Mapy | Navigace

Kdyby před 2000 lety měli Google Mapy: Orbis vypočítá, jak dlouho trvaly cesty v Římské říši

Už od starověku se říká, že všechny cesty vedou do Říma. Jenže jak rychle se na nich šlo dopravit do jiných končin? Na to odpoví mapa Orbis vyvinutá na Stanfordově univerzitě.

Připomíná Google Mapy, ale na navigaci se dívá optikou tehdejší infrastruktury a „techniky“. Tvůrci stovky hodin zpracovávali informace o silniční i vodní síti, důležitých lokalitách i cenách. Výsledkem je mapa pokrývající asi 10 milionů čtverečních kilometrů, na které je zakresleno přes 600 sídel a dopravních uzlů, 85 tisíc kilometrů silnic a 28 tisíc kilometrů řek a kanálů.

Při výpočtu trasy si zvolíte místa (odkud, kam), roční období, prioritu ceny/rychlosti/vzdálenosti, dopravní prostředek a typy cest (silnice, řeky, otevřené moře, plavba podél pobřeží).

Vydat se pěšky z Londýna do Říma přes Francii a průsmyky v Alpách by při 30 zdolaných kilometrech trvalo zhruba 64 dní. Nejrychlejší trasa by většinu Francie obeplula kolem pobřeží a pevninou by se šlo jen nad Pyrenejemi, to by se stihlo za 30 dní. Nejlevnější cesta by zabrala 40 dní a plulo by se i okolo Španělska a Portugalska. Výpočet ceny bere v úvahu to, kolik toho člověk (osel, kůň…) sní a kolik jídla s sebou bude mít. Rychlost pak ovlivňuje roční období a s ním související sníh, led či různé větry.

via Jessica M. Dalton

Diskuze (13) Další článek: Šílenství pokračuje: Legendární video Charlie Bit My Finger se prodalo jako NFT za 16 milionů

Témata článku: Technika, Mapy, Francie, Navigace, Španělsko, Starověk, Řím, Google mapy, Orbis, Stanfordova univerzita, Kilometr, Alpy, Silnice, Londýn, Portugalsko, Říše, Římská říše, Roční obdobíRecenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Recenze hry Pokémon Shining Pearl. Remake čtvrté generace, který nepřekvapí

Nová generace je zatím v nedohlednu, a tak nám Nintendo letos nadělilo předělávku dvojice dílů čtvrté generace pokémonů.

Martin Nahodil
Pokémon Brilliant Diamond & Shining PearlNintendo SwitchRecenze
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování