Když ne Facebook, odposlouchává nás Google nebo Microsoft? Kontroverzní video budí otázky

Když ne Facebook, odposlouchává nás Google nebo Microsoft? Kontroverzní video budí otázky

Na YouTube se objevilo video, ve kterém uživatel s přezdívkou Mitchollow předvádí zajímavý experiment – nejprve projde několik známých webů ve svém prohlížeči a pozoruje, jaké se na reklamních plochách objevují kontextové reklamy. Po dobu experimentu má u počítače zapnutý mikrofon a následně několik minut začne mluvit o hračkách pro psy. Poté se vrátí na stejné weby a kontextová reklama ukazuje právě hračky pro psy. Koukněte se na video sami:

Autor bohužel neuvádí žádné bližší detaily o svém experimentu. Je vidět pouze to, že k prohlížení webu používá Chrome a má ve Windows 10 aktivovanou Cortanu. Pokud by tedy byl experiment skutečně pravdivý, jsou rovnou dva podezřelí: Google a Microsoft. Ačkoli sám autor rovnou svaluje vinu na Google, dává větší smysl odposlech ze strany Cortany.

Poslouchají nás počítače?

Cortana ve Windows 10 neustále poslouchá, aby mohla zachytit příkaz "Hey Cortana". Zároveň při instalaci Windows potvrzujete či zakazujete, zda chcete systém nechat, aby vám servíroval personalizované reklamy. Pod tím by teoreticky mohl být skrytý i takový odposlech. Jenže to by pak muselo existovat propojení těchto informací mezi Windows 10 a Chromem.

Microsoft nabízí takové propojení pro vývojáře moderních UWP aplikací v rámci Microsoft Advertising SDK, případně je něco podobného Bing API pro reklamní systém Bing Ads, jenže ani jedno není univerzální řešení, které by jen předávalo informace o klíčových slovech a dalo by se užít v konkurenčním reklamním systému.

Že by odposlouchával samotný Chrome? Teoreticky je možné i to. Funkce by mohla být schována v nějakém procesu běžícím na pozadí. Běžné zavření prohlížeče, jak to udělal Mitchollow, by pak k přerušení odposlechu nemuselo stačit. K prověření by stačilo, kdyby autor experiment zopakoval s prohlížečem Edge, ale k nějakému dokazování se autor moc nemá...

Data jsou nové zlato

Tak jako tak by to bylo celkem snadno ověřitelné a provalilo by se to již mnohem dříve. Facebook či Google jsou z tohoto opakovaně podezíráni, ale Mark Zuckerberg toto při slyšení pod přísahou minulý týden jednoznačně popřel.

Google se zas v tomto snaží být maximálně transparentní – přiznává, že hlasové nahrávky na svých serverech uchovává, nicméně uživatel si je může zkontrolovat a promazat. Pro funkce hlasových povelů je však pochopitelně nezbytné, aby telefon s aktivní aplikací Google nebo asistent Google Home poslouchal. Ale že by tajně nonstop odposlouchával i Chrome? To by Google silně hazardoval s pověstí a dat pro přizpůsobení reklam má přitom z prohlížeče víc než dost.

A co Microsoft? Ten už vás při instalaci Windows 10 informuje, že chce shromažďovat data o používání a také „hlasová data“. Co všechno se pod nimi skrývá už uvedeno není, nicméně můžete to Microsoftu zakázat. Podobně jako u Googlu se dá předpokládat, že poslouží pro funkci hlasové asistenční služby, tedy Cortany. A že si nahrávky příkazů bude uchovávat pro další zlepšování strojového učení.

Výše uvedené možnosti stojí za úvahu a obecnou obezřetnost. Žijeme ve světě, kde vládnou informace a hlad po nich je obrovský. A pokud je něco „zdarma“, tak za to platíte konzumací reklamy a/nebo informacemi o sobě. Pokud nechcete personalizované reklamy a nelíbí se vám myšlenka, že byste mohli být posloucháni, věnujte pozornost podmínkám každé služby a tomu, k čemu dáváte svolení. Firmy jako Facebook, Google, Microsoft či další nebudou riskovat pověst a miliardové pokuty, že by toto prováděly zcela tajně.

Anebo je to podvrh

Všechny výše uvedené teorie mají silné trhliny, jsou odmítány provozovateli a zatím nikdo dostatečně důvěryhodný neposkytl důkaz, že se tak skutečně děje (čekali bychom to například od amerických technologických magazínů, sami to samozřejmě také zkoušíme).

Takže se nakonec do nejsilnějšího podezření dostává autor uvedeného videa. Podle dřívějších videí je to docela vtipálek a s videi to docela umí, přitom je na YouTube poměrně krátce a popularita by se mu hodila. Pokud měl kamaráda, který byl přihlášen pod stejným účtem Googlu na jiném počítači a během monologu o psích hračkách projížděl někde mimo kameru weby s hračkami pro psy, údaje reklamního systému se přes Google účet přenesly. A šlo by to pochopitelně udělat i jednoduše střihem.

Diskuze (34) Další článek: Grafiky se vracejí do obchodů. I díky slabší těžbě kryptoměn

Témata článku: Google, Software, YouTube, Microsoft, Facebook, Windows, Chrome, Strojové učení, Edge, Cortana, Mark Zuckerberg, Reklama, Experiment, Zlato, Miliardová pokuta, Známý web, Reklamní plocha, Uvedené video, Prohlížeč, Bing ADS, Hlasová nahrávka, Aktivní aplikace, Velký smysl, Blízké detaily, Hlasový povel


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 117

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 58

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

Sonda Dawn prolétá jen 35 km od trpasličí planety Ceres a posílá úchvatné fotografie!

** Sonda Dawn zkoumá trpasličí planetu Ceres od března 2015 ** Sonda nyní přešla na novou dráhu, nejblíže se dostává k povrchu na vzdálenost jen 35 km ** Ceres je největší planetkou hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem

Petr Kubala | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny