velký výkon, Herní řešení, Crysis 2, Velký monitor, Velký počet, Nvidia Control, Spider, Velký luxus, Výkonný procesor, Crysis 3, Herní karta, Quad, Nová sada, Nvidia, Nvidia Geforce, Nový procesor, Herní monitor, Okolnost, Grafický subsystém, Intel Core, Crysis, PCI Express, Nová linka

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky