Kdy začne Microsoft vydělávat mimo Windows a Office?

Zveřejněné kvartální výsledky ukazují, že softwarový gigant má čtyři ze svých sedmi divizí ve ztrátě; zisk na Windows a Office ale vše bohatě vynahradí.
Kdy začne Microsoft vydělávat mimo Windows a Office?
Finanční výsledky softwarového giganta za nedávno ukončený kvartál proběhly světovým tiskem bez větší pozornosti – Microsoft dosahuje setrvale vysokých a vyrovnaně rostoucích tržeb i zisku, a zveřejňovat zprávu, že „Microsoft opět, jako vždy, docílil rostoucího zisku i obratu“, zřejmě nepřipadá médiím jako příliš zajímavé sdělení.

Přesto obsahují zveřejněné výsledky několik informací, které jsou naopak značně zajímavé. Microsoft obvykle zveřejňoval pouze své celkové výsledky, a málokdo nechal veřejnost nahlédnout do hospodaření svých jednotlivých divizí, které navíc často, tak jak je rozvíjel, různě přejmenovával, přesouval, vytvářel a slučoval. Poslední zpráva ale obsahuje zcela jasné informace o hospodaření jednotlivých částí firmy a vyplývá z nich to, co bylo dosud jakýmsi veřejným tajemstvím (tj. všichni si to mysleli, ale důkaz nebyl): pouze tři divize firmy ze sedmi profitují, přičemž dvě ze sedmi se podílejí drtivou měrou na vytvořeném obřím zisku celé firmy.

Premianti a loseři

Premianty jsou divize, které Microsoft označuje trochu nejasně jako „Client“ a „Information Worker“, česky je nazvěme „Windows“ a „Office“. První utržila 3,9 miliardy dolarů s marží 85 % (komentátoři to označují jako „obscénní“), druhá 2,4 miliardy s marží 78 %. Zisková je i divize s tentokrát výstižným názvem „Server Platforms“ s tržbami 1,5 miliardy dolarů a marží 34 %. Tyto tři divize utržily 4,88 miliardy dolarů zisku, první dvě zmíněné 4,36, serverová tedy zatím zaostává; nicméně – a to je pro tento komentář důležité – zbývající čtyři divize firmy jsou ve ztrátě ve výši 830 milionů dolarů. Dojnými krávami firmy tedy jsou, stejně jako mnoho let v minulosti, Windows a Office, a upřímně řečeno, i serverová divize může vděčit za svůj profit právě existenci těchto dvou produktových skupin.

Zbývající čtyři oddělení firmy ztrácejí, a to rovněž dlouhodobě. Internetová skupina „MSN“ ztratila skoro sto mil. dolarů při půlmiliardových tržbách, skupina „Home and Entertainment“ je ve ztrátě 177 mil. také při tržbách okolo půl miliardy; to jsou nicméně části firmy, které alespoň dosahují slušných obratů a rostou, takže zisk je snad nedaleko. Dále je pak divize „Business Solutions“, kam patří Great Plains a Navision, a ta ztratila 68 mil. při tržbách 107 mil., a nejhůře je na tom skupinka „CE/Mobility“, která se stará o kapesní počítače a software do mobilů, jejíž tržby jsou skoro zanedbatelné (17 mil.), ztráta však činila 33 miliónů.

Konkurence funguje

Zmíněné údaje ukazují, že Microsoftu se nedaří být úspěšným podnikatelem v žádné jiné oblasti kromě Windows a Office, kde díky své totální tržní dominanci dosahuje rekordních marží a zisků. Microsoft přitom ve všech zmíněných oblastech má produkty, které jsou velmi kvalitní až špičkové, což vždy nebývalo pravidlem: Navision, svůj hardware a několik výtečných her, herní konzoli XBox, operační systém Pocket PC či online služby okolo MSN.

Důvody neprofitování jsou u každého případu jiné: Navision (a Great Plains) byly do firmy integrovány nedávno, software prochází přepracováním, frontální útok v segmentu „malá ERP“ Microsoft zřejmě teprve chystá. XBox je kvalitní produkt, ale Sony PS/2 je zřejmě o kousek lepší a především má výrazný časový náskok; Sony je navíc konkurent po všech směrech výtečný. Skupina služeb MSN rovněž patří k tomu nejlepšímu, co na Internetu je, ale vydělávat na Síti je nadmíru těžké; a konečně trh kapesních počítačů je zatím zcela miniaturní, takže ani s operačními systémy to zde není slavné. Ale můžeme formulovat i jiný pohled: ve všech těchto oblastech má Microsoft konkurenci.

Budoucnost je již nudná realita

V nedávném pro časopis Fortune se Bill Gates vyjádřil velmi optimisticky právě co se týká budoucnosti Microsoftu „mimo Windows a Office“. Gates hovoří jako obvykle vizionářsky o měnícím se světě, o svém oblíbeném tématu „PC-centrické domácnosti“, o internet everywhere a podobně. Jenomže píše se rok 2003 a tyto věci již nejsou vizí, ale každodenní realitou, většinou masově rozšířenou a obligátní - Internet, firemní ekonomické systémy, herní software a hardware. Když si uvědomíme, s jakou lehkostí a rychlostí Microsoft zdrtil, zlikvidoval svou konkurenci v oblasti operačních systémů na PC a kancelářských balíků, a to mu zde konkurencí byla největší a nejmocnější počítačová firma na světě, je s podivem, že se firmě zatím nedaří porazit konkurenty podstatně slabší, menší a navíc viditelně chybující, jako je například Palm.

Pro zapřisáhlé a fanatické odpůrce Microsoftu je tu ale i dobrá zpráva: ukazuje se, že jejich hrozby a katastrofické vize o tom, jak Microsoft „prostřednictvím Windows“ ovládne celý svět a naše životy, se nenaplňují. V jiných oblastech je Microsoft firma jako každá jiná, monopol na Windows jí nijak nepomáhá a o místo na slunci musí úporně bojovat.

Diskuze (48) Další článek: Informace o veletrhu IFA 2003

Témata článku: Microsoft, Kvalitní kousek, Starý kousek, Kapesní herní konzole, Rostoucí skupina, Divize, Office, Herní svět, Nudný život, Home Office, Vysoká marže, Worker, Konkurence


Určitě si přečtěte

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny