Samozřejmě, je to jak píšete. Daňová optimalizace má také své náklady, rizika a je potřeba "optimalizovat" také činnost, kterou dělám, protože ne každá činnost je s ní kompatibilní.Například kdo vyloženě CHCE vykonávat činnost vázanou na HPP, tak má smůlu. Jestliže někdo chce být pouze popelářem u komunálních služeb, tak to zkrátka jinak než na HPP nejde, zrovna jako pracovat jako chirurg ve fakultní nemocnici.První je tedy potřeba si "optimalizovat" obor činnosti tak, aby šel vykonávat jako OSVČ. Popelář u komunálních služeb může například pracovat jako soukromý likvidátor odpadů, chirurg se může začít orientovat na zákroky, které lze provádět i mimo fakultní nemocnice v čistě soukromých zařízeních atd.
Ano, je spousta věcí, která zkrátka kvůli legislativním omezením nikdy nepůjdou dělat jako OSVČ - život zachraňující chirurgické operace, soudce, kriminalistu atd. Ale většinou stačí jen mírně pootočit své zaměření a pak to lze. Přičemž už jen samotný přechod z HPP na OSVČ přináší velmi zajímavou úsporu odvodů.Záleží co člověk dělá, ale obecně se nejlépe optimalizují nefyzické služby jako je například zpracování účetnictví, daňové poradenství, překladatelství, programování a IT vývoj, digitální grafika...Pak záleží na výši příjmů, přesně tak, jak píšete. Obecně do cca předpokládaného příjmu 500k ročně a nulových nebo minimálních skutečných výdajů, je nejlepší být OSVČ a uplatňovat výdaje procentem z příjmu (nejčastěji 60%).
Pokud víte, že příjem určitě přesáhne 500k a bude do 1M, pak se nejvíce vyplatí přihlásit si k paušální dani, měsíčně eráru posílat jen 5 469 Kč komplet za vše a konec - nepodáváte ani daňové přiznání.Pokud je příjem přes 1M a zároveň je pro Vás OK to, že z hlediska ČR budete mít příjem nulový, takže nebudete mít nárok na nemocenskou, podporu, důchod, ale také třeba úvěr od českých bank, hypotéku, českou kreditku atd., tak v takovém případě se nejvíce vyplatí offshore společnost.Za offshorku v USA v Delaware platíte poplatek vládě cca 6500 Kč. Pokud máte příjmy mimo USA nebo on-line, tak nic neplatíte a nemusíte podávat daňové přiznání. Protože z pohledu ČR nemáte žádné příjmy, ale má je offshorka v USA, tak ani tady nemusíte platit nic ani podávat žádné daňové přiznání.Finančák to ani neví a i kdyby věděl, tak tím žádný zákon neporušujete. Jako fyzická osoba zde příjmy nemáte, zároveň máte právo vlastnit jakoukoliv společnost po celém světě a tato společnost nepodléhá českému finančáku a ani nemusí do ČR danit, přestože má českého majitele a jednatele.Ano, faktury je nejlépe posílat přímo na účet firmy v zahraničí případně využívat Revolut a jeho sběrný účet v ČR pro platby z ČR. Zde pozor, protože všichni Vaši zákazníci z ČR budou příjemcem služby ze zahraničí a tedy MUSÍ být PLÁTCI DPH a z každé faktury musí také DPH vypočítat. Proto je offshorka dobrá pokud jsou Vaši zákazníci v ČR firmy. Oni si pak DPH zase mohou odečíst jako náklad nutný na vstupu při své činnosti, takže jej ve skutečnosti platit nemusí.Akorát je dobré počítat s tím, že jako offshore nemůžete mít cílovku například malinké živnostníky, protože by automaticky padali do plátcovství DPH, které by si neměli jak odečíst a Vaše služby by tak pro ně kvůli daním a povinnostem na jejich straně, byly neúměrně drahé a nepoužitelné.OK, teď už jen zbývá jak vydělané peníze z offshorky dostat a utratit, aby jste je nemusel danit. Nejlepší je je utrácet/vybírat přímo z firemních účtů pomocí platebních karet nebo Revolutu. Samozřejmě všechny takto nakoupené věci, jsou majetkem offshorky, nikoliv Vaše, proto pokud nakupujete např. dražší věci z e-shopu, měla by být registrace na offshorku, pokud si koupíte za tyto peníze byt, měl by být napsát na offshorku, dokonce i pokud si koupíte rohlíky v Lidlu, tak budou offshorky jen pro takto nízké doklady se to nemusí specifikovat, ale budete pak jíst "americké rohlíky".
Tohle může někomu sice vadit, ale mě osobně je třeba jedno jestli počítač, na kterém jsem na netu, je "můj" nebo něčí jiný, jestli volám ze "svého" mobilu nebo z "firemního" a jestli se dlábím "svým" jídlem nebo firemním.Jako jednatel zahraniční firmy můžete využívat veškerý její majetek ke své potřebě bez omezení. Takový majetek NENÍ Váš, proto jej nikam nemusíte uvádět ani z něj cokoliv platit.Další výhoda je, že takovýto majetek Vám nemůže být odebrán (protože není Váš). Nevýhoda je, že všechno máte vázáno na offshorku v USA a proto je potřeba myslet na takové věci jako je například dědění, interkorporátní politika při podnikání s více lidmi atd.Například pokud si do offshorky napíšete jako jednatelku manželku, přítelkyni atd. a rozhádáte se, tak zcela legálně může rozprodat všechen majetek, včetně bytu, kde bydlíte, vyluxovat všechny prachy a vykopnout Vás na ulici bez koruny, kde jakožto člověk, který měl celou dobu nulové příjmy, dosáhnete asi jen na existenční minimum.
Daňová optimalizace tedy přináší SVOBODU, ale svoboda neznamená, že se automaticky vždy musíte mít lépe - máte jen tu možnost. Podobně jako když jsou svobodná zvířata v přírodě mimo zoo. Mají svobodu a možnost volby. Mohou se mít mnohem lépe než v zoo.Ale také mohou krátce po vypuštění pojít na nedostatek potravy, protože žádnou misku s krmením nedostanou, mohou narazit na predátora před kterým je nic neochrání nebo mohou mít vážný úraz, který jim nikdo neošetří.Proto i daňová optimalizace vyžaduje určité vlastnosti, hlavně odpovědnost, analyzování, plánování a pro neodpovědné lidi, kteří nic neplánují, rozhodně není nejlepší volbou - tam je asi nejlepší opravdu to HPP. 