Šest způsobů, jak poslat velké soubory. Ulož.to už nefunguje a e-mail se nehodí | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Šest způsobů, jak poslat velké soubory. Ulož.to už nefunguje a e-mail se nehodí

  • Na velké přílohy lze využít cloudová úložiště nebo specializované služby
  • Uživatelé Windows 10 a 11 mají řešení přímo v operačním systém
  • Se sdílením souborů si ale poradí i moderní NASy

Pokud posíláte soubory e-mailem, pak dříve či později narazíte na limit omezující maximální velikost přílohy. V případě Gmailu i Seznamu je to jen 25 MB, což sice stačí pro běžné dokumenty, ale ne pro objemnější soubory. Zpravidla má už každý osvojené nějaké řešení, dnes se ale můžete nechat inspirovat, zda neexistuje třeba nějaké efektivnější.

Služby pro posílání velkých souborů

První možností je využití služeb, nabízejících jednorázové odesílání velkých souborů. Ty obvykle fungují na víceméně stejném principu: zadáte e-mailovou adresu příjemce a nahrajete soubor. Příjemci pak přijde zpráva s kódem nebo odkazem k vyzvednutí „zásilky“.

Takových služeb je nejen na českém internetu celá řada – namátkou můžeme jmenovat například Úschovnu, jež nabízí bez registrace a zdarma možnost nahrát soubor velký až 30 GB, který bude k dispozici po dobu 14 dnů pro maximálně 30 stažení. Za 40 korun pak můžete poslat „Premium zásilku“ velkou až 50 GB, jež nebude mít omezený počet stažení a bude k dispozici po dobu 90 dnů.

Úschovna 
Úschovna

K odeslání stačí vyplnit adresu odesílatele, zvolit jeden nebo více souborů, zadat e-maily příjemců a případně napsat krátkou zprávu. Adresáti budou po nahrání souborů vyzváni k vyzvednutí zásilky, ke kterému mohou použít buď přímý odkaz, nebo unikátní kód.

Víceméně podobně funguje zahraniční služba WeTransfer, která nabízí bezplatné posílání souborů až do velikosti 2 GB (v placené verzi až 20 GB). Jednou z jejích výhod je podpora nahrávání celých složek. K odeslání stačí zadat e-maily odesílatele (je nutné ověřit zadáním kódu) a adresáta, volitelně je možné připsat krátkou zprávu.

WeTransfer 
WeTransfer

Další zahraniční službou pro posílání velkých souborů je Filemail. Bez nutnosti platit ji lze využít pro soubory i celé složky velké až 5 GB, přičemž si můžete vybrat, jestli chcete příjemci poslat e-mail, nebo jen získat odkaz ke sdílení. V placené verzi lze nastavit dobu platnosti sdílení a zabezpečit přístup heslem. Při častějším používání možná oceníte aplikace pro Windows, macOS, Outlook, iOS a Android.

Filemail 
Filemail

Jinou možností je služba SendAnywhere, která umožňuje posílání souborů přímo mezi zařízeními bez nutnosti nahrávat je do cloudu. Je známá svou schopností posílat velké soubory rychle a bezpečně. Stačí nahrát soubory a následně druhé straně předat šestimístný kód, který platí po dobu deseti minut. 

SendAnywhere SendAnywhere

Pokračování 2 / 5

OneDrive je připraven ve Windows 10 a 11

Pohodlnou cestou, jak sdílet velké soubory, je využití cloudových disků. Tuto funkci podporují prakticky všechny služby a princip jejich fungování je velice podobný. Výhodou je, že soubory uložené v cloudu už není nutné nikam zvlášť nahrávat, takže celý proces obvykle proběhne poměrně rychle.

Začněme řešením, které se přímo nabízí – aplikace cloudového úložiště Microsoft OneDrive je součástí operačních systémů Windows 10 a 11. Nabízí jak poměrně dobře zpracovanou webovou aplikaci, tak i klientský program pro desktop a mobilní aplikace pro Android a iOS. Ve verzi zdarma dostanete prostor pro 5 GB dat, za 39 Kč měsíčně (při platbě na rok dopředu) pak lze pořídit solidních 100 GB.

Ve webové aplikaci stačí nahrát soubor, klepnout na něj pravým tlačítkem myši a zvolit možnost Sdílet. V následujícím dialogovém okně pak zadáte e-mailovou adresu příjemce, nebo můžete Kopírovat odkaz, jež lze použít například při komunikaci přes nejrůznější „kecálky“.

OneDrive - webová aplikace 
OneDrive – webová aplikace

Použití desktopového programu je téměř identické – stačí zkopírovat soubor do složky OneDrive (ve výchozím stavu je v C:\Users\uživatel\OneDrive ale lze ji snadno přesměrovat jinam). Následně na něj klepnete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte možnost Sdílet. Pak budete mít na výběr, zda chcete odkaz poslat prostřednictvím elektronické pošty, nebo zkopírovat do schránky.

Díky stále běžícímu klientu se soubory do cloudu nahrávají průběžně a odeslání je tak zpravidla jen otázkou rychlého vygenerování odkazu. Pokud soubor ještě není připraven v cloudu, netřeba ho tam nahrávat „ručně“, stačí chvíli počkat a jakmile se u něj v průzkumníku zobrazí zelená značka, je připraven. 

Pokračování 3 / 5

Další cloudová úložiště

Snadné sdílení souborů nabízejí i další poskytovatelé cloudových služeb. Jediným limitem bývá velikost úložiště, která je u bezplatných variant omezená. Jedním z nejzajímavějších je v tomto směru služba MEGA, do které můžete zadarmo nahrát až 20 GB dat (ovšem pozor na denní limity přenesených dat!).

Přes webové rozhraní je možné sdílet soubory i celé složky – stačí na ně klepnout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost Get link. Získaný odkaz pak můžete poslat příjemci způsobem, který sami uznáte za vhodný. Soubory a složky lze také sdílet – k tomu slouží možnost Share. Příjemci můžete udělit práva jen ke čtení, pro čtení a zápis (bez možnosti mazání), nebo plný přístup. V takovém případě už si ale adresát musí založit na MEGA účet.

MEGA 
MEGA

Můžete si také nainstalovat desktopovou aplikaci MEGA Sync, jež je k dispozici pro Windows, macOS a Linux, na mobilních zařízeních pak lze použít programy pro Android a iOS. K odeslání souboru do cloudu stačí klepnutí pravým tlačítkem myši a volba Upload to MEGA. Samotné sdílení je však nutné provést ve webové aplikaci.

Víceméně podobně funguje i Dropbox, u kterého jsou však bezplatné účty omezeny na 2 GB prostoru a maximálně tři připojená zařízení. Sdílení probíhá stejně v desktopové i webové aplikaci – buď můžete získat odkaz, který pošlete příjemci, nebo lze soubory a složky sdílet jen pro čtení, případně i k úpravám.

Dropbox 
Dropbox

Důstojným konkurentem Dropboxu nejen v oblasti sdílení souborů může být PCloud, u kterého se lze zdarma dopracovat na kapacitu až 10 GB. Také zde je možné získat odkaz pro sdílení jednoho či více souborů, případně celé složky, a to jak ve webové, tak i desktopové aplikaci, jež je dostupná pro prakticky všechny platformy.

pCloud 
pCloud

Zapomenout bychom neměli ani na Disk Google, nabízející zdarma prostor o velikosti 15 GB, který je však sdílený s dalšími službami, například Gmailem. I zde můžete sdílet data jen pro čtení, nebo prohlížení, případně získat odkaz na konkrétní soubor nebo složku.

Disk Google 
Disk Google

Pokračování 4 / 5

Využití vlastního NASu

Vlastníte-li síťové diskové pole Synology, můžete si na něm rozjet vlastní cloudový disk Cloud Station. V takovém případě stačí na počítači v synchronizované složce klepnout pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky použít možnost Synology Cloud Station Drive-Vytvořit odkaz pro sdílení. Odkaz lze zabezpečit heslem a nastavit dobu jeho platnosti a/nebo počet povolených přístupů.

Výhodou tohoto řešení je především to, že nebudete nijak omezováni ve velikosti souborů (tedy kromě limitu daného velikostí pevných disků nainstalovaných v NASu). Vše máte navíc pod svou kontrolou a nebudete muset nahrávat data na cizí servery.

Synology File Station 
Synology File Station

Ve webovém rozhraní Synology můžete přes aplikaci File Station sdílet libovolnou složku nebo soubor na diskovém poli. Stačí klepnout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost Sdílet. Získáte odkaz, který můžete poslat dál, přičemž přístup je možné zabezpečit heslem.

Pokračování 5 / 5

FTP server

Sdílení souborů přes FTP server můžeme dnes z mnoha důvodů označit jako zastaralé a v tomto přehledu ho uvádíme víceméně jen pro úplnost. První, co k němu budete potřebovat, je veřejný server, na který můžete nahrávat data, a aplikaci – FTP klienta.

FTP klient FileZilla 
FTP klient FileZilla

Pokud byste k těmto účelům chtěli využít server, na kterém máte webovou prezentaci, doporučujeme nejprve prostudovat podmínky poskytovatele hostingu. Často v nich bývá zakázáno ukládání souborů, na které nevedou žádné odkazy z hostovaných webových stránek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud