To jsou zase kecy 🙂.
Jediným mým přáním by bylo "zničte disky, to co tam je se nesmí dostat na světlo světa"😀
Taky způsob, jak zajistit datům nesmrtelnost 🙂
Každý normální "uvědomělý člověk" si disk s citlivými "soukromými" daty umí zašifrovat (případně konkrétní adresář). To asi nebude Váš případ a Vaše stupidní fotky či porno, nikoho zajímat opravdu nebude.
Komické. Tohle má snad každý, kdo má rodinu. Máme roky zpracované včetně videonavodu a průběžně aktualizujeme. Jen taková drobná rada. Mnoha lidem chodí například vyúčtování, nebo jiné důležité věci právě na jejich email. Ve chvíli kdy se něco stane, tak než se rodina vzpamatuje, tak může být pozdě a nebo to může být dražší, jen proto, jste něco prosvihli. Udělejte si neutrální email, kam si necháte posílat platby pojistek, energii, nájmu atd a ten mail si nechte přeposílat na všechny členy rodiny, nebo do něj dejte všem pristup
Na vyúčtování mají normální rodiny společný účet, ke kterému mají přístup oba partneři. Máte divnou rodinu.
To,co píšeš, jak tak akorát velký nesmysl. Nikdy nic není napsáno na "rodinu". Vždy je to na konkrétního člověka a jeho účet nemůžeš používat, ani když víš přístupové údaje, ani tak, že se za něj budeš vydávat a dělat, jakoby se nechumelilo.Stejně musíš jít na pobočku a přehlásit to a tím dostaneš i jiný přístup. A co se týká jakýchkoliv peněz nebo investic, tak ty jsou vždy předmětem dědictví a svévolná manipulace s nimi po smrti majitele je trestý čin, i když je to v rodině. Vše musí projít regulérním dědickým řízením.
"A co se týká jakýchkoliv peněz nebo investic, tak ty jsou vždy předmětem dědictví a svévolná manipulace s nimi po smrti majitele je trestý čin"Je toto jen plácnutí nebo to můžete nějak rozvést?Přeci pokud mám účet a manželka má k němu dispoziční právo tak by se to přeci žádného dědického řízení nemělo týkat?
Odpovím si sám. Co se týče účtu, ke kterému má druhý partner dispoziční právo, tak může s tímto účtem dál nakládat.Já i žena máme FIO, kde se "dispoziční právo" dá nastavit pohodlně z z webu. Viz článek Idnes https://bit.ly/35N22eO
Nicméně si dál odpovím, že tento účet bude stejně pak zablokován, takže disponent by si měl stihnout převést peníze, než se tak stane.
.. a ještě pokračuji: jenže i takto zablokovaný účet jde do dědického řízení a dojde k vypořádání SJM a bere se stav účtu v době úmrtí. Čili výhoda je jen v tom, že druhá strana může případně hasit výdaje.Nicméně našetřené peníze stejně musí projít kolečkem vypořádání SJM (čili manželka má nárok na půlku) a ta druhá půlka se pak dělí dál znovu mezi manželku a děti.Takže bohužel asi nejde udělat, aby našetřené peníze připadly všechny manželce ....
MBank, asi jako jediná, nabízí k účtu spoluvlastnictví. Oba dva majitelé potom mají úplně stejná práva a nemělo by dojít k blokaci.https://www.mbank.cz/informace-k-produktum/inf... Edit: Ještě jsou dvě další (před deseti lety, možná už víc). Tady je popsané, jak to potom probíhá - https://www.mesec.cz/clanky/spolecny-ucet-v-ba...
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 11. 2020 00:04
Nesmysl. Spoluvlastnictvi uctu nic neresi. Vlastne je uplne jedno, jestli jsou ty penize v bance nebo doma ve skrini, vse jde pres dedicke rizeni.
líbí se mi tu,jak tu valná většina obhajuje tyto digiáltní závěti...Racionální člověk ví,že je to nesmysl....Pokud rodina neví,že manžel (otec) měl účty na Kypru,druhej byt v Horní dolní (o kterym nikdo nevěděl),že měl investice v akciích někde v americe,nebo bitcoin na harddisku,kterej vypadla jak z 90.let a babička ho vyhodila při uklidui...tak je něco špatně.....Stejně,když člověk umře,tak všechny finanční věci (učty,investice) se vytahují z registru ČNB.pokud měl člověk nějaké věci co tajil před rodinu mimo ČR nebo v pochybnostech jeho smula - pak když se to rodina dozví,tak spíš než "nadšení z majetku" si odplivnou,jak to ten jejich milovaný mohl tajit...bud komunikace v rodině funguje nebo ne.To je stejný jak kdybych před partnerkou tajil obsah mobilu.Normálně máme oba na telefonech zadefinovany navzajem otisky prstu a víme i gesta na odblokování....partnerka se klidně muže kouknout na maily,komunikatory atd....Takže proto tady ty tajný návody mi řpijdou kravina....tak jsem rád,že tu někdo píše i z té druhé strany :)
Nevím, jestli reagujete na článek. O všem, co v tom dokumentu je, rodina ví. Pokud jde o finanční věci, tak do koruny, protože máme jednoduché sdílené domácí účetnictví. Tam není vůbec nic tajného. Jen se o tyto věci moc nezajímá, protože je spravuji já. (Na oplátku bych zase já potřeboval návod na automatickou pračku, protože ovládání tohoto pekelného stroje prostě nezvládám.)Dost peněz nebo jiných zdrojů je také v různých zahraničních službách, u kterých si ani trochu nejsem jistý, že o nich má ČNB přehled a dokáže s nimi v rámci dědického řízení pracovat.Cílem mého dokumentu není prozradit něco tajného. Jen maximálně zjednodušit život ve stresové situaci, která může nastat.
Naopak si myslím, že jediná možnost jsou peníze doma v hotovosti, zlato atd. ... tam není šance dokázat, kdo je spořil.
Neřekl bych, že je to nesmysl. Spoluvlastníkovi účet během dědického řízení nikdo nezablokuje, na rozdíl od disponenta.„ Když dojde k úmrtí majitele účtu s disponenty, banka zpravidla účet zablokuje a až do skončení dědického řízení z účtu nevyplatí ani korunu. To může trvat i roky.“ „ V případě společného účtu úmrtí jednoho ze spolumajitelů komplikaci neznamená, pouze se zablokuje jeho debetní karta, z databáze banky se vymaže jméno zemřelého a účet funguje dál. Banka pro účely dědictví zjistí zůstatek účtu ke dni úmrtí a druhý spolumajitel po ukončení dědického řízení pak případně oprávněným dědicům vyplatí polovinu zůstatku ke dni úmrtí. Na funkčnost účtu to však nemá vliv a účet se neblokuje.“
Děkuji, bohužel je to tak. Disponenty umožňují všechny banky, ale spoluvlastnictví opravdu jen mBank :(A včil mudruj, jak řešit pravidelné platby na chod domácnosti, když mBank nechci ... :(
Tak do toho nikomu jinému nic není, vůbec není třeba digitální svět a říká se tomu závěť. Tu sepíšete u notáře (doporučuji) a tam si můžete přidat podmínek a dodatků kolik chcete. Nakonec zajistíte, aby se neztratila (za obraz se fakt jediný exemplář sepsaný roztřesenou rukou nedává) a máte vystaráno. Dokonce existují zahraniční kanceláře (dražší varianta), které jsou schopny i po Vašem skonu, doručit ve stanovené době, kdekoliv po světě co je třeba, přesně dle Vašeho přání vč. finančního plnění a předání nemovitého majetku.> A pro muže, nemylte se, pro ženy jsme my muži jen jakési hračky, zpestření jejich života a zatímco muž fixovaný na jednu družku, která mu odešla se kolikrát uchlastá, žena si většinou po Vašem odchodu velmi dobře poradí i s dětmi! Je na to od přírody mnohem lépe vybavena, nesní jako Vy, ale chladně koná. Třeba tak, že si za Vás velmi rychle najde náhradu – přece nebude na stará kolena bez solidního důchodu, že?
Ano syndrom zachránce, jak zabezpečit rodinu v případě vlastní smrti a nejlépe ještě našetřit peníze na celý zbývající život dětem a manželce v případě třeba rakoviny, když se dopředu se smrtí počítá. Jako v seriálu Breaking Bad...Přitom je to jen totální arogance a namachrovanost "hlavy rodiny", který si myslí, že by se bez něj všechno posralo. Buďte v klidu vážení, realita je úplně jiná. Ve skutečnosti po vás neštěkne ani pes. Ano 14 dní truchlení a zmizíte jako prd ve větru. Manželka si najde do měsíce nového nabíječe, který ji poskytne empatickou náruč a děcka utratí prachy, které jste jim naspořil na studia za iPhony a podobné íčoviny. Pro malé děti zmizíte okamžitě a teenageři váš odchod někdy nakonec i uvítají ve vidině "svobodnějšího" života bez despotického fotra, který vše zařizoval a muselo být vždy podle něho. Tohle je realita, takže budete se svým dopisem a radami ze záhrobí tak akorát pro smích a stejně si vše zařídí jinak a po svým a na váš jakýkoliv jiný "odkaz" se z vysoka vyserou.
je to tak😁
Každý nemá tak hořké zkušenosti z rodinného zivota, jako vy. V případě smrti nejde o nějaké vysvěcení dotyčného, ale o to, že každý investuje nějaké peníze do elektronického života (licence, bitcoiny, aplikace, Steam, atd.) a byla by škoda kdyby tohle všechno vyšumělo...
Wtf? Nejsem mrtvý, když tady píšu a tedy nemůžu mít v tomto žadné zkušenosti. Dalši blbánek, jehož jediná argumentace je, že názor, jakýkoliv, musí dotyčný zažít na vlastní kůži 😁
Třeba jste ten nový manželčin nabíječ... 😉
Asi jsem to špatně vysvětlil. To není návod, co mají dělat, až tady nebudu. Jen co největší usnadnění přístupu k věcem důležitým pro provoz domácnosti. Kde co je a jak se k tomu dostat. Je přece lepší mít hned k dispozici heslo, než se u digitálních světových služeb snažit uspět s českým úmrtním listem. Pár tipů tam mám jen u investic, které jsem přece jen dělal s nějakou strategií. Jako že například tyto dluhopisy má smysl nechat doběhnout do konce a nezbavovat se jich v předstihu. Ale co si z těchto plánů vezmou, to mě už trápit nebude 🙂Jinak vaší životní zkušenost vám ani v nejmenší nezávidím. Bez ironie.
Vysvětlil jste to dobře. Ale pro lidi kteří si z článku dokážou přečíst jenom nadpis a pak hned hurá do diskuze, je všechno vysvětlovaní marný.
Pane Lutonský, kdybych mluvil z vlastní zkušenosti, tak bych musel být mrtvý. Vaše IQ je dechberoucí...
O IQ svědčí spíš schopnost interpretace textu a v tom vy očividně dost zaostávate. Myšlena byla samozřejmě vaše životní zkušenost s rodinnými vztahy, ne s vaší smrtí.
Psát, jak někdo jiný něco myslel, chce notnou dávku mozkové nedostatečnosti 😁)
Naopak, pouze pomáhám překonat mozkovou nedostatečnost jiného člověka, který to buď neumí a nebo nechce chápat a já rád pomůžu i svým slabším spoluobčanům. Přeci jen,i když je člověk hloupý a nebo jen trpí nějakým nutkavým chováním, pořád to není zločinec.
Ses do toho pěkně zamotal a krom toho, že jsi deb1il, tak jsi ještě mistr sebeklamu, když si dáváš sám sobě "lajky" 😁
Co se týče konkrétně těch státních dluhopisů, tak myslím, že dědicové na tom nebudou nějak výrazně jinak jestli je budou mít k ihned k dispozici nebo ne... 😀 😀
Zajímavé, kolik lidí má různé životní zkušenosti či představy.Osobně jsem velmi ocenil, když jsem v bytě dědy našel sešit "na rozloučenou". Ukončení služeb se řešilo mnohem jednoduššeji, nemusel jsem tápat a kontrolovat poštovní schránku s upomínkami a penalizacemi.Rodina má i smutnou zkušenost s pětiletým řešením dědického řízení živitele rodiny kvůli neschopnosti přestárlé notářky v 90. letech. Finančně je naštěstí podrželo širší příbuzenstvo.Takže ano, nějakou příručku pro milé pozůstalé mám. Pokud jsou na tom jiní jinak, jejich život. Ale nezávidím.
LOL, 1+! 😀Neee, tak to určitě nebude! Vždyť vzpomeňme sami na sebe, jak v případě všech životních rozhodnutí první běžíme k dokumentům po praprapředcích a řídíme se především jejich radami... 😀
Záslužné. Já jsem na A4 sepsal všecky účty co mame.je jich dost. Jejich čísla nejsou uvedena. I všecky nemovitosti. Holt stát se může cokoliv. Ženě jsem řekl kde papír je. To stačí. Nevěřím že banky účty notáři nezataji
Ještě doplním akcie. Teta zemřela dědické řízení proběhlo ale co je s jejími akciemi které v naivitě svěřila podivné firmě se už asi nedozvíme. Ani ona nekomunikuje.Kdo si dědické řízení spolu s organizací zažil ví co je to za martyrium. Ufff
Jestli si někdo myslí, že stačí napsat nějaký digitální nebo papírový dokument a po jeho rozbalení se ozve svist, záře a z jeho čitatele se stane Dračí bojovník jako v poselství z Kung-Fu Panda, tak je na omylu. 😀Já osobně to řeším tak, že "osobu blízkou" učím všechno, co umím já, dávám číst knihy, které čtu já, ukazuji jak vymáhat právo po institucích a firmách jako to dělám já, takže už za života dokáže řešit vše naprosto stejně jako bych to udělal já a dokonce ještě mnohdy lépe.Mojí smrtí předem připraveným právním procesem přejdou všechna majetková práva a žádné moje další přístupy nikdo nepotřebuje. Data na mých zařízeních jsou jen rozpracované věci, které jsou důležité jen pro mě, po mé smrti budou zničena - respektive nepřístupná a mají být zničena.Já sám pak mám být co nejlevněji zlikvidován, ideálně na státní útraty a to zásadně ČR - to by mi udělalo obrovskou posmrtnou radost, kdyby se to povedlo a tak široký úsměv by pracovník krematoria u nebožtíka ještě neviděl... 😀
Co když osoba blízká zemře dříve než vy? Co když zemřete společně? Díky zákonům se dědicové dostanou k bankovním účtům a jiným úředním věcem apod., ale u digitálních služeb a dat pravděpodobně narazí. Nehledě na to, že se třeba ani nedostanou ke kontaktům na přátele a kolegy (adresář, FB apod.), kterým by sdělili, že jste zemřel a že se s vámi mohou rozloučit.
Když osoba blízká zemře dřív než já, tak to na dědění mého majetku moc vliv nemá... 😀A pokud zemřeme společně, tak co budou dělat případní vzdálení dědicové "de lege lata" (dle aktuálního zákona), případně stát, kterému by majetek připadl, je mi už opravdu zcela volné úplně stejně jako jsem já volný jim už za života.Jinak to "pití firemního Kool-Aid" (jak říkají slangově američané tomu, když někdo žere korporátní propagandu) byste měl značně omezovat! Vy si myslíte, že někomu z práce a bývalých prací bude opravdu záležet na tom, aby Vám hlavně mohl jít na pohřeb?!Já teda nevím jak to chodí u Vás v CNC, ale všude, kde jsem pracoval já, tak lidi zajímalo akorát plnění KPI a vliv na jejich prachy. Například řvát po kolegovi, který se právě vrátil z nemocnice s ošetřeným srdečním záchvatem všem přišlo v pohodě, když "hořel termín".Osobně mám zkušenost, že jak člověk korporátu nevydělává prachy, tak pro něj neexistuje a to klidně i pokud minulý měsíc přinesl obrovské jmnění. Proto si opravdu nedokážu představit, že by například moji bývalí manažeři nějak lkali nad mou rakví a v slzách zoufale hrabali v hlíně jak Michael Jackson v EarthSong... 😀Osobně hádám, že na mojí smrti by nejvíc firmě vadily nesplněné aktuální zadání (to by asi vyvolalo největší emoce) a jinak by je to zajímalo jen proto, aby nemuseli platit platbu za poslední období buď vůbec nebo ji co nejvíce ponížit, protože hádat se už nebudu. 😀Myslím, že všeobecnou "korporátní útlocitnost" můžeme právě teď vidět, když denně umírají stovky lidí a většina korporátů stále jen hrabe prachy a neřeší.
ou maj gad!
https://www.deadmansswitch.net/Nicméně udělat si to bezpečně po svém není od věci...
Ten CoVid už nám leze na mozek.
Ne, jen tobě očividně v rodině neumřel ještě nikdo reativně mladej, se spoustou digitálních dat
no to je hruza, ze virtualni mec nebude jit k uzitku
když někdo mladej v rodině umře,tak určitě rodiče nebo kdokoliv nebude řešit nějaky kryptoměny,nebo zůstatky na účtech o kterejch rodina(partner) nevěděl - stejně se to vše vyjede v rámci dědického řízení z ČNB... nebo předání jeho aktivit v práci......a vše ostatní je spíš paranoia....
Nejsem si vůbec jistý, že účty ve službách typu Revolut, PayPal, Mintos natož třeba kryptoměny vyjedou v rámci českého dědického řízení. On stačí třeba i Apple/Google účet, přes který kupuje aplikace celá rodina. V tom mohou být desetitisíce.
Mám to nastavené podobně včetně 1Passwordu. Jen jsem to ještě zpracoval do myšlenkové mapy, lépe se tak dají popsat a následně pochopit souvislosti.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.