Kdy notebook a kdy kapesní počítač?

Notebooky a jejich zdrobněliny – subnotebooky – jsou svým vzhledem, ale i dalšími vlastnostmi podobné kapesním počítačům, takže si přímo říkají o srovnání.
Notebooky a jejich zdrobněliny – subnotebooky – jsou svým vzhledem, ale i dalšími vlastnostmi podobné kapesním počítačům, takže si přímo říkají o srovnání. I když oba typy zařízení používají jiný operační systém a jsou konstrukčně odlišné, často se v některých oblastech nasazení překrývají. Shrňme výhody a nevýhody těchto dvou zařízení.

Už když se podíváte na vedle sebe ležící notebook a kapesní počítač (nadále pro ušetření místa budu používat zkratku HPC), je zřejmé, které zařízení byste raději nosili v kapse. Když však vedle sebe položíte HPC třídy Professional a subnotebook, není už tak jasné, který z nich se nosí pohodlněji (potěžkáním však zjistíte, že notebook opět prohrál). Výhodou HPC je totiž nepřítomnost těžkých mechanických částí a velkých baterií, ze kterých jsou tyto části napájeny.

Fyzická námaha snižuje výdrž
Akumulátory notebooků jsou mezi jednotlivými modely obvykle nekompatibilní a především jsou velmi těžké; pokud si notebook vybavíte i náhradní sadou, řádně to pocítíte. Naopak běžný HPC je napájen akumulátory nebo klasickými bateriemi o velikosti AA a ty jsou univerzální.

HPC neobsahují mechanické součásti a jejich poruchovost je proto v tomto směru nižší, na druhou stranu však také neobsahují pevný disk o gigabajtových kapacitách a už vůbec ne třeba disketové mechaniky. Ty jsou však mnohdy na obtíž i notebookům, na rozdíl od mechanik CD-ROM, nebo stále častěji i DVD-ROM. Takto je totiž možné do notebooků přenést obrovské množství dat. K HPC je sice možné (teoreticky) prostřednictvím adaptérů v podobě PC karty připojit také podobná zařízení, ale není to obvyklé.

Právě tato nemožnost používat starší paměťová média je však možná výhodou, protože HPC tak nejsou vázána problémy se zpětnou kompatibilitou a podporují spíše média následujících let – karty Compact Flash, které se zatím používají hlavně v digitálních fotoaparátech. Jejich šance je také ve spotřební elektronice a díky rostoucím kapacitám a nemechanickému přenosu dat mají šanci na rozšíření.

Připojíte téměř vše
Notebooky nemají problémy s připojením periferií, které jsou určeny pro stolní počítače. Disponují mnoha porty, ke kterým je v současnosti možné připojit spoustu zařízení. HPC jsou v současnosti vybaveny jen infračerveným portem (třída Professional také rozhraním USB, případně konektorem pro externí monitor). Obě zařízení disponují také slotem pro PC karty – notebooky většinou pro všechny typy, HPC jen pro typ I a II. Navíc ne všechny karty mají ovladače, které jsou připraveny pro platformu Windows CE.

Notebooky jsou totožné se stolními počítači. Mají stejný hardware (jen jinak seskládaný a jinak vyrobený) a stejný operační systém. Program, který spustíte na stolním počítači, spustíte také na notebooku. Pro Windows CE naopak potřebujete mít aplikace určené právě pro tento operační systém.

Stejně tak data z notebooku přenesete na jakémkoliv podporovaném médiu na stolní počítač a zpět, při přenosu dat mezi HPC a PC je nutné data zkonvertovat (to samozřejmě nevylučuje prostý přenos binárních souborů – bez konverze).

Synchronizace, nebo organizovaný chaos?
Podstatný rozdíl ale nastane v okamžiku, kdy pracujete na jednom souboru na více počítačích. Pokud tento soubor označíte (přesunete do vybraného adresáře), postará se systém Windows CE Services o sesynchronizování tohoto souboru mezi stolním a kapesním počítačem. Nemusíte se o nic starat a přesto vždy budete pracovat jen s jeho aktuální verzí. Naopak při synchronizaci dokumentů mezi notebookem a PC si musíte vše pomocí správce souborů udělat sami; musíte dohlédnout na to, abyste aktuální verzi nepřepsali starším souborem.

HPC dokáží také synchronizovat data mezi Outlookem na stolním počítači a jeho kapesními verzemi na HPC – kontakty, úkoly, kalendář a e-maily, což je pro notebook zatím neřešitelný úkol.

Rozdíl je také v možnostech aplikací. Na noteboocích máte funkčně stejně bohaté aplikace jako na stolním počítači, zatímco na HPC jsou k dispozici jen chudší verze, které však často poskytují všechny důležité funkce.

Po několika dotycích exploduje vášeň
HPC jsou zatím zcela nepoužitelné pro multimediální a grafické aplikace. Nedisponují totiž kvalitními displeji, na kterých by se data mohla svižně zobrazovat. V této oblasti hrají notebooky prim, i když ani otrlý détépák by na notebooku nikdy nesázel noviny nebo nekreslil v Illustratoru. K tomu by si musel nosit kvalitní ukazovací zařízení, jako je třeba tablet, nebo by musel mít notebook s dotykovým displejem. Žádný takový notebook však neznám, tuto vlastnost jsem ale až na jednu výjimku viděl u všech HPC. Dotykový displej je věc, na kterou si zvyknete, a potom u klasického počítače nebo notebooku máte problém nedotýkat se tužkou či prstem obrazovky. Tato vlastnost je opravdu revoluční, protože vám umožní zbavit se klávesnice.

Pocit, že by měl klávesnici vyhodit, je asi pocitem každého majitele HPC, protože jejich klávesnice jsou ve velkém množství případů k práci prakticky nepoužitelné. Psát všemi deseti se na nich nedá a mnohdy připomínají klávesnice levných reklamních kalkulaček. Na noteboocích se píše relativně krásně. Tento handicap se snaží dohonit zařízení třídy Professional, která už mají velké klávesnice a v kombinaci s dotykovým displejem jsou nepřekonatelná.

HPC jsou blbuvzdorné?
Snad tento přehled vlastností hardwaru a softwaru stačil k vytvoření představy o noteboocích i HPC. Takže je zapneme a pokusíme si představit, kde se hodí a kde ne. Zapneme … a HPC okamžitě běží, prodleva je maximálně dvě sekundy v zimě. Systém je totiž v chodu neustále, při vypnutí se jen odpojí displej, klávesnice a všechny obvody, které polykají energii a nejsou nutné k chodu systému. Notebook se startuje jako klasický počítač – dlouze, desítky sekund až několik minut. Je sice možné jej uspat, ale i tak to budou desítky sekund, než se probudí.

Operační systém a aplikace notebooku se dají „zkonfigurovat“ tak, že už se nerozběhnou. Často nezbude nic jiného než kompletní reinstalace, kdy přijdete o předchozí nastavení. U HPC se při případné chybě jen stiskne tlačítko reset a okamžitě se obnoví tovární nastavení. Obsah HPC (jeho paměť a konfiguraci) si můžete zazálohovat, takže není problém během několika minut obnovit předchozí funkční stav.

Což takhle zkusit všechno?
Pro správné rozhodnutí, které zařízení potřebujete, je nejlepší alespoň týden zkoušet oboje a poté se rozhodnout. Pokud se s mobilní technikou naučíte žít, určitě vám nebude překážet – naopak, když ji nebudete mít po ruce, bude vám chybět. A je nakonec docela možné, že se rozhodnete pro obě zařízení – pokud není problém ve financích, není problém nosit těžší kapsy i tašku.

notebooky a subnotebooky
Výhody
 • Operační systémy pro notebooky jsou datově i binárně kompatibilní s verzemi pro PC
 • architektura PC i notebooků je stejná, a proto je možné použít stejná rozšiřující zařízení jako na PC
 • mají klávesnice, které jsou plně použitelné pro psaní „všemi deseti“
 • výpočetní výkon je několikanásobný oproti HPC a je srovnatelný s PC
 • na noteboocích je možné plně využívat vysokokapacitních médií (CD a DVD-ROM)
 • kancelářské (ale i ostatní) aplikace disponují obrovským množstvím funkcí jako na PC – jsou totiž stejné
 • kvalitní aktivní barevné displeje se svojí kvalitou přibližují monitorům
 • prostředí (operační systém) a aplikace jsou plně počeštěny;
 • notebooky vůbec nepotřebují ke své správné činnosti stolní počítače;
 • díky plné kompatibilitě s PC existuje dostatek multimediálních titulů, které pracují i na noteboocích.
Nevýhody
 • Jsou těžké – jejich běžná hmotnost je mezi 2 až 3 kg, u subnotebooků mezi 1 až 2 kg;
 • jejich rozměry jsou obvykle formátu A4, ale i tloušťka bývá několik centimetrů;
 • pohyb po obrazovce je nutné řešit externí myší, nebo ukazovacími zařízeními trackpoint (malá páčka mezi klávesami), trackball (kulička) nebo touchpoint (dotyková ploška, po které pohybujete prstem), a ty nejsou příliš přesné a spolehlivé;
 • při provozu na baterie vydrží jen dvě až pět hodin;
 • systém je možné málokdy vrátit do původní podoby a v případě obnovení továrního nastavení není možné zálohovat předchozí nastavení a instalované programy;
 • start systému trvá několik desítek sekund až minut. Přesto je možné uložit si obraz paměti RAM na disk, ale tato funkce není příliš spolehlivá a i probuzení z tohoto stavu trvá několik desítek sekund;
 • systém je možné „nakonfigurovat“ tak, že nebude fungovat; oprava je možná často jen kompletní reinstalací systému;
 • notebook obsahuje mnoho mechanických součástí, které jsou z principu náchylné k poruchám a citlivé na otřesy; obsahuje také množství částí, které jsou silnými tepelnými zdroji;
 • synchronizaci dat mezi notebookem a PC je sice možné řešit externími programy, ale ty zatím příliš dobře nefungují a také neřeší synchronizaci údajů programu Outlook či podobných;
 • ke všem funkcím je nutné mít spuštěný operační systém (takže je nelze využít např. pro pořizování okamžitých zvukových záznamů).

počítače třídy HPC a HPC Professional
Výhody
 • Jsou lehké (0,5 kg běžné HPC, 1 kg HPC třídy Professional) a mají menší rozměry;
 • dotyková obrazovka je výborné řešení pohybu kurzoru;
 • jejich start je okamžitý;
 • přestože disponují jistými možnostmi nastavení systému, nemůžete přispět ke zhroucení systému. Pokud se přesto tomuto stavu přiblížíte, je možné stiskem tlačítka Reset uvést vše do původního stavu.
 • obsah paměti RAM se dá zálohovat a v případě problémů snadno obnovit;
 • protože HPC nemá mechanické součásti, existuje mnohem menší šance poruchy;
 • problémem není synchronizace souborů mezi HPC a PC;
 • HPC fungují také jako inteligentní diktafony;
 • mezi HPC a PC se také synchronizují data z Outlooku – kalendář, úkoly, kontakty a e-mail;
 • paměť je možné rozšířit prostřednictvím PC karet nebo karet Compact Flash;
 • baterie je nutné dobíjet až po několika dnech a často vydrží více než deset hodin.
Nevýhody
 • Nejsou tak snadno rozšiřitelné (mají zpravidla jen jeden slot pro PC karty typu II);
 • zatím je nedostatek použitelných multimediálních aplikací;
 • displeje se zatím svojí barevnou hloubkou a velikostí nehodí pro prezentace;
 • HPC nedisponují paměťovou kapacitou pro uložení větších objemů dat;
 • je možné používat jen periferie kompatibilní s Windows CE a těch není zatím tolik;
 • operační systém Windows CE zatím není český a česká lokalizace je řešena programovými nadstavbami;
 • jde o klientské počítače, které částečně potřebují mateřské PC k získání všech svých funkcí;
 • na HPC běží operační systém, na kterém je možné spouštět pouze aplikace určené pro tento OS;
 • data je možné mezi HPC a PC přenášet, ale při jejich přenosu je nutná konverze;
 • klávesnice jsou nepoužitelné pro psaní všemi deseti“ – výjimku tvoří zařízení třídy Professional, které jsou však svou velikostí podobné klasickým notebookům;
 • výpočetní výkon HPC je malý a několikanásobně zaostává za PC.

Zdroj: Mobility

Váš názor Další článek: Predaj PC na Slovensku v roku 1998

Témata článku: Notebooky, Windows, Compact, Podobný typ, Dotyková obrazovka, Neřešitelný úkol, Stejný soubor, Organizovaný chaos, Stejný problém, Dotykový displej, Námaha, Stolní počítač, Trackball, Diktafony, PC, Reset, Handicap, Levné monitory k pc, PC klávesnice, Klávesnice k počítači, Synchronizace, Možný problém, Stejný stav, Notebook, Klávesnice k pc


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC