Kdy začne Microsoft vydělávat mimo Windows a Office?

Zveřejněné kvartální výsledky ukazují, že softwarový gigant má čtyři ze svých sedmi divizí ve ztrátě; zisk na Windows a Office ale vše bohatě vynahradí.
Kdy začne Microsoft vydělávat mimo Windows a Office?
Finanční výsledky softwarového giganta za nedávno ukončený kvartál proběhly světovým tiskem bez větší pozornosti – Microsoft dosahuje setrvale vysokých a vyrovnaně rostoucích tržeb i zisku, a zveřejňovat zprávu, že „Microsoft opět, jako vždy, docílil rostoucího zisku i obratu“, zřejmě nepřipadá médiím jako příliš zajímavé sdělení.

Přesto obsahují zveřejněné výsledky několik informací, které jsou naopak značně zajímavé. Microsoft obvykle zveřejňoval pouze své celkové výsledky, a málokdo nechal veřejnost nahlédnout do hospodaření svých jednotlivých divizí, které navíc často, tak jak je rozvíjel, různě přejmenovával, přesouval, vytvářel a slučoval. Poslední zpráva ale obsahuje zcela jasné informace o hospodaření jednotlivých částí firmy a vyplývá z nich to, co bylo dosud jakýmsi veřejným tajemstvím (tj. všichni si to mysleli, ale důkaz nebyl): pouze tři divize firmy ze sedmi profitují, přičemž dvě ze sedmi se podílejí drtivou měrou na vytvořeném obřím zisku celé firmy.

Premianti a loseři

Premianty jsou divize, které Microsoft označuje trochu nejasně jako „Client“ a „Information Worker“, česky je nazvěme „Windows“ a „Office“. První utržila 3,9 miliardy dolarů s marží 85 % (komentátoři to označují jako „obscénní“), druhá 2,4 miliardy s marží 78 %. Zisková je i divize s tentokrát výstižným názvem „Server Platforms“ s tržbami 1,5 miliardy dolarů a marží 34 %. Tyto tři divize utržily 4,88 miliardy dolarů zisku, první dvě zmíněné 4,36, serverová tedy zatím zaostává; nicméně – a to je pro tento komentář důležité – zbývající čtyři divize firmy jsou ve ztrátě ve výši 830 milionů dolarů. Dojnými krávami firmy tedy jsou, stejně jako mnoho let v minulosti, Windows a Office, a upřímně řečeno, i serverová divize může vděčit za svůj profit právě existenci těchto dvou produktových skupin.

Zbývající čtyři oddělení firmy ztrácejí, a to rovněž dlouhodobě. Internetová skupina „MSN“ ztratila skoro sto mil. dolarů při půlmiliardových tržbách, skupina „Home and Entertainment“ je ve ztrátě 177 mil. také při tržbách okolo půl miliardy; to jsou nicméně části firmy, které alespoň dosahují slušných obratů a rostou, takže zisk je snad nedaleko. Dále je pak divize „Business Solutions“, kam patří Great Plains a Navision, a ta ztratila 68 mil. při tržbách 107 mil., a nejhůře je na tom skupinka „CE/Mobility“, která se stará o kapesní počítače a software do mobilů, jejíž tržby jsou skoro zanedbatelné (17 mil.), ztráta však činila 33 miliónů.

Konkurence funguje

Zmíněné údaje ukazují, že Microsoftu se nedaří být úspěšným podnikatelem v žádné jiné oblasti kromě Windows a Office, kde díky své totální tržní dominanci dosahuje rekordních marží a zisků. Microsoft přitom ve všech zmíněných oblastech má produkty, které jsou velmi kvalitní až špičkové, což vždy nebývalo pravidlem: Navision, svůj hardware a několik výtečných her, herní konzoli XBox, operační systém Pocket PC či online služby okolo MSN.

Důvody neprofitování jsou u každého případu jiné: Navision (a Great Plains) byly do firmy integrovány nedávno, software prochází přepracováním, frontální útok v segmentu „malá ERP“ Microsoft zřejmě teprve chystá. XBox je kvalitní produkt, ale Sony PS/2 je zřejmě o kousek lepší a především má výrazný časový náskok; Sony je navíc konkurent po všech směrech výtečný. Skupina služeb MSN rovněž patří k tomu nejlepšímu, co na Internetu je, ale vydělávat na Síti je nadmíru těžké; a konečně trh kapesních počítačů je zatím zcela miniaturní, takže ani s operačními systémy to zde není slavné. Ale můžeme formulovat i jiný pohled: ve všech těchto oblastech má Microsoft konkurenci.

Budoucnost je již nudná realita

V nedávném pro časopis Fortune se Bill Gates vyjádřil velmi optimisticky právě co se týká budoucnosti Microsoftu „mimo Windows a Office“. Gates hovoří jako obvykle vizionářsky o měnícím se světě, o svém oblíbeném tématu „PC-centrické domácnosti“, o internet everywhere a podobně. Jenomže píše se rok 2003 a tyto věci již nejsou vizí, ale každodenní realitou, většinou masově rozšířenou a obligátní - Internet, firemní ekonomické systémy, herní software a hardware. Když si uvědomíme, s jakou lehkostí a rychlostí Microsoft zdrtil, zlikvidoval svou konkurenci v oblasti operačních systémů na PC a kancelářských balíků, a to mu zde konkurencí byla největší a nejmocnější počítačová firma na světě, je s podivem, že se firmě zatím nedaří porazit konkurenty podstatně slabší, menší a navíc viditelně chybující, jako je například Palm.

Pro zapřisáhlé a fanatické odpůrce Microsoftu je tu ale i dobrá zpráva: ukazuje se, že jejich hrozby a katastrofické vize o tom, jak Microsoft „prostřednictvím Windows“ ovládne celý svět a naše životy, se nenaplňují. V jiných oblastech je Microsoft firma jako každá jiná, monopol na Windows jí nijak nepomáhá a o místo na slunci musí úporně bojovat.

Diskuze (48) Další článek: Informace o veletrhu IFA 2003

Témata článku: Microsoft, Worker, Divize, Kapesní herní konzole, Herní svět, Home Office, Kvalitní kousek, Vysoká marže, Nudný život, Konkurence, Rostoucí skupina, Office, Starý kousek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů