Když datacentrum chladí mořský vzduch

Hewlett-Packard spustilo blízko britského Newcastlu moderní datové centrum, které je chlazeno vzduchem nahnaným ze Severního moře. Vypravili jsme se toto centrum prozkoumat.

Společnost Hewlett-Packard nedávno otevřela jedno z největších evropských datových center, které se mimo jiné chlubí tím, že je chlazeno mořským vzduchem. Vypravil jsem se proto do severní části Velké Británie poblíž fotbalového města Newcastle, abych se na tuto datovou farmu mohl podívat blíže.

Datové centrum HP má čtyři obrovské haly o rozloze tisíc metrů čtverečních, v jejichž podlažních systémech je umístěn chladící systém, který distribuuje a odvádí vzduch nasávaný ze Severního moře a udržuje stálou teplotu v halách na 24 stupních. Vzduch do budovy nasává 8 masivních ocelových větráků o průměru 2,2 metrů a dalších 8 stejných větráků se pak stará o odsávání. Vzduch v jednotlivých halách je skutečně konstantní a samozřejmě je také vyřešeno jeho proudění skrze (prozatím relativně prázdné) uličky s rack skříněmi. Samotné větrací šachty a ventilátory jsou vskutku masivní. Při jejich zapnutém plném chodu jsem měl co dělat, abych neodlítl o několik metrů jako kus papíru.

Hlavní je úspora energie

Ostře střežená farma, ve které nebylo možné natáčet, ale pouze omezeně fotit, čítá přes 8 tisíc čtverečních metrů technického prostoru, kde nejsou umístěny samotné servery, ale veškerá provozní technika, včetně napájecích zdrojů atp. Napájecí kapacita 2,2 kW na metr čtvereční zajišťuje dostatečné prostředky pro provoz serverů. Podle údajů HP stojí jedna kWh zhruba 0,117 amerických dolarů, což dokáže ušetřit až 1,4 milionu dolarů oproti běžným datovým centrům.

Kromě výrazných energetických úspor datové centrum umožňuje další šetření díky využití přírodních zdrojů. Na střeše celého komplexu je zachytávána dešťová voda, která je následně sváděna potrubím do velikých nádrží, z nichž každá je schopná udržet až 80 tisíc litrů přírodou nadělené vody. Dešťová voda je pak používána nejen pro potřeby samotných serverů, chlazení atp., ale také například pro splachování toalet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HP klade důraz na vedení veškeré kabeláže, které vydá na mnoho a mnoho kilometrů. Průchod chodbami s vedením často navozuje pocit chodeb z filmu Vetřelci.

Při průchodu serverovými halami mě překvapila bílá barva veškerého vybavení, od rozvaděčů, přes viditelnou kabeláž až po zdi. Bílá barva má lépe odrážet světlo, což umožnilo instalovat o 40 % méně osvětlení a další významnou úsporu při náročné energetické spotřebě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veškeré prostory a vybavení serverových hal jsou v bílé barvě. To umožňuje menší osvětlení a snižuje energetické nároky na provoz

HP v novém datovém centru poskytuje prostor pro své významné zákazníky, mezi které patří mimo jiné britské Ministerstvo obrany. I proto je důležité veškerá data v prostorech u městečka Wynyard důkladně střežit. Kromě střežení samotného komplexu, kam se běžný smrtelník nedostane a speciální návštěva pouze s podepsaným protokolem a s občanským průkazem, jsou střeženy také jednotlivé rozvaděčové skříně. HP používá speciální systém elektronických klíčů umístěných v jedné skříni. Jakmile je tato skřín otevřena, není možné jakkoliv manipulovat s rozvaděči a povolaný technik může vzít pouze jeden klíč. Další klíč je pak možné vzít až po navrácení klíše předešlého.

Celý komplex je kompletně připraven pro záložní napájení. HP zde provozuje 10 výkonných generátorů, každý s 40 litrovým V16 motorem. Každý takový generátor dokáže generovat 2 MW. K nakopnutí je připraveno několik regálů s bateriemi opatřenými citlivými senzory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
10 agregátorů, každý je schopný generovat 2 MW. Záložních a bedlivě monitorovaných baterií byste se nedopočítali.

Dnešní datová centra nemají ani tak problémy s tím, že by nedokázaly obsloužit požadavky zákazníků svým výkonem nebo kapacitami, ale problémem jsou právě neuvěřitelné nároky na energie a chlazení. HP tímto ukazuje, že cesta se dá najít vždy. Není však v této hře samo. Minulý rok jsem například navštívil komplex firmy APC v New Portu v americkém státě Rhode Island, na kterém se podílí i Google. Tyto dvě firmy mimo jiné zkoumají na Severním pólu možnosti další úspory energií.

Být "green" není pouhé marketingové slovo, ale něco, co skutečně hraje významnou roli v provozu IT.

Diskuze (13) | Total Commander 7.55 RC1: vyzkoušejte další testovací verze

Témata článku: Technologie, Datacentra, Reportáže, Farm, Dostatečná energie, Záložní napájení, Dešťová voda, Chlazení motoru, Vzduch, Severní moře, Zapnutý senzor, Záložní zdroje, Viditelné světlo, Severní pól, Halo, Bílá barva, Datacentrum, Běžný senzor, Kabeláž, Atp, Přírodní zdroj, Čtvereční metr, Newcastle, Island

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší