Když inkoust teče proudem: test šesti inkoustových fototiskáren

Prohlížení fotografií na monitoru počítače nebo digitálním rámečku vás zcela jistě časem omrzí. Navíc mají fotografie na papíře své kouzlo a jednu obrovskou výhodu – můžete si je prohlížet kdekoli a za jakýchkoli podmínek. Vytvoření realistických fotografií je navíc díky kvalitním fototiskárnám velmi jednoduché.
Když inkoust teče proudem: test šesti inkoustových fototiskáren

Inkousty: Dye-based × Pigment

Dnešní maloformátové tiskárny používají v drtivé většině dva základní typy inkoustů. Jedná se v obou případech o inkousty založené na vodní bázi, každý z nich má ale odlišné složení a úplně jiné vlastnosti.

Dye-based inkousty
Mají obecně velmi dobrou kresbu (lepší než pigmentová barviva), také větší gamut a především se u nich příliš neprojevuje nežádoucí jev zvaný „bronzing“ (silně kovové odlesky povrchu fotografie při pohledu z bočního úhlu). Další nezanedbatelnou výhodou oproti pigmentovým inkoustům je jeho nižší cena. Na druhou stranu má samozřejmě i své záporné vlastnosti. Především není příliš odolný vůči otěru, má menší krytí a víc reaguje s médiem. U dye-based inkoustů je zvlášť důležitý výběr tiskového média. Pro dosažení optimální kvality a sytosti barev je třeba použít médium se speciální povrchovou úpravou – tzv. Coating paper. Ten umožňuje proniknutí barvy do vnitřní struktury a následně zaschnutí v tenké ochranné vrstvě. Dye-based inkousty neodolávají vodě, takže jejím působením se snadno rozpouští. Blednutí je způsobenou malou odolností proti UV záření.

Pigmentové inkousty
U pigmentových inkoustů platí víceméně opak. Obecně jsou inkousty na bázi pigmentu mnohem odolnější než dye-based, a to jak proti UV záření, tak i proti vodě. Nejsou tolik závislé na typu potisknutého média. Co se týče použití, jsou mnohem flexibilnější. Jejich krytí je větší, při tisku tedy teoreticky nespotřebujete tolik inkoustu. Ale i pigmentové inkousty mají záporné vlastnosti – jsou mnohem náchylnější na bronzing, mají menší gamut a vzhledem ke svému složení také horší kresbu. Jednotlivé částice barviva jsou asi padesátkrát až stokrát větší než u dye-based inkoustů a nerozpouštějí se, ale zůstávají rozptýlené v nosné kapalině. Tím pádem nemohou vytvořit tak jemné kapičky jako dye-based inkousty. Nezanedbatelným faktorem je jejich vyšší cena.

Může se zdát, že dříve bylo vyvolávání fotografií jednodušší – stačilo vytáhnout z fotoaparátu kazetu s filmem, zanést ji do nejbližšího fotolabu a za několik dní si vyzvednout vyvolaný negativ i s hotovými obrázky. U digitálních fotek je to však podobné, pouze do fotolabu odnesete paměťové médium se soubory. Navíc můžete pohodlně tisknout kvalitní fotky i doma.

Ideální pro tvořivé, nic pro spořivé

Problém je v tom, že při ceně inkoustu a fotopapíru na domácím tisku fotografií nijak zvlášť neušetříte, takže hlavním důvodem pro pořízení fototiskárny je rychlost, variabilita a žádné starosti s objednávkami či návštěvami obchodů. Kvalitativně se takto pořízené fotografie vyrovnají těm, které jsou schopny vytvořit fotolaboratoře a navíc si své snímky můžete zpracovat v pohodlí domova.

Ne ve všech případech je také vyžadována maximální kvalita, takže se nabízí například možnost tisku na levnější fotopapír, se kterým nedosáhnete tak dobrých výsledků jako v případě doporučeného papíru, ale kvalita výtisků je obzvláště v podání některých zařízení dostačující.

Více barev – více věrnosti

Běžné inkoustové tiskárny používají tři základní barvy, z nichž je možné mícháním v různém poměru poskládat prakticky celé barevné spektrum. Jsou to: Cyan – azurová, Magenta – purpurová, Yellow – žlutá. K tomu se přidává zvlášť černá barva (K – blacK), aby nemusela být tato nejčastěji používaná barva skládána ze všech tří barevných složek, ale použila se přímo. Jednak se tímto způsobem šetří tiskové náklady a jednak je taková „pravá“ černá výraznější, sytější a zkrátka černější než ta namíchaná. Z podobných důvodů se do fototiskáren přidávají další přímé barvy výrazně vylepšující kvalitu fotografií a věrnost barevných odstínů. Dnes se používají i systémy s osmi či více barvami.

Přitom se jednotlivé tiskárny liší podle používané technologie nejen počtem, ale také druhem barev. Například u tiskáren Canon Pixma iP6700D a Epson Stylus Photo R360 (také R265) jsou navíc světle azurová a světle purpurová, zatímco v některých profesionálních zařízeních najdete třeba tmavší barvy – červená a zelená. Tiskárny, které se standardně dodávají s tříbarevnou (CMY) a černou (K) inkoustovou kazetou, lze někdy dovybavit i fotografickou inkoustovou kazetou, která v tiskárně zaujme místo kazety s černým inkoustem. Fotografická tisková kazeta obsahuje světle azurovou, světle purpurovou a černou barvu a rázem je tak z tiskárny systém s šesti inkousty. Pokud budete často tisknout černobílé fotografie, můžete u některé tiskárny místo fotografické kazety nainstalovat šedou inkoustovou kazetu se třemi stupni šedé.

Stejně důležitý jako počet přímých barev je i způsob využívání a údržby tiskových kazet. Canon (s výjimkou některých modelů) a Epson mají tento problém vyřešen velmi účelně – každá barva má svou vlastní tiskovou kazetu, kterou lze po vyprázdnění vyměnit. Toto řešení podstatně sníží tiskové náklady, protože není třeba v případě vypotřebování jedné barvy vyměnit celou inkoustovou kazetu, kde může být ještě hodně nevyužitého inkoustu ostatních barevných složek (může k tomu dojít např. při dlouhodobějším jednostranném barevném zatížení).

Další výhodou tiskáren s oddělenými inkoustovými kazetami je snadná údržba tiskové hlavy a trysek. Ty nejsou součástí inkoustových kazet, a tak v případě, že trysky zaschnou (což není u tohoto systému tak časté díky mechanismům, které po ukončení tisku přečerpají zbytky inkoustu zpět do kazet), je lze snadno vyčistit. Stačí jenom najít příslušné tlačítko v ovladači nebo v nabídce fototiskárny. Na inkoustových kazetách sdružujících více inkoustů je tisková hlava přímo s touto kazetou spojena a po zaschnutí trysek je už zpravidla nic nezachrání.

Kvalita především

Kvalitní fototiskárnu poznáte tak, že věrně a ostře vytiskne originální předlohu, která není rozeznatelná od fotografie z laboratoře. Při bližším ohledání však zjistíte, že téměř na každé fotografii je nějaký rastr tiskových teček vidět – zejména na světlejších plochách.

Lidské oko ale nemá příliš velké rozlišovací schopnosti a bez důkladného zkoumání není snadné tiskový rastr spatřit. Naštěstí se album obvykle neprohlíží s lupou v ruce. Někdy je ale rastr výraznější – zvláště na levnějších fotopapírech. To už potom obrázek ztrácí ostrost a nemá s kvalitní fotografií nic společného.

Druhým hlediskem je věrnost a dosažený kontrast barev. Ideálního stavu dosáhne tiskárna tehdy, když tiskne celou barevnou škálu od nejsvětlejších odstínů až po černočernou tmu. Bohužel se často stává, že celý obraz je příliš světlý nebo jsou některé barvy příliš přesycené, takže se z modré oblohy stává fialová a bílé obličeje žloutnou.

Podobný problém se vyskytuje u černobílých fotografií, kde se nedostatečné rozlišování odstínů projevuje v jejich slévání a to zejména v tmavších škálách. Jen tam, kde lze na tmavém závěsu rozeznat všechny jeho záhyby, se dá mluvit o kvalitním černobílém obrázku.

Vždy něco navíc

Výrobci rádi přidávají ke svým tiskárnám různá vylepšení a zvláštní nabídky, kterými by rádi přitáhli zákazníky na svou stranu. Snad nejzajímavějším trendem je výroba minitiskáren. Jejich výhodou jsou právě malé rozměry kombinované s možností tisku bez počítače (tedy z paměťových karet či z fotoaparátů). V našem testu mezi takové tiskárny patří Epson PictureMate 100 či a Canon Pixma mini260. Takové tiskárny jsou většinou velmi dobře vybaveny, bez barevného displeje by se určitě neobešly.

Barevný displej je součástí i mnoha větších fototiskáren – častokrát na něm lze sledovat i stav inkoustu v jednotlivých kazetách.

Další užitečnou specialitou některých tiskáren je možnost potisku CD/DVD. Nelze pochopitelně potisknout jakýkoli disk, ale jen ten, který je označen jako „Printable“. Kvalita na tomto povrchu zdaleka nedosahuje tisku na fotopapír, ale přesto může dodat vašim datovým médiím nevšední podobu.

Další kapitolou by mohlo být softwarové vybavení, instalátory a ovladače. V podstatě lze ale konstatovat, že kvalita všech ovladačů i instalátorů je na velmi vysoké úrovni. Nabízejí širokou paletu nastavení a takřka všechny už jsou v češtině. U některých chybí možnost uložení parametrů, jinde zase tiskový náhled nebo přepnutí na černobílý tisk – většinou se však jedná o zanedbatelné drobnosti, bez nichž se v některých případech snadno obejdete.

Témata článku: Běžná fotka, Epson Stylus, Target, Drobný detail, HTTP, Obálky, Fotopapíry, Dobrá kvalita, Inkoust, Pleť, Malý problém, Centrum, Parametr, Diva, Barevné tiskárny, Photo, Canon Pixma, Tiskárny inkoustové, Podobný důvod, Canon, Epson, Centra, Fotopapíry epson, Test, Center

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji