Notebooky | Příslušenství | USB-C

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Především v kategorii ultrapřenosných notebooků se stále častěji potkáváme s omezeným počtem konektorů, mezi nimiž už některé typy nemusíme najít vůbec. Třeba MacBooky už vsází takřka výhradně na USB-C. Inspirují se však i ostatní výrobci a u tenkých notebooků se často musíme smířit s absencí tradičního USB ve více kusech, často nemusí být přítomný grafický výstup HDMI (o Display Portu nemluvě), a pokud zatoužíte po připojení k pevné počítačové síti, neuspějete vůbec.

5e2bdfbb-38ea-4212-bf12-c86efd0d3e17
Zajímavým a ergonomicky výhodným řešením je kombinace dokovací stanice a hliníkového stojanu na notebook. Tento má na svědomí i-Tec

Tyhle bolístky však řeší USB huby, případně dokovací stanice. Hranice mezi nimi není pevně stanovena, pro účely tohoto článku ale obě kategorie odlišíme jednoduše:

  • hub: pouze rozšiřuje konektorovou nabídku
  • dokovací stanice: současně nabídne i nabíjení notebooku

Hub, nebo dok?

Kromě zjednodušení jsou i další typické rysy a nejviditelnější jsou rozměry. Hub je zpravidla určený pro přenášení, takže nabídne nižší počet konektorů, ale snadno jej přibalíte do brašny či batohu. Dokovací stanice vyžaduje napájecí adaptér, tudíž se na cesty moc nehodí. Má však více konektorů, díky nim připojíte více monitorů a externí napájení nahradí adaptér notebooku (podmínkou je podpora nabíjení přes USB-C).

0f91ad15-5542-4d93-9737-e734905bc56e 
K většině dokovacích stanic je dodáván externí nabíjecí adaptér s výkonem kolem 100 W

Typické využití dokovací stanice je zřejmé – bude ležet někde pod monitorem a veškeré periferie včetně audia, počítačové sítě i klávesnice s myší budou připojovány přímo k ní. Když potom dorazíte s notebookem k pracovnímu stolu, bude stačit zapojit jediný kabel USB-C. Velmi rychle tak získáte přístup ke všem periferiím, navíc se notebook začne nabíjet. Podobně jako u hubu především získáte celou řadu konektorů, které jsou na notebooku v omezeném počtu nebo chybí zcela.

0f0ac4dc-fa0b-459e-aa85-9c39cf060d51
Další možností, s čím kombinovat dokovací stanici, je reproduktor. V podobě modelu G2 jej nabízí HP

Při vybírání byste tak měli zvážit primární využití nového zařízení. Pokud často pracujete s notebookem ve stolním režimu s připojeným monitorem, bude vhodnější plnotučná dokovací stanice. Naopak když vám jde především o rozšíření konektorů – ať už na cestách, nebo doma či v práci –, bude dostačující levnější hub. I ten se totiž může postarat o grafický výstup, pevnou síť nebo čtečku paměťových karet.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Pozor na specifikace konektorů, na Thunderbolt a Power Delivery.

Přidáme přehled aktuální nabídky na českém trhu.

V závěru článku doporučíme šest konkrétních hubů a docků.

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Jak v domácnosti ušetřit elektřinu. Zaměřte se na efektivitu a odhalte největší žrouty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,